Vyhledávání

Kontakt

Klub Senzababča IČO:22816488
Mrštíků 95
533 53 Pardubice

724 079 223
605 128 324

senzababca@centrum.cz

Výlet na Dobříš a do Pičína 15.9.2012

                    Turistický spolek Pardubicka o.s. a klub SENZAbabča pořádaly autobusový výlet "Z Pohádkové země na Dobříš".

                         Pro turisty,členky klubu a vnoučata,připravila Iva výlet do říše strašidel a pohádkových bytostí s pokračováním na zámek Dobříš,kde se právě konaly Svatováclavské slavnosti.

Když budete chtít najít vchod do první Pohádkové země, ptejte se na Pičín, malou vesničku kousek od Příbrami na úpatí brdských lesů. Už od roku 2005 zásluhou spisovatelky, grafičky, ilustrátorky, známé strašidloložky Vítěslavy Klimtové  šíří lásku, štěstí a pohodu u všech návštěvníků, kteří se oddají blahodárnému vlivu pohádkových bytostí. Cesta autobusem z Pardubic do Pičína nám  utekla rychle, ještě dříve, než jsme si stačily vše nové povědět.V deset hodin se vrata "Pohádkové země" otevřela.Než jsme vešly,přečetly jsme si heslo "Pohádkové země" a paní Klimtové"Svět je krásný a lidé jsou dobří."Když jsme si prohlédly zahradu,dům od sklepa až po půdu, byly jsme nadšené. Obdivovaly jsme nejen řemeslně a s láskou vyrobené různé postavičky skřítků,vil a jiných pohádkových postav,ale i krásné obrazy.Vše na nás působilo příjemným a živočišným dojmem,všude tu byla cítit láska a splynutí s přírodou.Pozitivní energie tohoto místa byla umocněna osobním setkáním s paní Vítěslavou Klimtovou.Tato sympatická,vitální a milá žena nás srdečně přivítala.My jsme jí předaly perníkovou čarodějnici, kterou pro ni vyrobil náš čestný člen a příznivec perníkář Pavel Janoš.Pani Klimtová měla z dárku velkou radost a vyslovila přání,že by se stala ráda členkou klubu Senzababča a protože nás tady byla většina z členek klubu,odsouhlasily jsme hned na místě paní Klimtové čestné členství v našem klubu.Ukázala nám, co připravuje na výstavu ,která bude na Zelené bráně v Pardubicích.Prozradila nám, jak se všechny postavičky vyrábějí. Proč se nikde nedají koupit? Protože děti se prostě neprodávají. Beseda o knížkách, které napsala i teprve chystá, byla moc zajimavá.Když nám přečetla urývky z těchto knížek ze života,musely jsme se zamyslet, ale také jsme se pobavily a zasmály.Čas tak rychle utekl a my jsme litovaly, že už musíme pospíchat na autobus, který nás odveze na zámek do Dobříše.Proto jsme rády přijaly slib paní Klimtové, že to dnešní setkání nebylo určitě poslední a ona ráda od nás přijala pozvání do poroty(pokud bude ještě v Čechách,na zimu odjíždí do Španělska) při finále soutěže Senzababči,které se uskuteční 10.listopadu v Pardubicích. Přátelsky jsme se obejmuly a podaly si ruce,poté jsme dostaly průkazky vyslanců Pohádkové země a jen nerady odjely na Dobříš.Z Pičína do Dobříše to je jen 10km. Čas pokročil a tak jsme zastavily před restaurací, kterou mám paní Klimtová doporučila a tam jsme si daly chutný oběd.Pak už jsme se vypravily na zámek,kde už byly Svatováclavské oslavy v plném proudu.Byly tady k vidění historické postavy,které provázely zámkem i parkem. Stánky s dobrotami i dárkovým zbožím.Vše jsme si také náležitě užily,Věruška s vnučkou absolvovala soutěže po celém zámeckém areálu za pohádkou"Princezna ze mlejna".Počasí nám vydrželo a nepršelo,i když teplota byla kolem 14°C.My jsme si náš den užily a hlavně jsme se zase setkaly a to je vždy senza.Teď máme před sebou přípravu  soutěže a tak nás čekají hlavně pracovní setkání,ale i na ty se vždy těšíme.

Paní Klimtová nám napsala do kroniky:

Kdo je paní Klimtová?

Vítězslava Klimtová (narodila se r. 1941 v Praze) je spisovatelka, grafička, ilustrátorka, známá strašidloložka a objevitelka pohádkové země plné strašidýlek, skřítků, víl a rusalek.Dětství prožila v severních Čechách. V Jablonci nad Nisou maturovala na Střední umělecké škole bižuterní. Ve studiích pokračovala na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a ukončila ji v r. 1976.V současné době žije především v Pohádkovém domě ve vesničce Pičín u Příbrami, kde má výtvarný ateliér.Vítězslava Klimtová už dávno ví, že si nepřestáváme hrát, protože stárneme, ale že stárneme, protože jsme si přestali hrát. Proto je její tvorba především hrou. Bohatá fantazie a příznačně český poetický humor udržují diváky i čtenáře děl Vítězslavy Klimtové ve stálé nejistotě, zda se pohybují ve světě skutečném či pouze fiktivním, zda to s nimi autorka myslí vážně nebo zda si s nimi jenom hraje, zda to myslí jenom "jako". Zejména výsledky badatelské práce Vítězslavy Klimtové v oboru strašidlologie jsou natolik přesvědčivé, že jen málokdo rozpozná, co je odpozorováno z reálného života a v čem autorka své diváky a čtenáře naopak vodí za nos. My se v sobotu s touto sympatickou a moudrou ženou setkáme. Snad stojí zato připomenout si aspoň několik slov z těch, která Vítězslava Klimtová řekla před několika lety v oblíbeném pořadu rozhlasové stanice Praha "A léta běží, vážení"."Všimněte si, že když někdy vzniká něco, co vyvolává příznivou odezvu nebo co zůstává lidem v srdci, je to většinou velice jednoduché a prosté; není v tom žádná póza, žádná pompa, není to nesrozumitelné,je to jednoduchoučké a neokázalé. A u takových věcí brzy poznáte, jak se vám vrací to, co jste do nich vložili.
Přišlo za mnou hodně lidí, i lidí majetných, stokrát, možná tisíckrát majetnějších než jsem já, a záviděli mi. Já si totiž vymalovávám, vypisuji a vybásňuji svět, který nelze koupit, který ale mohu rozdat. Dávám jej, a to je to nejlepší, co si mohu užít, protože ten, kdo dává, ten dostává. Řekněte, je něco krásnějšího než stvořit svůj vlastní svět a pak jej dát těm ostatním ".                                     
 

Dobříš -Rokokový zámek s výraznou fasádou pochází z let 1745-1765, kdy přestavbu uskutečnil Jindřich Pavel Mansfeld. Jeho dcera Marie Isabella byla provdána za Františka Gundakara Colloreda.Tímto sňatkem vznikl šlechtický rod Colloredo-Mannsfeld, který zde pobýval do II. sv. války.V roce 1942 byl zámek vyvlastněn nacisty a v roce 1945 připadl státu a byl užíván téměř 50 let jako Domov spisovatelů. V roce 1998 je navrácen spolu s franc. a angl. parkem do soukromého vlastnictví. Současným majitelem je Dipl. Ing. Jerome Colloredo- Mannsfeld.                  

 I takto se dovedou setkávat a bavit členky Klubu SENZAbabča.

V sobotu 15.9.2012 se novou čestnou členkou klubu SENZAbabča stala paní Vítěslava Klimtová, spisovatelka,grafička a malířka. Všechny členky klubu si toho moc váží a těší se na další setkání s touto velmi zajimavou a sympatickou  ženou.