Vyhledávání

Kontakt

Klub Senzababča IČO:22816488
Mrštíků 95
533 53 Pardubice


605 128 324

senzababca@centrum.cz

15 ročník rok 2023

– Publikováno 20.11.2023V kategorii: Aktuality, Pardubický kraj

https://www.rscr.cz/wp-content/uploads/2023/11/DSC_6771-300x200.jpg

Dne 11.11. se v pardubickém kulturním domě v Hronovické ulici uskutečnila soutěž, která zraje jako víno. Už před více než patnácti lety založily akční a podnikavé dámy vyššího středního věku na Pardubicku klub. Nazvaly jej Senza babča, protože samy jsou senzační, chtějí se bavit a šířit dobrou náladu. Logicky to vyústilo do snahy zorganizovat pro sebe a nejbližší přátele něco originálního a zároveň veselého. Klub Senza babča? Tak tedy soutěž o to, která z nich je nejsenzačnější. A bohulibá akce byla na světě. Účastnice musí splňovat pouze jedinou podmínku – musí být babičkou. A vnoučci soutěžící dámy skutečně velmi často doprovázejí při samotné soutěži.

Duší klubu, a především této velkolepé akce, je od prvopočátku paní Iva Špeldová, její zakladatelka, dramaturgyně a režisérka v jedné osobě. Úžasný počin, vyžadující každoročně spoustu neotřelých nápadů, spočívající na důležitých osobních kontaktech a na schopnosti získávat a udržet si sponzory, ale také na schopnosti vytvořit tým nadšených spolupracovnic. Členky klubu tedy hrají významnou roli v organizaci soutěže a samy mají řadu vlastních tanečních vystoupení a skečů.

Moderovat takto koncipovanou soutěž vůbec není snadné. Bez profesionála je to dokonce nemožné. A tak se v minulosti v této pozici objevoval například známý pardubický herec Petr Novotný a poslední léta je to zkušený moderátor Petr Jančařík, který do Pardubic na akce Rady seniorů zajíždí pravidelně několikrát do roka. Punc kvality soutěži vždy dodá některá známá pěvecká osobnost. Byli to v minulosti třeba Standa Hložek, Viktor Sodoma, Heidi Janků, Petr Kotvald, Karel Kahovec a tento rok Bohuš Matuš, někteří i opakovaně. Letitým předsedou hodnotící komise je majitel firmy na výrobu perníku Pavel Janoš a tak je logické, že je vítězka vždy dekorována perníkovou korunkou. Akci dlouhodobě podporuje senátorka za obvod č. 43 Mgr. Miluše Horská, také Pardubický kraj a podnikatelé z regionu.

Historie soutěže se začala psát v Lázních Bohdaneč, následně přesídlila do Pardubic, ale soutěžící se do ní mohou hlásit i pokud žijí mimo náš kraj. Patnáctý ročník, to už vyžaduje nějakou rekapitulaci. A tak si členky klubu spolu s několika sty diváků mohli promítnutím klubového kalendáře připomenou všechny dosavadní vítězky a průběh jednotlivých klání.

Letošní ročník se nesl v duchu příjemné zábavy, o kterou se staraly Senza babči, soutěžící dámy, moderátor i Bohuš Matuš a bubeníci se zpěváky ze školy Svítání. Program byl sestaven z pěti disciplín. V první, nazvané To jsem já se dámy představily porotě a divákům, ve volné disciplíně pak předvedly svoji oblíbenou činnost, následovala dovednostní soutěž a ve čtvrté ukázaly, jak jim to ještě pálí. Pátá se nazývala Rozumíte svému vnoučeti?, ve které vnoučka představoval moderátor Petr Jančařík a téma si každá vylosovala.

Z konečného zúčtování vyšla nejlépe a vítězkou za rok 2023 se stala paní Olga Urbanová z Choltic, která uspěla i v diváckém hlasování o titul Babča sympatie. Ta bude také reprezentovat Pardubický kraj v roce 2024 v celostátním kole soutěže Babička roku v Olomouci.

Vladimír Berounský