Vyhledávání

Kontakt

Klub Senzababča IČO:22816488
Mrštíků 95
533 53 Pardubice


605 128 324

senzababca@centrum.cz

Masopustní koblihy

Suroviny

mléko 250 ml
vlažné
droždí čerstvé 30 g
může být i polohrubá
žloutek 4 ks
z 1/2 citronu
sůl 1 špetka
rum 4 PL
tuzemák
máslo 3 PL
rozpuštěné
džem 250 g
tužší
olej
na smažení
na poprášení

Postup

V hrnku promíchejte trochu mléka, rozdrobené droždí a lžičku cukru. Na teplém místě nechte vzejít kvásek. Mouku dejte do mísy, přidejte žloutky, zbylý cukr, nastrouhanou kůru z 1/2 biocitronu, rum, špetku soli, kvásek, zbylé mléko a promíchejte.Pak přidejte rozpuštěné máslo a vypracujte těsto trochu tužší než na buchty, které se nelepí na vařečku. Těsto zakryjte utěrkou a nechte zhruba hodinu kynout, až zdvojnásobí objem. Vykynuté těsto rozdělte napůl a na pomoučněné pracovní ploše z něj vyválejte 2 stejné pláty na tloušťku malíčku. Na jeden plát si naznačte vykrajovátkem kolečka (těstně vedle sebe, aby vám nezbylo moc odkrojků) a do středu každého dejte trochu džemu.Z druhého plátu také vykrájejte kolečka a položte je na ty s náplní. Okraje dobře přitiskněte a ještě jednou vykrojte formičkou celou koblihu. Položte je na plech vyložení pečicím papírem nebo na pomoučněný vál a nechte kynout dalších 20 minut.Pak smažte v 4 cm vysoké vrstvě oleje. Do oleje koblihy klaďte nejdříve vrchní stranou a smažte přiklopené. Po 1-2 minutách obraťte a odklopené dosmažte dozlatova i po druhé straně. Vyjměte a nechte odsát přebytečný tuk. Před podáváním pocukrujte.

Staročeská vepřová pečeně na zázvoru a pivě je pokladem našich prababiček. Maso můžete péci i pozvolna – když se připravuje při nižší teplotě, je ještě šťavnatější. Pivo mu dodá už v marinádě skvělý nádech, šťávu mírně zkaramelizuje a dodá jí vyrovnanou chuť.

Suroviny

nebo krkovice
olej 1 PL
zázvor (čerstvý) 1 PL
mletý
kmín 2 ČL
mletý
sůl
sádlo 1 PL
cibule 3 ks
střední

Postup

Omyté a osušené maso vložte do vhodné nádoby, osolte, posypte zázvorem, kmínem a přelijte olejem i pivem. Uložte na chladné místo a několik hodin marinujte; maso jednou otočte.Troubu předehřejte na 160, horkovzdušnou na 140 ˚C.Maso vyjměte z marinády a osušte kuchyňským papírem.V troubě v pekáčku rozehřejte sádlo a ze všech stran na něm opečte vepřové společně s cibulí. Maso dejte do pekáčku, přelijte marinádou a hodinu až hodinu a půl pečte.Průběžně maso přelévejte vypečenou šťávou a podle potřeby podlévejte pivem. Hotovou pečeni nakrájejte přes vlákno na plátky a přelijte vypečenou šťávou.

 

Štólu pečte s předstihem, aby se pěkně rozležela a zvláčněla. Pod krustičkou z másla a cukru pak objevíte úplný poklad. Tvarohová štóla s rozinkami je vláčná a lahodná. Tento recept vám v rodinné kuchařce rozhodně nesmí chybět.

Suroviny

kypřicí prášek do pečiva 1 bal
vejce 2 ks
tučný
sůl 1 špetka
rum 3 PL
máslo 250 g
změklé
rozinky 150 g
propláchnuté
barevné
strouhaná
mandle 100 g
oloupané, nasekané
marcipán 150 g
Na potření a posypání
máslo 100 g
rozpuštěné

Postup

Mouku prosijte s kypřicím práškem, přidejte oba cukry, vejce, tvaroh, sůl, rum a máslo. Vytvořte hladké těsto.Na závěr do něj zapracujte rozinky, kandované ovoce, citronovou kůru a mandle. Těsto přikryjte a nechte ho půl hodiny odležet při pokojové teplotě.Z těsta vyválejte obdélník a do středu položte váleček z marcipánu. Jednou z delších stran zakryjte marcipán a druhou přitlačte navrch – měla by vzniknout vlna.Pečte při 180 stupních 40 minut na plechu vyloženém pečicím papírem.Upečenou štólu potírejte máslem, vždy ho nechte vsáknout do těsta.Pak ji hustě sypte cukrem – měl by se přestat vsakovat do másla a vytvořit suchou vrstvu.

NĚCO NAVÍC
Štóla potřebuje rozležet, v alobalu ji dejte třeba do spíže nebo na balkon a nechte ji tam klidně několik týdnů.

Kuba z čerstvých hub se škvarky


Suroviny

kroupy 300 g
větší krupky
vepřové sádlo 40 g
nebo husí + trocha navíc na vymaštění pekáče
jemné
cibule 3 ks
sůl
pepř bílý
mletý
bujon 1 kostka
houbový
houby 250 g
čerstvé nebo mražené (hřiby, hlíva...)
kmín 1 ČL
drcený
česnek 5 stroužků
utřených
majoránka (drhnutá) 2 ČL
na kolečka
petrželka
na ozdobení

Krupky operte ve studené vodě. V kastrolu na zhruba polovině rozehřátého sádla a škvarcích osmahněte nakrájenou cibuli. Pak přidávejte krupky; opražte je, osolte, zalijte vodou (můžete do ní rozdrobit houbovy bujon), přiklopte a uvařte doměkka.Houby nakrájejte na plátky, přisypte kmín a na zbylém sádle poduste asi čtvrt hodiny. Opatrně vmíchejte do uvařených krupek, okořeňte česnekem, majoránkou, případně i pepřem a promíchejte.Dejte kubu do vymazaného pekáče, pokropte rozpuštěným sádlem a při 180 ºC zapékejte asi 25 minut.

 

S přibývajícím věkem se mění potřeby těla. Metabolismus se zpomaluje, přicházejí nemoci, které nám spočítají případné hříchy našeho životního stylu.

Výborným způsobem stravování jsou polévky

Polévky se dobře polykají, můžeme v nich nenásilnou formou uschovat větší část denní porce tekutin, bílkovin, vitamínů, minerálů i vlákniny. Vybíráme masové a zeleninové vývary a doplňujeme je obilninami (ovesné vločky, kroupy, jáhly, pohanka).

Zapražená kmínka s bramborem a klobásou

Oblíbená retro polévka našich babiček, které dokázaly vykouzlit dobrotu ze všeho, co bylo právě po ruce. Dobrá teplá polévka zahřeje na těle i na duši. I naše hodně rozmazlené mlsné jazýčky si pochutnají.

Suroviny

4 porce

Postup přípravy

 

 

Frankfurtská polévka s brambory, mlékem a smetanou

Suroviny

4 porce

Postup přípravy

Polévka z červené čočky s kokosovým mlékem

Suroviny

 

Postup přípravy

Komu by vadily kousky zázvoru, může použít jen zázvorovou šťávu - dobře se vymačká v lisu na česnek.

 

 

 

 

Nejlepší houbové polévky? Uvařte si staročeské kyselo, kulajdu nebo hladkou Ančku!

Když nevíte, co s houbami

Kdo by neznal kyselo? Vždyť Trautenberk si na jeho údajně přehnanou kyselost u Anče, Kuby i hajného stěžoval v Krkonošských pohádkách skoro pořád. Jak již název krkonošské kyselo napovídá, polévka je spjata s naším nejvyšším pohořím. Podobné polévky se ale vařily i na jiných místech České republiky, hlavně v horách. Kulajda byla typická pro Jižní Čechy, hlavně pro Šumavu, méně známá hladká Ančka se zase dělala ve Východních Čechách. Spojovaly je podobné ingredience – hlavně již zmiňované houby a brambory. Pokud chcete houby využít do nějaké jiné polévky, než do klasické bramboračky, jsou tyto tři ideální.

Českem s chutí: Kyselo, které vás postaví na nohy a polévky jako drn. Ochutnejte Krkonoše!

Proč je kyselo kyselé?

Kyselo se ovšem nevařilo jen v Krkonoších, ale také v Orlických horách a částečně i v Jizerských horách, tedy v nejchudších krajích. To může zřejmě i za to, proč se kyselo od dalších zmiňovaných polévek liší. Kyselost mu totiž nedodává smetana ani ocet, jak by si někdo mohl myslet, ale chlebový kvásek. Kvásek byl totiž surovinou, kterou měli za starých časů v každé chalupě, neboť z něj pekli chléb. Když hospodyňka zadělávala těsto na chleba, kousek si dala stranou, nechala ho opět vzejít pomocí vody a žitné mouky a mohla se pustit do vaření kysela. Hlavně v zimním období bylo kyselo ideální polévkou, která nejen zahřála, ale i poskytla lidem dostatek živin, aby přežili drsnou krkonošskou zimu. Základem polévky je houbový vývar, který nejlépe uděláte ze sušených hub, jež zalijete vodou, ochutíte kmínem a povaříte. Kvásek má pak ve vývaru roli zahušťovadla, což vlastně platí i pro brambory, které se vývaru rovněž vaří. Jak se uvádí v knize Jídlo a pití v pravěku a ve středověku, ty ale přibyly do polévky později, až na konci 18. století. V chudých chalupách většinou moc vajíček neměli, my si ale dnes kyselo vylepšujeme smaženými vejci s cibulkou nebo třeba s pažitkou, která dodává pokrmu svěžest. Krkonošskému kyselu je příbuzná taky polská a běloruská polévka žur nebo žurek. I do nich se dává žitný kvásek. Kromě toho je i verze s pšeničným kváskem, ta se ale jmenuje bílý boršč. Kyselo vaří také na Slovensku pod názvem kyslovka.

Šumavská polévka

Máte chuť na dobrou českou polévku? Vsaďte na klasiku našich babiček a ochutnejte tuto výbornou bramborovou polévku s houbami, zahuštěnou smetanou a podávanou s míchanými nebo zastřenými vejci.

Suroviny

Postup přípravy

Topinková směs z hub a zeleniny

Nadšení z nalezených hub nás obvykle přejde doma, kdy začneme řešit otázku, co si s nimi počít. A tak jejich uchování na zimu je jedním z nejlepších řešení. Tato topinková směs je originálním nápadem, který stojí za vyzkoušení.

Suroviny

Množství do 8 sklenic o objemu 0,42 l.

Postup přípravy

 

 

 

 

Desatero rad na téma noky a nočky: Seznámíme vás s jejich přípravou, podáváním a uchováním

Noky jsou malé kousky těsta, které se připravují z mouky, vajec, vody nebo mléka. Pochází z Itálie, odkud se rozšířily do celého světa. Noky používáme jako zavářku do polévky, přílohu k dušenému masu a zelenině, jako hlavní jídlo nebo dezert s ovocem a ovocnou omáčkou.
Noky vypadají jako kuličky, šišky, bochánky nebo cucky - záleží na tom, z jaké mouky je připravíme, jak je vytvarujeme a k čemu je budeme podávat. Klasickými noky jsou krupicové nočky v polévce, halušky se zelím, chlupaté knedlíky k pečenému masu, škubánky s mákem a sněhové noky s ovocnou omáčkou nebo gnocchi se smetanou a sýrem.

Z jaké mouky se připravují noky

Z hrubé mouky se připravují knedlíky a větší noky, z polohrubé mouky přílohové noky a sladké šišky. Kombinace hrubé mouky a krupičky se používá na nočky do polévky, na krupicové noky se dává pouze dětská krupička - noky jsou pak pěkně nadýchané. Kromě mouky se noky připravují i ze syrových brambor (halušky) nebo z vařených vychladlých brambor (gnocchi).

Jak dlouho se vaří noky

Obecně platí, že moučné i bramborové noky se vaří tak dlouho v osolené vodě, dokud samy nevyplavou - trvá to asi 5 minut. Polévkové noky vaříme 2–3 minuty, aby se nerozpadly. Noky z ušlehaného bílkového sněhu zaváříme 1 minutu a hned vyndáme.

Jak dlouho vařit kupované gnocchi

Hotové italské gnocchi, které koupíme v obchodě, vhazujeme do vařící osolené vody a vaříme tak dlouho, dokud nevyplavou na hladinu, odkud je hned sbíráme děrovanou sběračkou. To trvá kolem 2 minut.

Co se podává s noky a k nokům

Noky se podávají jako příloha k dušenému masu a zelenině. Výborné jsou s kuřecím gulášem - perkeltem nebo ve formě chlupatých knedlíků k pečenému prorostlému masu. Halušky jsou vynikající s kysaným zelím, brynzou a uzeným. Italské bramborové gnocchi známe polité boloňskou nebo smetanovou omáčkou s česnekem a bylinkami, sypané tučným sýrem. Škubánky, posypané mákem, jsou klasikou české kuchyně.

Jak se dají ohřát noky

Nejpoužívanější způsob ohřívání je za pomoci mikrovlnné trouby. Další rychlý způsob ohřívání je v kastrůlku na plotně. Velké noky bez přílohy se dají ohřát stejně jako knedlíky na pařáčku v páře nebo krátkým ponořením noků v cedníku do vařící vody. Malé noky ohřejeme rychle na pánvi a hned je můžeme dochutit nebo smíchat s omáčkou, budou

Jak připravit noky na pánvi

Tento způsob přípravy používáme v případě, když potřebujeme noky ohřát nebo je uvařit s omáčkou, která má noky obalit a tím je dochutit. Kupované gnocchi nemusíme vařit předem - vložíme je do omáčky a necháme směs dusit, dokud není jídlo hotové. Bramborové noky se připravují na pánvi, obalené v mouce nebo ve strouhance a smaží se do červena. 

Nejčastější omáčky k nokům

Nejčastěji používaná omáčka k nokům nebo ke gnocchi je smetanová. Základem je česnek, orestovaný na olivovém oleji, zalitý smetanou a dochucený bazalkou, pestem, špenátem a sýrem, hlavně parmezánem, který se sype na hotový pokrm. Další omáčkou je rajčatová s bazalkou a sýrem a na sladké noky se hodí ovocné omáčky se smetanou nebo s jogurtem. Noky i gnocchi podáváme obalené v omáčce.

Jak jíst noky nebo gnocchi

Malé přílohové noky s omáčkou (perkelt) je nutné jíst lžicí - s vidličkou a nožem bychom se asi moc rychle nenajedli. Velké noky jíme příborem, protože je musíme krájet na kousky (chlupaté knedlíky), ale škubánky a sladké noky jíme tradičně lžicí. Gnocchi, obalené omáčkou a posypané sýrem, jíme vidličkou.

Chyby při přípravě noků a gnocchi

Musíme se vyvarovat drobných chyb, které mohou při přípravě noků nastat. Tou první je použití velkého množství mouky - noky budou tvrdé. Při zpracování teplých brambor těsto naopak zřídne, musí se přidat mouka a těsto bude tuhé. Noky z příliš  měkkého těsta se mohou rozvařit, což platí hlavně pro nočky v polévce. Dlouhý var noků způsobí

Jak skladovat a mrazit noky

Koupené gnocchi skladujeme v lednici a spotřebujeme do data, uvedeného na obalu. Uvařené noky skladujeme v lednici jen po krátkou dobu - maximálně do druhého dne. Celé jídlo se dá bez problémů zamrazit v plastové krabičce a po rozmrazení ohřát v mikrovlnce a konzumovat. Samotné malé noky mrazíme v krabičce, velké noky je lepší rozložit na tác a po zamrazení sesypat do sáčku.

ak se připravují přílohové noky

Potřebujeme 1 vejce na 250 g polohrubé mouky, 100 ml mléka a sůl podle potřeby. 

Těstíčko na noky zpracujeme vařečkou, dokud nemá polotuhou konzistenci. Do vařící osolené vody vhazujeme noky, které seškrabáváme z prkénka nebo je protíráme sítem na noky. Větší noky můžeme tvarovat dvěma lžicemi a pak je vkládáme opatrně do vařící vody. Necháme povařit, dokud všechny nevyplavou, scedíme je a podáváme k dušeným masům typu perkelt a paprikáš.

Bramborové noky s pažitkou

ak se připravují přílohové noky

Potřebujeme 1 vejce na 250 g polohrubé mouky, 100 ml mléka a sůl podle potřeby. 

Těstíčko na noky zpracujeme vařečkou, dokud nemá polotuhou konzistenci. Do vařící osolené vody vhazujeme noky, které seškrabáváme z prkénka nebo je protíráme sítem na noky. Větší noky můžeme tvarovat dvěma lžicemi a pak je vkládáme opatrně do vařící vody. Necháme povařit, dokud všechny nevyplavou, scedíme je a podáváme k dušeným masům typu perkelt a paprikáš.

Zavaření noků do polévek

Na zavářku nemusíme použít mléko ani vodu, pokud nepotřebujeme zředit příliš  tuhé těsto. Místo mouky můžeme použít dětskou krupičku. Vymícháme směs potřebné hustoty, kterou nastrouháme na struhadle a zavaříme do polévky. Měkké těsto protřeme sítem na halušky nebo přes hrubé struhadlo, položené přes kraj hrnce s polévkou. Řídkým těstem můžeme naplnit igelitový sáček, kterému ustřihneme špičku a vytlačujeme ven váleček těsta, který nožíkem utneme v délce, kterou potřebujeme.

Nejznámější z nich jsou bramborové halušky, tradiční slovenské jídlo, připravované s uzeným masem, slaninou, kysaným zelím nebo bryndzou. Podáváme je přímo z pánve nebo zapékané v troubě. Italské bramborové noky - gnocchi - přeléváme smetanovými omáčkami, přidáváme k nim kuřecí maso a mozzarelu a sypeme parmezánem. Německé špecle, podávané s masem nebo špenátem se na rozdíl od halušek nepřipravují z bramborového těsta.

Bramborové noky s česnekem

Na zavářku nemusíme použít mléko ani vodu, pokud nepotřebujeme zředit příliš  tuhé těsto. Místo mouky můžeme použít dětskou krupičku. Vymícháme směs potřebné hustoty, kterou nastrouháme na struhadle a zavaříme do polévky. Měkké těsto protřeme sítem na halušky nebo přes hrubé struhadlo, položené přes kraj hrnce s polévkou. Řídkým těstem můžeme naplnit igelitový sáček, kterému ustřihneme špičku a vytlačujeme ven váleček těsta, který nožíkem utneme v délce, kterou potřebujeme.

 

 

 

 

 

 

 

Zapečená dýně hokaido: Pochoutka s mletým masem, cuketou a žampiony

Dýně hokaido doslova vtrhla před pár lety do našich kuchyní a dokonale se v nich zabydlela. Její cizokrajný název jí v tom ani v nejmenším nezabránil. Můžete z ní připravit nejen skvělou krémovou polévku, ale vynikající je i zapečená s mletým masem.

Co budete potřebovat na plněnou dýni

Jak budete postupovat při přípravě plněné dýně

  • Dýním odřízněte špičky, aby dobře stály.
  • Pak seřízněte horní části, aby vznikla budoucí víčka.
  • Neodstraňujte stopky, usnadní vám manipulaci s dýněmi, až budou horké a mastné.
  • Dýně vydlabejte.
  • Vydlabané dýně postavte i s víčky do pekáče, vyloženého pečicím papírem.
  • Dýně pokapejte olivovým olejem, který rozetřete po celých dýních, i uvnitř.
  • Nezapomeňte ani na víčka, také je potřete ze všech stran.
  • Vnitřní části dýní posypte kořením na zapečenou zeleninu a ještě trochu posolte.
  • Dýně dejte na 20 minut zapéct do trouby, vyhřáté na 200 °C.
  • Žampiony a cibuli očistěte, nakrájejte na menší kousky a vsypte na pánev s trochou oleje.
  • Orestujte, až začnou žampiony pěkně vonět.
   Přidejte mleté maso, promíchejte s cibulí a žampiony, osolte a opepřete.
  • Můžete přidat i stejné koření, jakým jste posypali dýně.
  • Nakonec přidejte nastrouhanou cuketku a ještě asi 5 minut provařte.
  • Z trouby vyndejte dýně, víčka odložte na talíř a větší spodní části ještě asi na 10 minut do trouby vraťte.
  • Upečené dýně naplňte připraveným mletým masem se žampiony a cuketou, na maso položte plátky sýra, zaklopte dýňovým víčkem a dejte na 10 minut ještě zapéct.

 

Kuře na paprice s máslovými noky

 

Suroviny

celé kuře (o hmotnosti asi 1,6 kg) 1 ks

Máslové noky

  • máslo 60 g

  • vejce 1 ks

  • sůl 1 lžička

  • hrubá mouka 500 g

  • mléko 300 ml

  • kypřicí prášek 1 lžička

  • Postup přípravy

  • Kuře omyjte, osušte a naporcujte sekáčkem a ostrým nožem na 8 dílů. Každý kousek osolte. Slaninu nakrájejte na malé kostičky a nechte je rozpustit v kastrolu se silným dnem. Přidejte porce kuřete a opečte maso po všech stranách do zezlátnutí.
  • Poté maso vyjměte na talíř a do kastrolu nasypte oloupanou a nadrobno nasekanou cibuli. Smažte ji (za občasného míchání) tak dlouho, dokud nezesklovatí. To poznáte tak, že jednotlivé kousky cibule zprůhlední, začnou se lesknout a změknou. Správně orestovanou cibulku pak zaprašte lžící sladké papriky a ještě velmi krátce osmahněte.
  • Do kastrolu vraťte maso, zalijte ho hrnkem vývaru, přidejte nové koření a přiklopte pokličkou. Na mírném ohni ho duste do změknutí (asi 40 minut). Kontrolujte, aby se vývar nevydusil, a průběžně podlévejte.
  • Měkké kuře vyndejte na prkénko a maso oberte z kostí.
  • Máslo s moukou zpracujte dohromady a vzniklou kuličku vhoďte do vývaru. Pomalu rozpouštějící se máslo s moukou rozšlehejte metličkou, aby v omáčce nezůstaly moučné žmolky. Provařte asi 10 minut a poté vmíchejte zakysanou smetanu. Nechte přijít k varu, odstavte a omáčku proceďte sítkem na obrané kuřecí maso.
  • Změklé máslo utřete s vejcem a solí do pěny (nejlépe elektrickým šlehačem). Z mouky odeberte malou část a tu promíchejte s práškem do pečiva a nechte stranou. K máslu s vajíčkem střídavě zapracujte mléko a zbylou mouku. Těsto nechte asi půl hodiny odpočívat a poté do něj zapracujte poslední hrnek mouky s kypřicím práškem do pečiva. Nočky z těsta odkrajujte o stěnu mísy menší lžící namočenou v horké vodě a vařte je ve vroucí osolené vodě 8 minut. Nočky ihned slijte a podávejte přelité omáčkou s kuřetem.
  • PRIMA TIP: Takhle vařila kuře na paprice i známá prvorepubliková kuchařka Anuše Kejřová. Do omáčky neváhala použít zbylé pečené nebo dušené kuře a pro ty, kteří milují výrazné chutě, doporučovala přidání lžíce citronové šťávy na závěr.
  •  

 

Plněné papriky v listovém těstě

Suroviny

Postup přípravy

Poznámka autorky receptu

Je dobré je hned po upečení sundat z plechu, papriky pouští vodu a dát je odsát na ubrousek, ale po zchladnutí jdou dobře krájet na kolečka.

Plněná zapékaná cuketa

Společně s létem přichází ruku v ruce i sezóna cuket. Pokud hledáte inspiraci, jaký pokrm z této zeleniny připravit, pak vyzkoušejte zapečené cukety, plněné zeleninovou směsí a uzeninou, posypané strouhaným sýrem.

Suroviny 2 porce

Postup přípravy

Svěží letní chlebíčky

Letní pohoštění během chvilky jsou tyto svěží chlebíčky. Dostupné suroviny, které jsou právě nyní v té nejlepší kondici. Šťavnatá sladká rajská jablka, pažitka, štiplavá cibulka a troška tatarské omáčky na křupavé bagetce budou v horkém dni chutnat.

Suroviny                   20 kusů

Postup přípravy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Třešňový clafoutis – recept

Třešně umyjeme a vypeckujeme. Formu na pečení koláče vyložíme pečícím papírem nebo vymažeme. Třesně rozmístíme do pečící formy. Všechny zbylé ingredience smícháme. Vznikne nám řídké těsto, které nalejeme na třešně.

Troubu rozehřejeme na 160 °C a koláč pečeme asi 45 minut. Těsto by po upečení mělo být pevné. Necháme vychladnout.

Třešňová marmeláda

třešně: 1000 g
  • cukr: 400 g
  • citrusový pektin: 10 g

KL - Kávová lžička, PL - Polévková lžíce

Stupeň zdravosti:
 
Méně dietní, ale chutné
 

Třešňová marmeláda – recept

Třešně omyjeme, zbavíme stopek, pecek a rozmixujeme tyčovým mixérem. Směs dáme do hrnce a krátce povaříme. V misce smícháme pektin se 4 lžičkami cukru, přidáme ho k třešním a 5 minut povaříme. Dosypeme zbytek cukru (můžeme dát méně i více, podle chuti a sladkosti třešní) a vaříme do zhoustnutí. V případě potřeby můžeme přidat citronovou šťávu nebo kyselinu citronovou, marmeláda ještě více zhoustne. Průběžně můžeme zkusit požadovanou konzistenci, když lžičku marmelády kápneme na studený talíř. Můžeme samozřejmě použít i hotový želírovací produkt podle návodu.

Důkladně omyjeme a osušíme sklenice i víčka a plníme do nich hotovou marmeládu, pevně zatáhneme víčka a obrátíme sklenice dnem vzhůru na 10 - 15 minut.

Candát na másle

Ingredience
 
  • filety z candáta: 400 g  
  • máslo
  • ančovičky: 2 ks  
  • domácí majonéza: 60 g  
  • hrubozrnná hořčice: 1 KL  
  • petrželka
  • sůl 
  • pepř
  • drcený kmín 

KL - Kávová lžička, PL - Polévková lžíce

Candát na másle - recept

Candáta očistíme, na kůži několikrát nařízneme a do vzniklých otvorů vložíme na plátky nakrájené máslo. Candáta posypeme kmínem, osolíme a opepříme.

Troubu předehřejeme na 180 °C. Pekáč vyložíme pečícím papírem, na něj dáme rybu a pečeme asi 25 minut. Během pečení přelijeme candáta rozpuštěným máslem.

Nasekáme petrželku, ančovičky nakrájíme nadrobno. Do misky si dáme domácí majonézu, hořčici, petrželku, ančovičky a vše promícháme tak, aby se všechny složky propojily. Omáčku vychladíme.

Candáta na másle podáváme na listech salátu s vychlazenou omáčkou. Jako přílohu můžeme zvolit v troubě pečené brambory ve slupce, které se budou skvěle doplňovat s omáčkou.


Restované rýžové nudle se zeleninou a krůtím masem

Ingredience
krůtí prsa: 200 g
  • ploché rýžové nudle v suchém stavu: 150 g
  • malá cuketa: 1 ks
  • červená paprika: 1 ks
  • cibule: 1 ks
  • česnek - stroužky: 2 ks
  • mungo klíčky: 1 hrst
  • jarní cibulka - stonek: 1 ks
  • řepkový olej: 2 PL
  • červená kari pasta: 1 KL
  • rybí omáčka: 2 PL
  • sójová omáčka: 2 PL
  • sezamový olej: 1 KL
  • pad thai omáčka: 3 PL
  • zelí pak choi: 1 ks
  • šťáva z limetky

KL - Kávová lžička, PL - Polévková lžíce

Restované rýžové nudle se zeleninou a krůtím masem - recept

Krůtí prsa pokrájíme na nudličky a osolíme. Všechnu zeleninu očitíme a nakrájíme na tenké plátky. Rýžové nudle krátce povaříme, měly by po uvaření zůstat lehce tvrdé. V hlubové wok pánvi rozehřejeme řepkový olej, na kterém orestujeme cibuli, cuketu a papriku. Trvá to asi 5 minut. Poté přidáme česnek nakrájený nadrobno a kari pastu. Necháme rozvonět. Přihodíme do pánve krůtí maso, zakápneme rybí omáčkou a necháme maso zatáhnout. Poté přidáme zelí pak choi, mungo klíčky a rýžové nudle. Dochutíme sójovou omáčkou, sezamovým olejem a pad thai omáčkou. Krátce orestujeme a nakonec zakápneme šťávou z limetky dle chuti.

Restované rýžové nudle se zeleninou a krůtím masem servírujeme posypané jarní cibulkou.

 

 

Léčivé účinky kedlubny

Zdravější trávení a prevence zácpy

Kedlubna zlepšuje trávení. Obsahuje totiž vysoký podíl vlákniny, čímž také účinně bojuje proti zácpám a podílí se na prevenci rakoviny tlustého střeva. Mimo to nám dodá sloučeniny síry, které ničí škodlivé bakterie střevní flóry a podporují vznik žluči.

Silnější vlasy a krásná pleť

Kedlubna obsahuje biotin, který má přímo zázračné účinky pro naše vlasy. Porostou rychleji, a budou silnější, zdravější a lesklejší. Kedlubna má také dobrý vliv na pigmentaci vlasů. Výborný je biotin i na pokožku, udržuje ji zdravou a pevnou.

Pomůže zhubnout

Kedlubna nám pomůže shodit nadbytečná kila. Pokud si sestavujeme redukční dietu, nezapomeňme na ní zařadit kedlubnu. Obsahuje totiž minimum kalorií, povzbuzuje náš metabolismus a urychluje látkovou výměnu.

Pravidelnější a slabší menstruace

Ženy se silnou menstruací ocení kedlubnu díky její schopnosti zmírnit silné menstruační krvácení. Kedlubna má také schopnost zlepšovat pravidelnost menstruačního cyklu. Je dobrým pomocníkem při léčbě gynekologického onemocnění endometriózou.

Na krvetvorbu, cholesterol i srdce

Kedlubna díky svým živinám účinně snižuje cholesterol. Tato zelenina také podporuje tvorbu krve. Působí i účinně proti ateroskleróze. Posiluje srdce a podporuje správné okysličování organismu. Pomáhá se správným fungováním ledvin a jater.

Lepší nálada i imunita

Kedlubna posiluje imunitu, zabraňuje infekcím a zajišťuje hormonální rovnováhu. Dobrý vliv má kedlubna i na soustředění a celkovou mentální svěžest. Tuto zeleninu bychom si měli dopřávat, když se potýkám se stresem, kedlubna ho snižuje a zlepšuje náladu.

Kdy si dát na kedlubnu pozor?

Kedlubnu si můžou dopřát i diabetici. Opatrní bychom ale měli být s konzumací kedlubny, pokud trpíme záněty žaludeční sliznice nebo vředy. Kedlubna totiž obsahuje éterické oleje, které žaludek s těmito onemocněními dráždí.

Kedlubnový salát - recept

  • kedlubny: 2 ks
  • mrkve: 2 ks
  • petrželka: 1 PL
  • pažitka: 1 PL
  • Na zálivku:
  • vinný ocet: 1 PL
  • olivový olej: 1 PL
  • třtinový cukr: 1 PL
  • sůl: 1 KL
  • voda: 6 PL

KL - Kávová lžička, PL - Polévková lžíce

Smícháme všechny ingredience na zálivku a necháme rozpustit cukr. Oloupanou kedlubnu a mrkev nakrájíme na tenké proužky nebo nastrouháme nahrubo. Přidáme nadrobno nakrájenou petrželku, pažitku a přilijeme zálivku. Necháme asi 1 hodinu vychladit a opět promícháme. 

Kedlubnový salát můžeme podávat s čerstvým pečivem nebo opečenou bagetkou.

Rebarbora

Proti zácpě a nadýmání

Rebarbora upravuje zažívání a má vysoký obsah vlákniny. Čínská medicína používá už odedávna rebarboru jako přírodní projímadlo. Podporuje totiž peristaltiku a snadné vyprazdňování. Rebarbora pomáhá i s nadýmáním a střevními křečemi. Kyselina šťavelová, kterou rebarbora obsahuje, navíc pomáhá léčit ledvinová onemocnění.

Chrání srdce a snižuje cholesterol

Rebarbora zlepšuje krevní oběh a chrání nás před kardiovaskulárními chorobami. Má málo tuků a "špatného" cholesterolu. Navíc obsahuje velké množství antioxidantů, které nás zbavují volných radikálů a brání tomu, aby volné radikály poškozovaly náš kardiovaskulární systém. To dokazují i vědecké studie.

Štíhlá linie a mladistvá pleť

Rebarbora nám pomůže shodit nadbytečná kila. Má málo kalorií a pomáhá metabolismu, protože ho optimalizuje. Má dokonce schopnost zrychlit spalování tuků. Také zlepšuje zdraví pleti. Rebarbora je silný zdroj antioxidantů, zabraňuje proto předčasnému stárnutí a vráskám.

Zdravé oči

Rebarbora je prevencí šedého zákalu a makulární degenerace. Oboje choroby jsou závažná oční onemocnění. Je to hlavně díky silným antioxidantům, které v rebarboře najdeme.

Silné kosti

Rebarbora má velký obsah vápníku. Je také bohatá na vitamín K. Podobně jako vápník, i vitamín K pomáhá kostem. Díky rebarboře budeme mít kosti silnější a jejich poranění se bude rychleji uzdravovat.

Rebarborová buchta - recept

  • rebarbora: 600 g
  • hladká mouka: 250 g
  • moučkový cukr: 180 g
  • máslo: 90 g
  • mléko: 150 ml
  • žloutky: 2 ks
  • kypřicí prášek: 1 ks
  • Na drobenku:
  • polohrubá mouka: 150 g
  • cukr krupice: 80 g
  • máslo: 60 g

KL - Kávová lžička, PL - Polévková lžíce

Rebarborový stonek zbavíme horních listů a spodní tvrdé části, celý stonek oloupeme. Připravenou rebarboru nakrájíme na stejně velké, asi centimetrové čtverečky, v případě potřeby stonek rozkrojíme podélně. 

Změklé máslo smícháme s cukrem, mlékem a žloutky. Postupně přidáváme prosátou mouku smíchanou s práškem do pečiva a mícháme, až vznikne hladké těsto. Těsto nalijeme do vymazaného a vysypaného plechu a rovnoměrně ho poklademe pokrájenou rebarborou. Zasypeme drobenkou, kterou jsme si připravili z másla, mouky a cukru. Drobenka musí být dobře propracovaná, nebojíme se ji proto zpracovat rukama.

Rebarborová buchta se peče v troubě předehřáté na 160 °C 30 – 40 minut.

Kachní maso

img

Kachní maso a léčivé účinky

Bílkovinná bomba

Kachní maso obsahuje velké množství bílkovin. Pouhých 150 gramů doplní denní doporučenou dávku bílkovin pro ženy, pro muže pak 180 gramů. Řadí se tak mezi potraviny s největším podílem bílkovin, hned vedle jiných druhů kvalitních mas, luštěnin a ořechů. Tím podporuje například funkce tkáně, tvorbu kolagenu, hemoglobinu, hormonální rovnováhu posilování organismu. Kachní maso obsahuje všechny nezbytné aminokyseliny.

Silnější imunita

Podporuje imunitní systém, urychluje hojení ran a ačkoli bychom to asi do kachního masa neřekli, pomáhá uzdravovat bolavý krk a chraptění.

Zdravé nervy                                                 

Kachní maso udržuje fyzické i psychické zdraví. Je to mimo jiné díky obsažené mědi, která je pro oboje důležitá. Kachní maso má skvělé účinky na nervový systém. Podporuje a zároveň posiluje jeho fungování. Zlepšuje přenos nervových signálů a zabraňuje poškozování nervů.

Krásné vlasy, nehty i pokožka

Obsahuje hned několik důležitých minerálů. Kachní maso je bohaté zejména na selen a zinek. Kromě podpory činnosti enzymů a buněčného metabolismu přispívají ke kvalitě nehtů a vlasů. Zvlášť vitamín B2 z kachního masa pomáhá ke zdravým, jemným vlasům. Díky kachnímu masu budeme mít silnou, zdravou a pevnou pokožku. Udržuje ji hydratovanou, pevnější a svěžejší. Také jí poskytuje ochranu před špatným počasím.

Prevence srdečních onemocnění

Tuk z kachního masa má dobrý vliv na prevenci srdečních onemocnění a nemá negativní účinky podobné ostatním tukům. To prokázal i vědecký výzkum. V přiměřených dávkách dokonce snižuje škodlivý cholesterol a naopak zvyšuje zdravý cholesterol. Kachní maso také podporuje oběhovou soustavu a cirkulaci krve. Stejně tak má dobrý vliv na nízký krevní tlak. Kachní maso zároveň slouží jako dobrá prevence anémie.

Silný antioxidant

Kachní maso je plné antioxidantů. Tím zabraňuje předčasnému stárnutí nebo některým druhům rakoviny. Chrání nás před výskytem volných radikálů.  

Zvyšuje hmotnost

Pokud potřebujeme zvýšit tělesnou hmotnost, kachní maso zařaďme do našeho jídelníčku. Velkou výhodou kachního masa je, že váhu nabereme zdravě. Je to nejen díky tukům, ale také mastným kyselinám. 

Lepší trávení

Kachní maso podporuje zdravý trávicí systém. Usnadňuje průchodnost střev, stejně jako vyprazdňování. Je to hlavně díky vitamínu B3, který pomáhá tlustému střevu vstřebávat uhlohydráty, bílkoviny a tuk. 100 gramů kachního masa dokonce pokryje čtvrtinu denní doporučené dávky vitamínu B3.

Výborné na svaly, kosti a zuby

Kachní maso je skvělé na funkci svalů. Sodík má vliv na svalovou hybnost, dodává svalům energii a posiluje je. Je také výborný na prevenci svalových křečí. Dostatečná dávka sodíku nás navíc zbaví svalových křečí, ať už jsou jakkoli silné. Kachní maso přispívá ke zdravým kostem a zubům. Je to hlavně díky vápníku a fosforu. Také slouží jako prevence osteoporózy.

 

 

Velikonoční tvarohové bábovky

Ingredience
     máslo: 120 g
  • třtinový cukr: 100 g
  • vejce: 3 ks
  • měkký tvaroh: 250 g
  • hladká mouka: 300 g
  • mléko: 80 ml
  • prášek do pečiva: 2 KL
  • citronová kůra:  KL
  • forma na mini bábovky
  • Na polevu:
  • citronová šťáva: 1 KL
  • moučkový cukr: 150 g
  • čokoládová vajíčka

    V míse utřeme změklé máslo s cukrem a citronovou kůrou. Postupně zašleháváme vejce a tvaroh. Poté vmícháme do těsta mouku smíchanou s práškem do pečiva a mléko. Tekuté těsto nalejeme do vymazaných bábovkových forem. Pečeme asi 20 na 180 °C. Bábovky vyklopíme a necháme zchládnout.Mezitím si připravíme polevu. Citronovou šťávu prošleháme s moučkovým cukrem na bílý hustý krém, kterým polejeme bábovky. Velikonoční tvarohové bábovky ozdobíme jarními kvítky a drobnými čokoládovými vajíčky.


  • Hovězí líčka na víně

    Ingredience
    • hovězí líčka: 350 g
    • suché červené víno: 300 ml
    • hovězí vývar: 200 ml
    • mrkev: 1 ks
    • petržel: 1 ks
    • malý celer: 1 ks
    • šalotka: 1 ks
    • stroužky česneku: 1 ks
    • rajčatové pyré: 1 PL
    • celý pepř: 4 ks
    • nové koření: 2 ks
    • bobkový list: 1 ks
    • rozmarýn: 1 KL
    • tymián: 1  KL
    • olivový olej
    • sůl
    • pepř

    KL - Kávová lžička, PL - Polévková lžíce

  • Hovězí líčka na víně – recept

    Hovězí líčka očistíme, osolíme a opepříme. Pokud v jídle nechceme tučné části, vyřízneme je, ale nevyhazujeme. Přidáme je při vaření k masu, neboť právě díky nim bude mít omáčka sílu. V nádobě, která bude moci později i do trouby, rozehřejeme olej a líčka na něm zprudka orestujeme ze všech stran dohněda. Odložíme je na teplé místo a do stejné pánve dáme orestovat nadrobno nakrájenou šalotku, na kostičky nakrájenou kořenovou zeleninu, po chvíli přidáme česnek. Dále přidáme veškeré koření, krátce orestujeme, přidáme rajčatové pyré, vrátíme líčka, osolíme, opepříme a zalijeme vínem. 

    Jakmile se vyvaří alkohol, přilijeme horký vývar, přikryjeme a dáme do trouby na 150 °C na přibližně 1,5 - 2 hodiny. Vyndáme maso a omáčku rozmixujeme nebo propasírujeme přes sítko. Podle chuti osolíme a opepříme. 

    Hovězí líčka na víně podáváme s bramborovou kaší.


  • Velikonoční nádivka s uzeným masem

    Ingredience
    • vařené uzené maso: 200 g
    • rohlíky: 3 ks
    • mléko: 100 ml
    • vejce: 3 ks
    • mladé kopřivy - hrst: 3 ks
    • červená cibule: 1 ks
    • sádlo na vymazání plechu
    • pepř
    • sůl
    • majoránka

    KL - Kávová lžička, PL - Polévková lžíce

    Velikonoční nádivka s uzeným masem – recept

    Rohlíky nakrájíme na drobné kostky a namočíme do mléka na 15 minut, poté vymačkáme. Smícháme na kostičky nakrájené uzené maso, cibuli, rohlíky, rozšlehaná vajíčka a kopřivy, osolíme, opepříme a ochutíme majoránkou. Nádivku přemístíme do zapékací mísy vymazané sádlem a pečeme na 180 °C do zlatohněda (asi 35 minut). 

S přibývajícím věkem se mění potřeby těla. Metabolismus se zpomaluje, přicházejí nemoci, které nám spočítají případné hříchy našeho životního stylu.

Tuk v oblasti břicha

I ti, kteří žijí poměrně zdravě, potřebují ve vyšším věku přehodnotit svůj jídelníček. Příjem energie se lehce snižuje. Potřeba tekutin zůstává stejná, ale snižuje se pocit žízně (pokud nejde o onemocnění diabetem II. stupně). Neměli bychom snižovat množství bílkovin, u některých nemocí se dokonce potřebné množství bílkovin zvyšuje. Minerálů, vlákniny a vitamínů potřebujeme stále stejné množství. Co senioři potřebují méně, jsou tuky, zvláště živočišné.

Ve vyšším věku se zhoršuje vnímání chuti, čich a zrak. Také stav zubů, jejich ztráta nebo nevyhovující zubní náhrada komplikují stravování. Starší lidé mívají problémy s polykáním, přidávají se trávicí potíže a problémy s vylučováním. To vše přispívá k duševní nepohodě. Ne vše lze vyřešit stravou, ale něco ano. Vybíráme potraviny lehce stravitelné, nenadýmavé. Obecně lze říci, že seniorům prospívá totéž, co malým dětem.

Výborným způsobem stravování jsou polévky

Polévky se dobře polykají, můžeme v nich nenásilnou formou uschovat větší část denní porce tekutin, bílkovin, vitamínů, minerálů i vlákniny. Vybíráme masové a zeleninové vývary a doplňujeme je obilninami (ovesné vločky, kroupy, jáhly, pohanka).

ednoduchá polévka, kterou zvládne i začátečník. Je hebká a krémová, ideální do každého počasí - v létě osvěží, v zimě zahřeje. Pokud máte raději husté polévky, můžete přidat nastrouhanou bramboru. Doplnit ji lze opečeným křupavým toastem nebo lžičkou parmazánu.

Suroviny 5 porcí

Postup přípravy

 

Také různé kaše mají senioři v oblibě

Kaše se dobře polykají a uspokojí chuť na něco sladkého, i když raději je sladíme medem nebo náhradními sladidly.  Doplníme kompotovaným ovocem. Vybíráme výživnější kaše z méně běžných obilovin (pohanka, jáhly) nebo slané kaše z luštěnin.

Jáhly s povidly a mákem

Suroviny

Postup přípravy

Masa se nemusejí zříkat

Pro seniory je velmi vhodné mleté maso, protože nebudou mít potíže s rozkousáním, a tudíž jejich potřeba dostatečného příjmu živočišných bílkovin zůstane zachována.  Jen dohlédneme, aby mleté maso nebylo moc tučné. Kromě mletého masa je také velmi vhodné maso drůbeží, králičí a ryby. Většinou jde o maso lehké, jemné a dobře stravitelné. Z ryb se vyhýbáme těm s velkým množstvím kostí. Zcela se vyhýbáme uzeninám, jen občas můžeme nabídnout dušenou šunku
 

Telecí na kmíně z mamčiny kuchařky

Suroviny

Postup přípravy

Poznámka autorky receptu

Po vyndání masa můžeme ještě kosti zalít vodou, doplnit další ingredience – zeleninu, koření podle nás, vaříme dál, vznikne vývar, který můžeme dál různě používat a tak vlastně beze zbytku vše využijeme.

Jaké zvolit přílohy a pečivo

Z příloh si už asi senior odpustí hranolky a jiné smažené a křupavé přílohy. Raději jim uvaříme brambory, bramborovou kaši, noky, těstoviny, rýži. Pečivo vybíráme raději měkčí a „žvýkací“.

Zelenina a ovoce na každý den

V každém chodu by měli senioři jíst ovoce nebo zeleninu, i když asi ne ve formě křupavých salátů. Výborné jsou zeleninové přílohy z dušené barevné zeleniny, zapékané zeleninové pokrmy. Zeleninu je vhodné kombinovat s vejci nebo sýry.

Ovoce vybíráme dobře zralé a můžeme z něj tvořit i zajímavé dezerty. Kompot, dušené nebo pečené ovoce je pro seniory lépe stravitelné. Ovoce raději doplníme tvarohem, žervé apod. Bude to vhodnější než šlehačka.

Moučníky pro seniory? Proč ne, ale rozumně

Z moučníků vybíráme měkčí korpusy, případně doplněné lehkými krémy nebo s ovocnou náplní. A nenabízíme je příliš často, stačí jednou týdně. Celkově silně omezíme spotřebu cukru v pokrmech. Když už sladíme, pak raději tmavým cukrem nebo melasou, s nimiž senioři přijímají kromě cukru aspoň minerály. Chuť na sladké je lépe řešit ovocným pohárem, sušeným ovocem apod.

Nápoje jsou důležité

Velmi vhodným nápojem jsou ředěné bylinné, ovocné a zeleninové šťávy, smoothie a ovocné nebo bylinkové čaje. Zvláště do smoothie můžeme propašovat druh ovoce a zeleniny, kterému senior neholduje, a přitom je pro něj potřebný.

 

 

 

 

 


 

 

 

 

Kleftiko

Ingredience
jehněčí kýta : 2 plátky
  • olivový olej: 3 lžíce
  • cibule : 1 ks
  • citronová šťáva: 1 lžíce
  • nasekané čerstvé oregano dle chuti
  • bílé suché víno: 50 ml
  • sůl a pepř dle chuti
  • větší brambory: 2 ks
  • česnek: 2 stroužky
  • bobkový list : 2 ks
  • sýr feta: 50 g

KL - Kávová lžička, PL - Polévková lžíce

Kleftiko – recept

Začněte nejprve tím, že si připravíte marinádu z citronové šťávy, olivového oleje (1 lžíce), suchého bílého vína, nasekaného oregana, soli a mletého pepře. Směsí pak přelijte plátky masa umístěné v misce, překryjte fólií a nechte marinovat ideálně přes noc. Postačí však i dvě až tři hodiny. Dále si oloupejte brambory, omyjte je a naplátkujte. Ty pak ochuťte v míse solí, zbylým oreganem a zakápněte i olejem. K ruce si nyní vezměte dva pláty pečícího papíru a doprostřed každého z nich navrstvěte několik plátků ochucených brambor. Na ty pak položte plátek marinovaného masa, posypte nasekaným česnekem, cibulí, přidejte pár kostiček sýru feta, bobkový list a pečlivě suroviny zabalte do balíčku. Pokrm pečte v předehřáté troubě zhruba dvě hodiny při teplotě 160 stupňů Celsia. Podávejte horké. Přejeme vám dobrou chuť.

Quesadillas

Ingredience
tortilla: 2 ks 
  • kuřecí maso: 150 g
  • slanina: 60 g
  • sýr čedar: 100 g
  • cibule: 2 ks
  • rajče: 1 ks
  • sůl 
  • mletý pepř 
  • zakysaná smetana 
  • tymián 
  • olivový olej 
  • koriandr 
  • chilli
  • pažitka

KL - Kávová lžička, PL - Polévková lžíce

Quesadillas – recept

Na kostičky nakrájíme kuřecí maso a slaninu, 1 cibuli nakrájíme nahrubo, sýr nastrouháme. Slaninu dáme do rozehřáté pánve a osmahneme, jakmile pustí trochu tuku, přidáme osmažit i cibuli.

Mezitím připravíme salsu: 1 cibuli a rajče nakrájíme najemno, smícháme se solí, pepřem, tymiánem, chilli a koriandrem. Plech potřeme olivovým olejem a rozprostřeme tortilly, na které natřeme salsu. Na pánvi, kde zůstalo dost tuku ze slaniny, začneme smažit kuřecí maso, které jsme osolili a opepřili. Na tortilly se salsou rozprostřeme slaninu s cibulí a opečené kuřecí maso. Posypeme sýrem a tortilly překlopíme.

Povrch tortill potřeme olivovým olejem a pečeme v rozehřáté troubě při 160 °C asi 15 minut. V misce rozmícháme zakysanou smetanu s pažitkou a podáváme ke quesadillas.

Tuňákový salát s těstovinami

Ingredience
tuňák ve vlastní šťávě: 160 g
  • těstoviny (dle vlastního výběru): 200 g
  • vejce: 2 ks
  • rucola: 1 hrst
  • salát polníček: 1 hrst
  • cherry rajčata: 4 ks
  • paprika : 1 ks
  • okurek: 1 ks
  • červená cibule: 1 ks
  • zakysaná smetana: 100 g
  • citronová šťáva
  • čerstvá bazalka
  • olivový olej
  • sůl
  • pepř

KL - Kávová lžička, PL - Polévková lžíce

Tuňákový salát s těstovinami - recept

Těstoviny uvaříme v osolené vodě al dente. Vejce uvaříme natvrdo. Pokud chceme, aby byl tuňákový salát bohatší na bílkoviny, můžeme použít luštěninové těstoviny. Zeleninu umyjeme. Papriku, okurek a rajčata nakrájíme na menší kousky a červenou cibuli na tenké plátky. Uvařené těstoviny zakápneme lžící olivového oleje a smícháme se zeleninou. Přidáme tuňáka, zakysanou smetanu, sůl, pepř a kapku citronové šťávy. Tuňakový salát s těstovinami důkladně promícháme. Nakonec přidáme nakrájené vejce, čerstvou bazalku a podle chuti sůl. 


 

 

 

10 věcí, o které se šťastní lidé nestarají

Jednoduše BUĎTE ŠŤASTNÍ!

1. VĚK
Věk je jenom číslo. A to šťastní lidé vědí. Číslo nemůže definovat,
kdo nebo co jste, ani to, co děláte. Proč se tím tedy zabývat?
2. CO SI MYSLÍ NEBO ŘÍKAJÍ OSTATNÍ
To je jeden z největších blokátorů osobního štěstí. Dokážete si představit, že byste nikoho nesoudili
a stejně tak si soudy a názory ostatních lidí nebrali k srdci? Je to těžké a chce to jistou dávku praxe,
ale s tímto přístupem dosáhnete klidu. Nakonec nejvíc záleží na tom, co si o sobě myslíte vy sami.
3. PRÁCE
Ať už děláte cokoliv, vaše práce vás nedefinuje. Každý se nějak živil nebo živí. Na čem však skutečně záleží, je váš talent,
koníčky a náhled na život. To je to, co se počítá, a nezáleží na tom, zda ještě pracujete nebo už jste v důchodu.
4. STRACH
Šťastní lidé vědí, že strach není reálný. Nervozita a úzkost, která doprovází to,
když vystoupíte z komfortní zóny, je zbytečná. Není důvod držet se v životě zpátky
jen proto, že se bojíte. Strach by vám nikdy neměl zabránit dělat to, co opravdu chcete.
5. HROZNÝ STAV SVĚTA KOLEM NÁS
Válka, pandemie, hlad, energetická krize, inflace, globální oteplování, vyhynutí některých
živočišných druhů... kolem se děje spousta věcí, které nedokážete ovlivnit. Důležité je
nenechat se převálcovat špatnými zprávami a udržet si pozitivní přístup k životu.
Soustřeďte se na malé krůčky a třeba se vám podaří udělat ze světa lepší místo.
6. TOXIČTÍ LIDÉ
To, s kým se stýkáte a s kým mluvíte, má na vás hluboký dopad.
Někteří lidé dokážou stahovat dolů všechny ve svém okolí.
Pokud jim není pomoci a zbytečně vám otravují život, musíte
je prostě odříznout. Jedině tak si dokážete vytvořit a udržet
šťastné prostředí.
7. MINULOST NEBO BUDOUCNOST
Minulost už neexistuje a budoucnost tu ještě není. Pokud vám
má být minulost prospěšná, poučte se ze svých chyb a nechte ji jít.
Nesvazujte svůj život ani zbytečným očekáváním toho, co teprve
nastane. Jedině tak si můžete užívat současnost plnými doušky.
8. OČEKÁVÁNÍ NĚČEHO NA OPLÁTKU
Nedělejte něco jen proto, že čekáte, že se vám to vrátí.
Dělejte to prostě proto, že vás to baví. Jedině tak budete šířit
pozitivitu i na ostatní a vyhnete se zbytečnému zklamání.
9. STÍŽNOSTI
Stěžování si je výsledkem nešťastného života. Občas prostě věci nejdou
podle vašich představ. I to je život a šťastní lidé to vědí. Proto se snaží
uchovat si pozitivní nastavení mysli, být šťastní s tím, co mají, a postupně
najít řešení každého problému.
10. PŘIZPŮSOBENÍ SE SPOLEČENSKÝM STANDARDŮM
Okolní svět vás každý den bombarduje očekáváním. To může být velmi únavné.
Nežijete proto, abyste naplnili očekávání ostatních lidí. Není tedy důvod se
podle nich chovat. Zbytečně by vám to jen kradlo čas. Nedělejte věci, na kterých
vám nezáleží. Soustřeďte se na otázku, co učiní váš život šťastným,
a odpovědí se nechte vést.
Připravili jsme pro vás seznam deseti věcí, o které se šťastní lidé
prostě nestarají. Třeba v nich najdete inspiraci
a kus svého vlastnho štěstí.

Chcete si letošní Vánoce udělat radost z vlastnoručně vyrobených ozdob a dekorací? Máme pro Vás pár nápadů.

Vánoční jídla netradičně

Vánoční pudink

Ingredience: 300 g sušeného ovoce (rozinky, brusinky), 25 g kandované citronové kůry, 1 malé jablko nahrubo nastrouhané a povařené, kůra z 1 pomeranče, ½ pomeranče, ½ citronu, 4 lžíce brandy + na polití, 50 g hladké mouky, 1 kypřicí prášek do pečiva, lžička skořice, špetka mletého hřebíčku, koriandru, zázvoru, muškátového ořechu a nového koření, 100 g hovězího loje nebo másla, 110 g hnědého cukru, 100 g strouhanky, 25 g sekaných mandlí, 2 vejce.

Postup: smícháme si sušené ovoce, koření, kůry, jablko, citron a pomeranč nakrájený na malé kostičky a vše zalijeme brandy. Necháme přes noc marinovat.  Pak smícháme mouku, kypřicí prášek, koření, přidáme tuk, cukr, mandle, strouhanku a nakonec vmícháme marinované ovoce. Přidáme vejce a řádně vše promícháme. Formu vymažeme a vložíme směs, kterou překryjeme pečicím papírem. Pudink vaříme buď v páře asi sedm až osm hodin, nebo v tlakovém hrnci dvě a půl hodiny. Po uvaření můžeme tento pudink skladovat na chladném a suchém místě skoro měsíc.

Hrášková polévka s uzeným lososem

 

Suroviny

máslo 2 PL
pórek 1 ks
malý, na plátky
česnek 2 stroužky
nakrájené nadrobno
vývar zeleninový 800 ml
sherry 2 PL
mražený hrášek 500 g
400 g hrášku prolitého horkou vodou + 100 g krátce povařeného na dokončení
smetana ke šlehání 100 ml
máta 1 PL
nasekaná
sůl mořská
pepř
čerstvě mletý
sherry ocet 1 PL
uzený losos 4 plátky
bageta
k podávání

Na másle opékejte pórek s česnekem asi 5 minut, až změknou. Zalijte vývarem a sherry, přiveďte k varu a vařte 10 minut.Pak přisypte prolitý mražený hrášek, přilijte smetanu a vařte 3 minuty. Vypněte, přidejte mátu a rozmixujte dohladka. Do krémové polévky dejte povařený hrášek na dokončení, podle chuti osolte a opepřete a dotáhněte chuť sherry octem.Rozdělte do talířů či misek a ozdobte nakrájenými plátky uzeného

Kapr s bramborovými pusinkami a vinnou omáčkou

Suroviny

kapr 1 ks
cca 2 kg, zpracovaný na filety bez kůže
sůl mořská
pepř
čerstvě mletý
tymián 3 snítky
lístky odrhnuté
olivový olej 2 PL
česnek 1 stroužek
rukola 1 hrst
na ozdobení
citron 2 ks
rozpůlené, k podávání
Na omáčku
víno bílé 200 ml
vinný ocet bílý 100 ml
šalotka 1 ks
najemno
žloutek 4 ks
tymián 1 ČL
lístky
máslo 100 g
Na pusinky
brambory 1 kg
středně velké
máslo 80 g
muškátový oříšek 1 špetka
vejce 2 ks
žloutek 2 ks

Brambory na pusinky uvařte ve slupce, nechte je okapat a oloupejte. Troubu předehřejte na 200°C. Ještě teplé brambory rozšťouchejte. Osolte, opepřete a ochuťte strouhaným muškátovým oříškem. Přidejte máslo a vyšlehejte dohladka. Pak kaši sejměte ze sporáku a zapracujte do ní vejce a žloutky. Směs dejte do sáčku se špičkou ve tvaru hvězdičky a na plech vyložený pečicím papírem stříkejte pusinky. Pečte je asi 15 minut dozlatova.

Kapra osolte, posypte tymiánem a na směsi rozehřátého másla s olejem ho opékejte na pánvi spolu s celým stroužkem česneku na ovonění. Už opečené porce ryby uchovejte horké (např. zakryté v teplé troubě).

Na omáčku svařte víno s octem a šalotkou na třetinu. Opepřete a sceďte. V misce prošlehejte žloutky a pramínkem do nich zašlehejte horkou octovou tekutinu. Přidejte tymián a míchejte nad horkou vodní lázní do zhoustnutí. Zašlehejte rozpuštěné máslo a podávejte s kaprem a bramborovými pusinkami, doplněné citronem a ozdobené rukolou.

NĚCO NAVÍC
Vinnou omáčku můžete místo tymiánu ochutit 1 lžící čerstvého estragonu a získáte tak klasickou béarnskou. Bramborové pusinky nastříkejte na plech klidně hodinu předem a pak je vložte do trouby ve stejné chvíli, kdy jdete opékat kapra.

 

 

Domácí šulánky z dýňovo-bramborového těsta

Suroviny

  • dýně hokaido 300 g
  • brambory (varný typ C) 200 g
  • vejce 1 ks
  • hrubá mouka 150 g + dle potřeby
  • sůl
  • Postup

    1. S dostatečným předstihem uvařte brambory ve slupce a nechte je vychladnout. 
    2. Dýni omyjte, vydlabejte z ní semínka a nakrájejte na menší podobně velké kousky. Dejte péct do trouby na 180 °C, dokud nezměkne.
    3. Po upečení dýni rozmačkejte vidličkou. Vařené vychladlé brambory oloupejte a nadrobno nastrouhejte do mísy k dýni. Osolte, přidejte vejce a mouku.
    4. Rychle vypracujte těsto, aby se příliš nelepilo a neřídlo. Podle potřeby přidávejte hrubou mouku. Z těsta vytvarujte váleček a z něho krájejte cca 4cm dílky, ze kterých vytvarujte šišky.
    5. V hrnci nechte vařit osolenou vodu a jakmile vře, přidejte do ní šišky (postupně, ne všechny najednou, ať mají prostor) a promíchejte, aby se nelepily. Když jsou hotové, vyplavou na povrch. Pak je sbírejte sítkem. Trvá to jen pár minut, tak neodbíhejte. 

    TIP: Než začnete vařit více šišek, zkuste jednu na zkoušku. Nerozvařila se, je to v pořádku. Pokud se šiška rozvařila, přidejte do těsta další mouku.

  • Podzimní salát s kapustou, kaki a granátovým jablkem

  • Suroviny (2 porce)

    Zálivka:

  • olej 2 lžíce
  • hořčice 1 lžíce
  • javorový sirup 1 lžíce
  • špetka soli a pepře
  • Postup

    1. Kapustu nakrájejte na tenké plátky a velmi krátce povařte ve vodě, jen aby se spařila.
    2. Červené zelí nakrájejte také na malé nudličky.
    3. Přidejte kaki na půlměsíce, zrníčka granátového jablka a pinie.
    4. Než se uvaří vajíčko naměkko připravte si zálivku.
    5. Do oleje přimíchejte lžíci hořčice a javorového sirupu.
    6. Přidejte špetku soli a pepře. 
    7. Zeleninu smíchejte dohromady a přidejte kaki, pinie a granátové jablko.
    8. Nakonec vše zalijte připravenou zálivkou. Podávejte s vejcem naměkko.

    Voňavé orientální kuře s kuskusem a restovaným lilkem

  • Kuřecí stehna jsou velmi vděčný kus masa. Jsou sice o něco tučnější než prsa, ale díky tomu si za všech okolností zachovávají šťavnatost. Stehna můžete péct, dusit, smažit a pokud je vykostíte, můžete z nich připravit ty nejlepší řízky nebo třeba oblíbenou čínu.

    Kuřecí maso je pořád cenově velmi dostupné, záleží však na tom, jestli zvolíte maso z konvenčních chovů nebo od farmářů. Tam se ceny samozřejmě pohybují o něco výš, kvalita masa je však nesrovnatelná.

    Kuřecí stehna upravujte buď celá, nebo je naporcujte na horní a dolní stehna, tzv. paličky. Lépe je naskládáte na pekáč a snáze se i servírují (pokud máte mezi strávníky malé děti, asi do nich stejně celé stehno nenacpete :).

    Dovolte mi podělit se o jeden trik z mé domácí kuchyně. Kosti z pečeného kuřete nevyhazujte, oberte je a dejte do pytle do mrazáku. Až jich bude dost, můžete z nich připravit vývar. Nebude sice tak silný jako třeba z celé slepice, ale na vaření je skvělý a třeba vás potěší i myšlenka recyklace, kdy nic nepřijde nazmar.

  • Suroviny (4 porce)

    • naporcované kuře
    • špetka mletého zázvoru
    • špetka římského kmínu
    • špetka kurkumy
    • pepř
    • sůl
    • máslo
    • citron 1 ks
    • větší lilek 1/2 ks
    • olivový olej
    • česnek 2 celé stroužky
    • kuskus 1 a 1/2 hrnku
    • zakysaná smetana
    • čerstvý koriandr
    • Postup

      1. Nejprve naporcujte kuře na menší kousky, ty pak osolte a okořeňte směsí mletého zázvoru, římského kmínu, kurkumy a pepře.
      2. Takto připravené maso dejte do pekáče, poklaďte kousky másla, přidejte rozkrojený citron, trochu podlijte vodou a dejte péct na 170 °C nejprve pod pokličkou asi 40 minut a pak pod grilem, dokud kuře nezezlátne, občas maso přelijte výpekem či vodou.
      3. Mezitím připravte přílohu.
      4. Polovinu většího lilku nakrájejte na malé kostičky, osolte a zprudka orestujte na olivovém oleji, ve kterém předem smažte 2 celé stroužky česneku, které olej krásně ovoní a ochutí.
      5. Česnek po smažení vyndejte a vyhoďte. Kuskus zalijte vařící vodou a nechte změknout, osolte, můžete přidat trochu másla.
      6. Do takto připraveného kuskusu zamíchejte orestovaný lilek, pokapejte trochou zakysané smetany a posypejte čerstvým koriandrem.

     

     

     

 

Pracovní postup:

V míse rozlámeme nudle z čínské hovězí polévky (lepší je "orientální" příchuť, ale na tu jsem v ČR ještě nenarazila. O to víc se pak musí „orientálně“ dochutit). Přiložené pytlíčky s dochucovadlem schováme na zálivku. Potom nakrájíme zelí na velmi jemné nudličky. Najemno nakrájíme i jarní cibulku (hlavně zelenou část) a nastrouháme na hrubém struhadle mrkev. Do hrnku vysypejte oba pytlíčky z polévky a smíchejte s: 0,5dcl oliv. oleje, 1 lžíce octa 3 lžíce sojové omáčky 2 lžíce worchestrové omáčky 1 lžíce moučk. cukru troška soli Mezitím na pánvi lehce osmahneme mandle spolu se sesamovými semínky (pozor! Ať je nespálíte, trvá to jenom chviličku a semínka doporučuji přidat až později, spálí se, než by se opekly mandle!). Poté omáčku a mandle nalejeme na salát a dobře promícháme. HOTOVO! Pokud se Vám zdá salát "suchší", přidejte trochu olivového oleje, pokud je málo zálivky, tak já od oka přidávám sojovku nebo worchester nebo cukr nebo ocet…podle toho, jak vám to chutná. Většinou se to odvíjí od velikosti zelné hlávky :-)….zálivka by měla být na chuť malinko kyselá a pikantní!!!! Tento recept mám z Chicaga, dělám ho léta k různým příležitostem a vždycky úspěch.

Skvělý těstovinový salát s kuřecím masem

 

Pracovní postup:

Těstoviny uvaříme, kuřecí maso nakrájíme na nudličky, ochutíme grilovacím kořením a opečeme. Rajče zbavené semínek, papriku a čínské zelí nakrájíme na kostičky. Vše smícháme, přidáme tatarskou omáčku Hellmann´s, trochu hořčice a znovu promícháme. Dochutíme solí a pepřem.

Pracovní postup:

  1. Menší formu na terinu, o objemu jeden litr, vyložte potravinářskou fólií nebo alobalem. Jogurt smíchejte se dvěma lžícemi medu, pak přidejte dotuha ušlehanou smetanu a kůru nastrouhanou z jednoho citronu.
  2. Meruňky buď pouze promíchejte nebo lehce svařte se zbývajícím medem a lžící rumu.
  3. Esíčka rozdrobte a začněte vrstvit: na dno formy dejte třetinu jogurtové směsi, na ni část rozdrobených esíček, část meruněk, druhou třetinu jogurtu, esíčka, meruňky a zbývající jogurtovou směs.
  4. Dejte mrazit na minimálně čtyři hodiny, nejlépe přes noc. Obraťte a po patnácti minutách nakrájejte na kousky. Podávejte ozdobené meruňkami.

 

S přibývajícím věkem se mění potřeby těla. Metabolismus se zpomaluje, přicházejí nemoci, které nám spočítají případné hříchy našeho životního stylu.

I ti, kteří žijí poměrně zdravě, potřebují ve vyšším věku přehodnotit svůj jídelníček. Příjem energie se lehce snižuje. Potřeba tekutin zůstává stejná, ale snižuje se pocit žízně (pokud nejde o onemocnění diabetem II. stupně). Neměli bychom snižovat množství bílkovin, u některých nemocí se dokonce potřebné množství bílkovin zvyšuje. Minerálů, vlákniny a vitamínů potřebujeme stále stejné množství. Co senioři potřebují méně, jsou tuky, zvláště živočišné.Ve vyšším věku se zhoršuje vnímání chuti, čich a zrak. Také stav zubů, jejich ztráta nebo nevyhovující zubní náhrada komplikují stravování. Starší lidé mívají problémy s polykáním, přidávají se trávicí potíže a problémy s vylučováním. To vše přispívá k duševní nepohodě. Ne vše lze vyřešit stravou, ale něco ano. Vybíráme potraviny lehce stravitelné, nenadýmavé. Obecně lze říci, že seniorům prospívá totéž, co malým dětem.

Pórková polévka s česnekem

Pórková polévka s česnekem

Zeleninové polévky jsou většinou nenáročné na přípravu a suroviny, ale přitom si na nich skvěle pochutnáme. Pórková polévka vyniká svou nezaměnitelnou lahodnou chutí. Výhodou je, že pórek si můžeme kdykoliv koupit čerstvý. Plným talířem této polévky určitě potěšíme rodinu a ocení ji i děti. Pokud použijeme mladý a čerstvě sklizený pórek, bude výsledek ještě lepší.

Suroviny 5 porcí

Postup přípravy

 

 

Červen, to jsou jahody.

Sezóna jahod je tu. Ať už si je natrháte na zahrádce, nebo koupíte na trhu, v kuchyni z nich vytvoříte skvělé dezerty pro horké letní dny. Jahody jsou navíc bohaté na vitamin C.

Nepečený jahodový dort
Potřebujete:
500 g jahod, 3 balíčky dětských piškotů, 3 kelímky zakysané smetany, 3 lžíce cukru, červená želatina (např. Dr. Oetker), máslo na vymazání formy a kokos na vysypání formy

Postup: Ve velké míse smíchejte piškoty, zakysané smetany a cukr. Nechte chvilku odležet, piškoty krásně změknou. Mezitím si vymažte formu (nejlépe kruhovou o průměru cca 26 cm) máslem a vysypte kokosovou moučkou. Piškoty namačkejte do formy a navrh naskládejte podélně rozkrájené jahody. Podle návodu si připravte želatinu (červenou) a nalijte na ovoce. Takto připravený dort přikryjeme potravinovou fólii a dáme vychladit. Je ideální pro horké letní dny.

Studená jahodová polévka
Potřebujete:
300 g jahod, 350 ml smetanového jogurtu, 150 ml mléka, 2 lžíce moučkového cukru, 1 lžíce medu, čokoláda nebo plátky mandlí na posypání

Postup: Jahody očistěte a rozmixujte. Smíchejte s jogurtem, mlékem, cukrem, medem. Dejte do lednice vychladit. Poté rozdělte do misek a posypejte strouhanou čokoládou nebo mandlemi. Do polévky můžete přidat i rozpůlené jahody.

 

Jahodový sorbet
Potřebujete:
500 g jahod, 1 lžíce citronové šťávy, 3 lžíce cukru, 150 ml červeného vína, jahody na ozdobení

Postup: Jahody omyjte a rozmixujte. Přidejte citronovou šťávu, cukr a promíchejte. Vzniklou směs dejte zmrazit nejméně na 3 hodiny. Víno nalijte do nádobky na ledové kostky a také zamražte. Protlak a ledové kostky z vína rozmixujte na ledový sníh. Sorbet podávejte ve skleničkách s vysokou stopkou. Ozdobte jahodami a lístkem máty.

Tip: Místo červeného vína můžete použít sekt, který nalijete do zmrzlé směsi.

Pannacotta s jahodami
Potřebujete: 0,5 l smetany, 0,2 l mléka, 3 plátky želatiny, 40 g cukru, 16 jahod

Postup: Plátky želatiny nechte rozmočit v trošce vlažné vody. Mléko s polovinou cukru vařte na mírném ohni, potom přidejte smetanu, a jakmile přejde varem, odsuňte hrnec z plotny a vmíchejte do smetany rozmočenou želatinu. Jahody rozmixujte, několik nechte na ozdobu. Přidejte zbytek cukru a nechte jahodovou omáčku přejít varem. Potom na dno skleniček nalijte jahodovou omáčku a nechte ji vychladnout. Pak nalijte teplou uvařenou smetanu a opět nechte vychladnout. Nakonec dolijte opět jahodovou omáčkou. Několik hodin nechte v chladu ztuhnout. Ozdobte jahodami.

Jahody s jogurtem
Potřebujete:
250 g jahod, 250 ml bílého jogurtu, 2 lžíce vanilkového cukru, cukrářské piškoty, bílá čokoláda

Postup: Jogurt, vanilkový cukr smíchejte v míse. Piškoty rozdělte do mističek, pokryjte vzniklým krémem a ozdobte jahodami. Navrh můžete nastrouhat bílou čokoládu.

 

 

U třešní jde o samé klady. Regulují trávení, tělo zabavují jedů, v ústech působí protizánětlivě, podoprují zdravý vývoj kůže a pomáhají při hubnutí. Zkuste si z nich
udělat zmrzlinu nebo džem.

Třešňová zrmzlina
Potřebujete: 
300 g třešní, 300 g kvalitního bílého jogurtu, 200 ml smetany na šlehání a lžičku citrónové šťávy, med

Svěží varianta

Zkuste i svěží variantu! Třešně rozmixujte, dochuťte cukrem a vodou a nechte zmrazit ve speciální formě na zmrzliny, nebo ve formách na led, do kterých zapíchněte kus dřívka.

Postup: Třešně opláchněte a vypeckujte. Polovinu nakrájejte na malé kousky, druhou rozšlehehejte mixérem a následně vše smíchejte s jogurtem. Podle chuti případně doslaďte medem. Poté si našlehejte smetanu a vmíchejte ji do třešňového mixu. Zmrzlina je nyní hotová, doporučujeme ji nechat přes noc v mrazáku.

Třešňový závin
Potřebujete:
 listové těsto, strouhanka, máslo, 1 kg třešní, cukr, mandle

Postup: Rozválené těsto lehce posypte opraženou strouhankou a pak na něj naklaďte vypeckované omyté třešně prosypané cukrem. Závin opatrně stočtě a na povrchu ho potřete máslem a posypte nasekanými mandlemi. Pečte dozlatova zhruba 40 minut při teplotě 180°C.

Třešňový džem
Potřebujete:
1 kg třešní, 30 dkg cukr krystal, šťáva z jednoho citronu, 1 balení směsi na želírování (například Pektogel, Dr.Oetker Gelfix)

Postup: V hrnci povaříme omyté a nasekané třešně s cukrem, přidáme želírovací směs a šťávu z citrónu. Když směs začne tuhnout, můžete ji nalít do připravených sklenic. Sklenice uzavřete vysterilizovanými víčky (vyvařenými v horké vodě) a nechte stát dnem vzhůru zhruba 10 minut.

Třešňové knedlíky z tvarohového těsta
Potřebujete:
sůl, cukr, máslo, vejce, 40 g měkkého tvarohu, 170 g hrubé mouky, deci mléka, 500 g třešní

Postup: Utřete máslo se petkou soli, přidejte vejce, mouku, mléko a vypracujte těsto. Těsto poté vyválejte na zhruba centimetrový plát, který nakrájejte an čtverečky. Do každého pak zabalte zhruba 3-5 vypeckovaných třešní a vytvořte knedlík. Vařte v osolené vodě zhruba 8 minut. Podávejte zalité máslem a posypané cukrem a nastrouhaným tvarohem (popřípadě kakaem, skořicí atd.).

 

 
 

Velikonoční jidášky s medem

Jidášky jsou s Velikonocemi neodmyslitelně spjaty. Jejich stočený tvar symbolizuje provaz, na kterém se Jidáš oběsil po zradě Ježíše. Smotat ho můžete do různých podob, velmi dekorativně vypadají třeba šneci nebo bochánky s vejcem uprostřed. Jidáše se tradičně pečou na Zelený čtvrtek, protože se věřilo, že kdo je sní za svítání, bude se celý rok těšit pevnému zdraví.

Na potření:

Postup

  1. Mléko s medem ohřejte, aby bylo vlahé. Rozdrobte do něj droždí a nechte 10 minut vzejít kvásek. Mezitím do mísy prosejte obě mouky, zlehka osolte, přidejte citronovou kůru a promíchejte. 
  2. Kvásek rozmíchejte se smetanou, žloutkem a rumem a vlijte k mouce. Přidejte sádlo a máslo a vypracujte hladké, nelepivé těsto. Ručně to trvá okolo 20 minut, v robotu s nástavcem hnětací hák zhruba 10 minut. Hotové těsto zakryjte čistou utěrkou a nechte kynout na teplém místě 1 hodinu, až zdvojnásobí svůj objem. 
  3. Z vykynutého těsta odkrajujte lžící kousky o váze 50 g. Vyválejte z nich váleček silný 1 cm a stočte ho do libovolného tvaru. Spletené těsto skládejte na plech vyložený pečicím papírem v dostatečných rozestupech. Nechte ho ještě 15 minut kynout. 
  4. Troubu předehřejte na 180 °C. Vykynuté jidášky potřete prošlehaným vejcem a pečte 20 minut dozlatova. 
  5. Med a máslo rozehřejte, promíchejte a horké jidáše směsí potírejte. Nechte zcela zchladnout.

Velikonoční mrkvový dort

Na velikonoční stůl se hodí mít připravený sladký moučník. Vsaďte na klasický mazanec či beránka nebo zkuste efektní mrkvový dort s veselým tematickým zdobením.

Zdobení:

  • nasekané pistácie 10 g
  • bílý a růžový fondán
  • Pomeranč 1/2 ks
  • čerstvá pažitka 1 svazeček
  • Postup

    1. Vymažte dortovou formu.
    2. Ve velké míse smíchejte rozpuštěné máslo nebo heru, vajíčka, vanilkový extrakt a třtinový cukr. Přidejte nahrubo nastrouhanou mrkev, pak mouku, prášek do pečiva a koření a pořádně promíchejte.
    3. Směs přendejte do připravené formy a pečte v troubě předehřáté na 180 stupňů 55 minut, aby byl korpus na dotek pružný. Zkontrolujte pomocí špejle, po propíchnutí špejlí musí zůstat špejle suchá. Pak nechte korpus vychladnout.
    4. Na polevu vyšlehejte máslo nebo heru spolu s krémovým sýrem, přidejte moučkový cukr a dobře promíchejte. Směsí pomažte korpus a navrch dejte nasekané pistácie.
    5. Z fondánu si připrevte ozdobičky – zadeček a tlapky zajíčka – a z pomerančové kůry a pažitky vršky mrkviček, a dort jimi ozdobte.
 

Skvělá vaječná tlačenka

Od první republiky po poválečná léta se slavnostní tabule bez vaječné tlačenky neobešla. Pak tak nějak upadla v zapomnění – až si ji uděláte, také se budete ptát, proč se tak stalo. A už to znovu nedopustíte. Se zeleným salátem a čerstvým pečivem je to krásný a lehký jarní oběd a jako pohoštění na párty udělá také velký dojem.

Skvělá vaječná tlačenka

Suroviny

Postup

  1. Formu na srnčí hřbet nebo chlebíčkovou vyložte fólií. Majonézu rozšlehejte se smetanou, osolte ji, opepřete a dochuťte citronovou šťávou.
  2. Želatinu nechte máčet ve studené vodě až nabobtná, pak ji mírně zahřejte, až se zcela rozpustí. Nechte zchladnout a pak zašlehejte k majonéze. Nakrájejte tři vejce, zbylá nechte vcelku.
  3. Na dno formy rozložte polovinu nakrájených vajec, scezené zeleniny, nakrájeného salámu, cibule a okurky a případně nakrájené bylinky. Zalijte polovinou majonézy se želatinou.
  4. Doprostřed vyskládejte celá vejce, přidejte zbytek ostatních surovin a zalijte zbylou směsí. Formu nechte v ledničce chladit asi 3 hodiny, pak tlačenku opatrně vyklopte a podávejte ji nakrájenou na plátky.

Vejce v hořčičné omáčce s koprem

Polozapomenutý recept na krémovou omáčku, typický pro středoevropskou kuchyni, německy bytelný, ale s jistým francouzským půvabem (však si také Francouzi nárokují sametový bešamel) si rozhodně zaslouží renesanci. Vyzkoušejte zajímavou chuťovou variaci na naši klasickou koprovku.

Postup

  1. Vejce dejte do většího kastrolu a zalijte je studenou vodou. Uveďte do varu, pak kastrol sundejte z plotýnky a vejce nechte přikrytá stát 12 minut. Pak je v cedníku propláchněte studenou vodou, nechte trochu vychladnout, oloupejte je a rozpulte.
  2. Máslo rozehřejte ve vyšší velké pánvi (aby se do ní vešla vejce). Až se rozpustí, poprašte ho moukou a 1 až 2 minuty promíchávejte, aby se mouka trochu opražila. Za stálého promíchávání – aby se netvořily žmolky – postupně přilévejte studený vývar.
  3. Až bude jíška hladká, vmíchejte do ní smetanu, uveďte do varu a za častého promíchávání uvařte hladký hustý bešamel, trvá to 5 až 8 minut.
  4. Vmíchejte do něj hořčici, citronovou šťávu, cukr a kopr a dobře promíchejte. Podle chuti osolte, opepřete, případně zakápněte citronovou šťávou. Vejce vložte do omáčky, zlehka promíchejte, aby se jí trochu pokryla, nechte chvilku prohřát a ihned podávejte.

 TIP: K takto připraveným vejcím jsou ideální jednoduše uvařené brambory a lehký zelený salát.

 

 

 

 

 

 

Sekaná se slaninou a zeleninou

Lahodná sekaná z vepřového masa vyšperkovaná o mrkev, papriku a slaninu. Voní krásně po rozmarýnu, po rozkrojení je pěkně barvená a její chuť je prostě skvělá.

Suroviny

8 porce
    • 3ks mrkev
    • 1ks paprika - žlutá
    • 1ks červená paprika
    • 1ks cibule
    • 2lžíce máslo
    • 100g slanina
    • 2snítka rozmarýn
    • 700g vepřové maso
    • 2stroužek česnek
    • 2ks vejce

Postup přípravy receptu

1Mrkve a papriky nakrájejte na malé kousky a osmahněte je společně s cibulkou na másle. Dejte do misky mleté maso a vložte do něj připravenou zeleninu, rozmarýn, prolisovaný česnek, vejce a dochuťte solí a pepřem. Rukama hmotu spojte a vložte j do zapékací misky vyložené pečicím papírem.
2Vrch sekané obložte anglickou slaninou. Pečte v troubě vyhřáté na 190 °C po dobu 40–50 minut. Tip: Servírovat můžete s bavorským bramborovým salátem nebo bramborovou kaší.

Chilli con carne s kořeněnými oříšky a fetou v zelené kukuřičné placce

Tenké placky z kukuřičné mouky, kadeřávku a bylinek naplněné směsí orestovaného kořeněného hovězího masa, červených fazolí a kukuřice, podávané posypané rozdrobeným sýrem feta a kořeněnými oříšky.

Suroviny

4 porce
    • 1ks cibule
    • 2lžíce olej
    • 2stroužek česnek
    • 1ks chilli papričky
    • 500g mleté maso - hovězí
    • 1lžička koriandr - mletý
    • 1lžička římský kmín
    • 1lžička oregáno sušené
    • 2lžíce rajčatové pyré
    • 1plechovka nakládaná kukuřice malá
    • 1plechovka fazole ve slaném nálevu červené
    • 100g sýr feta
    • sůl pepř mletý
  • placky
    • 100g kadeřávek
    • 1hrst bylinky čerstvé (petrželka, koriandr, bazalka...)
    • 200g kukuřičná mouka
    • 300ml mléko 300-350 ml
    • 2ks vejce
    • sůl pepř mletý
    • olej na smažení
  • kořeněné oříšky
    • 50g lískové oříšky
    • 1lžíce sezam
    • 1lžička fenyklová semínka
    • 1lžička římský kmín
    • 1lžička koriandrová semínka

Postup přípravy receptu

1Cibuli nakrájejte najemno a 4 minuty restujte v kastrolu na rozehřátém oleji. Přidejte nasekaný česnek a chilli papričku, po minutě maso a restujte dalších 8 minut. Stále míchejte a maso odtrhávejte od sebe, ať je sypké. Nyní přidejte koření, až se rozvoní rajčatové pyré, a ještě pár minut opékejte. Osolte a opepřete, do kastrolu přidejte slitou kukuřici a fazole i s nálevem a vše za mírné teploty povařte 15 minut.
2Připravte placky. Z listů kadeřávku vykrojte tuhé stonky a spolu s ostatními surovinami dohladka rozmixujte. Těsto by mělo být podobně husté jako na palačinky. Na troše rozehřátého oleje postupně usmažte z obou stran tenké placky.
3Do mixéru dejte všechny suroviny na kořeněné oříšky a nasekejte je nahrubo – stačí mixér několikrát krátce zapnout. Placky naplňte masovou směsí, posypte nastrouhanou fetou a kořeněnými oříšky.
 

 

Zima je tady . Proto předkládáme několik tradičních i pár méně známých receptů.

Kyselica, bohatá polévka plná zelí a brambor, která zahřeje a zasytí

Základem každé kyselice je kysané zelí, anglická slanina, klobása, brambory a zakysaná smetana. V některých domácnostech se dříve kyselica podávala pravidelně na oběd, k večeři i k snídani. Přidává se do ní sladká paprika, díky které má polévka oranžovou barvu. Někteří ji možná znají pod názvem zelňačka.Jídlo prostého lidu.Kyselica pochází původem z Valašska, proto se často můžete setkat s názvem valašská kyselica.

  • Dříve se tato polévka vařila hlavně z toho důvodu, že lidé potřebovali sílu na celodenní práci. Polévka je zasytila, poskytla základní živiny i vodu, a navíc báječně chutnala.
  • K její základní přípravě jsou navíc zapotřebí celoročně dostupné suroviny, jakými jsou kyselé zelí a brambory.
  • Polévka se původně zahušťovala chlebovým kváskem nebo strouhanými syrovými bramborami. Smetana se do polévky začala přidávat až později – spíše na přilepšenou.
  • Dnes narazíte na krajové varianty této zelné polévky. Na Valašsku se dodnes v rodinách předává recept na tradiční valašskou kyselicu, která v každé domácnosti chutná trošku jinak.
  • Vedle kysaného zelí se patří do kyselice anglická slanina nakrájená na kousky a orestovaná spolu s cibulkou nebo klobáska. Můžete zvolit i pikantnější kousek, polévka bude mít větší říz.
  • Brambory uvařte vedle a přidejte je do polévky až po uvaření. Spolu s kysaným zelím by zůstaly tvrdé. V polévce můžete některé kousky brambor rozmačkat.
  • Zakysaná smetana dodá polévce tu pravou jemnost. Zvolte tučnější variantu zakysané smetany a přidejte ji do polévky až úplně na závěr - až když je polévka odstavená z plamene.

Čím se dá kyselica vylepšit?

Houbami. Pokud máte čerstvé houby, nakrájejte je na plátky a chvíli je spolu s  bramborami povařte v osolené vodě s kmínem. Poté houby sceďte a přidejte je při smažení k cibuli, slanině a klobáse. Skvělou volbou jsou i houby sušené. 

Žampiony. Žampiony není narozdíl od lesních hub zapotřebí dopředu vařit. Plátky žampionů přidejte při smažení k nasekané cibuli, slanině či klobáse.

Fazolemi. Pokud chcete polévku obohatit o další živiny a zároveň ji zvydatnit a zahustit, přidejte do ni vařené fazole. Nejrychleji poslouží ty z konzervy.

Vejci. Vejce na tvrdo jsou takovou ,,třešničkou na dortu”. Pokud chcete kyselicu ' ozdobit, skvělou volbou je servírovat ji s půlkou vařeného vajíčka.  

Smetanou ke šlehání. Místo zakysané smetany můžete použít smetanu ke šlehání. Polévka bude jemnější. Přidejte ji do polévky až na závěr, po odstavení z plamene.

Jaké koření do kyselice?

Základním kořením, bez kterého se neobejdete, je sůl, pepř, kmín, majoránka, nové koření a bobkový list. Nové koření, majoránku a bobkový list přidejte do hrnce ke kysanému zelí a vařte. Kmín přidejte do hrnce k bramborám a po uvaření brambor vše přelijte do hrnce k zelí. Na závěr polévku ochutnejte a podle potřeby osolte a opepřete.

Kysané zelí, kulinářský i chuťový zázrak

  • Kysané zelí je nejlepší syrové, protože před tepelnou úpravou obsahuje vitamín C a prospěšné bakterie mléčného kvašení. Ty se však varem ničí.
  • Kromě toho, že kysané zelí výborně chutná, obsahuje i minerální látky jako vápník, hořčík a draslík.
  • Zelí navíc podporuje krvetvorbu a snižuje pocit únavy.
  • Pokud nemáte vlastní domácí kvašené zelí, najdete ho v obchodech s potravinami mezi zeleninou v igelitových sáčcích. Upřednostňujte takové, které neobsahuje konzervanty. Kyselé zelí ve sklenicích je sterilované, tedy konzervované za vysokých teplot a tedy bez vitamínů a živých bakterií.

Zapečené brambory s lososem

Suroviny

brambory 650 g
nové, neloupané, omyté, podélně nakrájené
sůl
na vaření brambor
hrášek 100 g
mražený
losos 200 g
konzervovaný, ve vlastní šťávě
sůl
pepř
zakysaná smetana 200 ml
čedar 100 g
nahrubo nastrouhaný
olej 1 PL
na vymazání

Postup

Brambory zalijte vařící osolenou vodou (tak uchováte cenné látky) a vařte celkem deset minut, aby změkly, ale nerozpadaly se. Po osmi minutách varu k nim přisypte hrášek.Sceďte brambory s hráškem a nechte je trochu oschnout. Pak je vsypte do vymaštěné zapékací misky a trochu urovnejte, aby byly rozložené stejnoměrně. Rozpalte gril nebo předehřejte troubu na nejvyšší teplotu.Lososa odceďte a nechte odkapat, rozdělte na jednotlivé plátky a vmíchejte mezi brambory. Podle chuti osolte a opepřete.Lžící rozetřete smetanu na brambory. Pokrm posypte sýrem a zapékejte, dokud sýr nezačne zlátnout a smetana trochu ,bublat‘.

Kouzelná přísada:
I když dnes běžně a poměrně levně seženete čerstvého lososa, vyplatí se mít ve spíži i konzervovaného. Losos má jemnou a nezaměnitelnou chuť a navíc vítězí snad na všech trasách, které vedou k cíli s názvem zdravé jídlo. Konzervovaný růžový losos značky John West, 213 g okolo 60 Kč.

Kančí se šípkovou omáčkou

Se šípkovou, nebo se zelím? Ať už máte kančí kýtu rádi v jakékoli variantě, tento vyladěný recept rozhodně musíte vyzkoušet!

Ingredience

4 PORCE +
  1. Maso očistíme a prošpikujeme slaninou, poté osolíme, opepříme, v kastrolu na sádle opečeme ze všech stran a dáme stranou. Mrkev, celer, petržel a cibuli nakrájíme na malé kousky.
  2. Zeleninu orestujeme ve stejném kastrolu, dokud nezačne na okrajích zlátnout. Přidáme tymián, majoránku, badyán, skořici a divoké koření. Asi 2 minuty restujeme a přidáme protlak.
  3. Pak přidáme víno, necháme jej odpařit a zalijeme vývarem. Do kastrolu přidáme maso, šípkovou zavařeninu, cukr a osolíme. Přikryjeme a pomalu dusíme doměkka.
  4. Měkké maso vyjmeme, omáčku propasírujeme přes jemný cedník, přidáme perník a necháme jej rozvařit. Dochutíme solí a podáváme s houskovým knedlíkem. Můžeme dozdobit i šlehačkou.
 
 

Nebe v hubě


  • Odpusťte poněkud vulgární název tohoto dezertu, ovšem po jeho ochutnání pochopíte, že se prostě nemůže jmenovat jinak!

Na těsto:

Na ořechovou směs:

Na krém:

postup
  1. V míse smícháme hladkou mouku, cukr, změklou heru, vejce, med, mléko a jedlou sodu. Vypracujeme hladké těsto a necháme ho 30 minut odpočinout v chladu. Těsto rozdělíme na dva díly a každý rozválíme na plát silný asi 6 mm.
  2. Pláty těsta položíme na plechy vyložené pečicím papírem. Jeden plát vložíme do vyhřáté trouby a pečeme při 180 °C asi 20 minut. Po upečení ho ještě teplý potřeme rumem.
  3. Na pánvi rozpustíme cukr, vmícháme máslo, nahrubo nasekané ořechy a med. Teplou směs rozetřeme na neupečený plát těsta, vložíme do trouby a pečeme při 180 °C asi 20 minut. Pak necháme vychladnout.
  4. Z mléka, mouky, solamylu a vanilkového cukru uvaříme hustou kaši a za stálého míchání ji necháme vychladnout. Máslo s cukrem vyšleháme do pěny. Postupně do ní zapracujeme kaši a vymícháme na hladký krém.
  5. Hladký korpus potřeme krémem a přiklopíme plátem s ořechovou krustou. Necháme v chladu odležet asi dva dny. Pak nakrájíme a podáváme.
 

A protože nás čekají Vánoce, nesmí chybět cukroví.

Perníkové knoflíky

Klasické perníčky známe všichni. Co si ale letos pro změnu upéct roztomilé perníkové knoflíky? Mohou se navíc stát i zajímavým jedlým vánočním dárkem.

Ingredience

30 PORCÍ +

Postup

  1. Změklé máslo utřeme s třtinovým cukrem do pěny. Zašleháme melasu a vmícháme mouku prosátou s perníkovým kořením a jedlou sodou. Vypracujeme hladké těsto.
  2. Těsto zabalíme do fólie a v lednici ho necháme asi hodinu odpočinout.
  3. Proleželé těsto rozválíme mezi dvěma archy pečicího papíru na tenký plát a vykrájíme z něj kolečka. Uprostřed každého uděláme dvě či čtyři dírky.
  4. Knoflíky přeneseme na plech vyložený pečicím papírem. V troubě je při 190 °C pečeme asi 5 minut.
 

Podvodnice


Na dokončení:

Postup

  1. Droždí rozdrobíme do misky. Přidáme vlažné mléko a umícháme kvásek. V teple ho necháme vzejít.
  2. Mouku prosejeme na vál. Přidáme sůl, citronovou kůru, máslo a kvásek. Vypracujeme hladké těsto a vymodelujeme z něj kouli, kterou asi na 2 hodiny vložíme do hlubší mísy se studenou vodou.
  3. Když těsto vyplave na hladinu, vyjmeme ho a osušíme. Rozválíme na plát a vykrájíme z něj různé tvary.
  4. Sušenky pečeme v troubě při 200 °C asi 8 minut. Ještě horké podvodnice obalujeme v moučkovém cukru promíchaném s cukrem vanilkovým.

Na Vánoce kapra? Samozřejmě, ale zkusit můžete i jinou rybu

Co by to bylo za Štědrý den, kdybychom si nedali smaženého kapra s bramborovým salátem, říkáte si asi. Jenže tato oblíbená ryba nemusí být v trojobalu a docenit můžete také sváteční chuť dalších skvělých druhů, jako je třeba candát nebo losos.

 
Kapr na kmíně s bramborovým salátem se šunkou

Kapr na kmíně s bramborovým salátem

Ingredience:

  • 4 filety z kapra

  • sůl

  • 2 lžičky celého kmínu

  • 4 lžíce másla

Na salát:

  • 150 g kořenové zeleniny (mrkev, celer, petržel)

  • 500 ml silného masového nebo zeleninového vývaru

  • 6 křepelčích vajíček

  • 500 g salátových brambor (uvařených ve slupce a oloupaných)

  • 5 kyselých okurek + trocha láku

  • 150 g šunky od kosti

  • 50 g zeleného hrášku (sterilovaného nebo rozmrzlého mraženého)

  • 2 šalotky

  • 150 g majonézy

  • 2 lžíce dijonské hořčice

  • sůl a mletý bílý pepř 

Pracovní postup:

  1. Očištěnou kořenovou zeleninu uvaříme v silném vývaru doměkka. Křepelčí vajíčka uvaříme natvrdo (trvá to asi 3 minuty). Vajíčka ihned po uvaření zchladíme v ledové vodě a oloupeme. Zeleninu slijeme a necháme vychladnout.

  2. Uvařenou zeleninu a brambory nakrájíme na kostičky a vložíme do velké mísy. Přidáme na kostičky nakrájené okurky a stejně pokrájenou šunku, hrášek a nadrobno nasekanou šalotku. Na závěr přidáme rozpůlená nebo rozčtvrcená křepelčí vajíčka.

  3. Základ salátu ochutíme majonézou, hořčicí, solí, pepřem a lákem z okurek. Necháme v chladu odležet alespoň 60 minut.

  4. Mezitím filety osolíme, posypeme kmínem a přendáme na plech vyložený pečicím papírem. Kapra poklademe máslem a pečeme ve vyhřáté troubě při 200 °C asi 30 minut. Během pečení filety přeléváme výpekem. Podáváme s bramborovým salátem a klínky citronu.

 

 

Zapečený králík

Květák, králík, kapustičky. Zapečené večeře jsou snadné a chutnají všem

Zase nevíte, co večer naservírovat rodině? Zkuste některou z těchto zapečených dobrot, které nezaberou moc času, protože většinu práce za vás udělá trouba.

Zapečený králík

Ingredience:

  • 1 králičí předek

  • 1 menší cibule

  • 2 bobkové listy

  • 8 kuliček nového koření

  • 8 kuliček černého pepře

  • sůl a mletý černý pepř

  • 1 mrkev

  • 1/2 petržele

  • 100 g celeru

  • 300 g růžičkové kapusty

  • 2 hrsti strouhanky

  • 8 vajec

  • 40 g másla

  • tuk a strouhanka na vysypání formy

Pracovní postup:

  1. Králíka vložíme do hrnce, zalijeme vodou, přidáme na čtvrtky rozkrojenou cibuli, koření a osolíme. Uvaříme do poloměkka, přidáme očištěnou kořenovou zeleninu a krátce před dovařením masa i na čtvrtky nakrájené kapustičky.

  2. Vše scedíme a necháme vychladnout, vývar uchováme. Do mísy nasypeme strouhanku a přelijeme ji asi 4 naběračkami horkého vývaru. Maso i zeleninu pokrájíme a přidáme do mísy. Přimícháme rozšlehaná vejce, podle chuti přisolíme a opepříme.

  3. Formu vymažeme máslem, vysypeme strouhankou a naplníme připravenou směsí. Povrch pokapeme zbylým máslem a dáme do vyhřáté trouby. Pečeme při 180 °C asi 30 minut dozlatova. Podáváme s různě upravenými bramborami a saláty.

Podzim je časem zvěřiny. Jak připravit bažanta nebo kančí maso?

Zvěřina je pro mnoho amatérských kuchařů a kuchařek tak trochu „vyšší dívčí“, ale s našimi recepty a videorecepty to nakonec přece jen nemusí být tak náročné, jak by se mohlo zdát.

Pečená zvěřina na schwarzwaldské šunce se zeleninou

Pečená zvěřina na schwarzwaldské šunce se zeleninou

Ingredience:

  • 2 větší bažantí prsíčka s křidélkem
  • 60 g slaniny
  • 1 stroužek česneku
  • sůl a mletý mix pepřů
  • 2 mrkve
  • 1 kořenová petržel
  • 300 g malých brambor
  • 30 ml olivového oleje
  • 200 g zelených fazolek
  • 1 lžíce citronové šťávy
  • 80 g schwarzwaldské šunky

Pracovní postup:

  1. Prsíčka prošpikujeme špalíčky slaniny, potřeme utřeným česnekem se solí a opepříme. Takto připravené maso necháme alespoň hodinu uležet. 
  2. Mrkev, petržel a brambory očistíme a nakrájíme. Brambory s mrkví a petrželí zalijeme olivovým olejem, osolíme a dáme do pekáčku. Vložíme do trouby a pečeme při 200 °C. Fazolky opláchneme, zbavíme stopek a překrojíme na poloviny. 
  3. V pánvi nahřejeme olej a z obou stran v ní opečeme prsíčka. Když je zelenina napůl měkká, přidáme prsíčka pokapaná citronovou šťávou, fazolky a podle potřeby podlijeme trochou vody. Vše poklademe pokrájenou šunkou, znovu přiklopíme a dopečeme doměkka.

Svatomartinská husa krok za krokem: peče se sama bez kontroly 13 hodin

Dozlatova pečená husička patří k oslavám svatého Martina stejně jako Ježíšek k vánočním svátkům. Ideální je vložit ji do trouby v sobotu večer, v neděli máte sváteční oběd jako malovaný.

Pokud si myslíte, že svatomartinská husa dá hodně práce, mýlíte se. Při přípravě té naší si můžete klidně i schrupnout. Peče se totiž 13 hodin, což je jedna dlouhá noc. Když ji dáte večer péct, ráno vstanete do provoněného bytu a váš strhující nedělní oběd budete mít hotový.

Postup

  1. Husu si nejprve připravte a nasolte. Z břišní dutiny vyjměte droby i přebytečný tuk. Pak husu ze všech stran i zevnitř pořádně osolte (opravdu solí nešetřete) a okmínujte. Dejte na plech nebo na mřížku a nechte odležet v lednici. Minimum je přes noc, ideál je 24 hodin.

  2. Nasolenou husu osušte a dutinu vyplňte jablky. Ideální sestava na pečení je plech s vyšším okrajem a vysoký rošt na drůbež (na videu), který umožňuje volné proudění vzduchu i na spodní straně. Můžete to také vyřešit použitím pekáče a tím, že husu položíte přímo na mřížku v troubě.

  3. Husu před pečením podlijte vodou a dejte péct do trouby rozehřáté na 120 °C. Pečte podle velikosti husy 4 až 6 hodin. Maso musí jít po upečení úplně od kosti. Pro pěkně křupavou kůrčičku husu ke konci vyndejte z trouby. Troubu rozehřejte na 230 °C. Pak husu vraťte a zprudka zapečte asi 15 minut.

  4. Upečenou husu dejte stranou a nechte v klidu odpočívat. Mezitím z plechu slijte přebytečný tuk. Dejte na sporák a zalijte vodou (nebo vývarem). Nechte přijít k varu a zároveň seškrábejte a rozmíchejte všechny připečeniny. Přes cedník slijte do rendlíku a svařte na silnou šťávu. Odpočatou husu naporcujte a podávejte spolu se šťávou a husím sádlem. A samozřejmě přidejte i lokše a zelí.

 

 

 
 
 
 

 

Omrzely vás marmelády a kompoty nasladko? Vyzkoušejte něco jiného, čím skvěle doplníte sýry, slané sušenky nebo grilovaná masa.

Švestkový rosol

švestky 2 kg
lze nahradit blumami
želírovací cukr 1 kg
2:1

1 Švestky vypeckujte a nakrájejte na čtvrtky. Dejte je do hrnce, přilijte 500 ml studené vody a přiveďte k varu. Přiklopte a nechte zvolna probublávat 45 minut, až se švestky úplně rozvaří – obsah hrnce by měl připomínat hodně tmavě červené pyré.
 
2 Propasírujte přes jemné síto – nesmí projít ani kousek slupky či vlákniny – a vraťte do hrnce.
 
3 Přidejte želírovací cukr a na mírném ohni míchejte do rozpuštění. Zvyšte plamen a nechte bublat 25 minut, až získáte husté a tmavé ovocné pyré. Stále míchejte, aby se rosol u dna nepřipaloval. Hotovo je ve chvíli, kdy vařečka na dně hrnce zanechává pár sekund patrnou cestičku.

4 Naplňte ještě horkou směs do uzavíratelných nádob (neměly by se směrem k hrdlu zužovat, protože pak by z nich rosol nešel vyklopit). Vydrží šest měsíců.



Nenápadná lidová klasika, která nezklame. Luštěniny i obiloviny v ní můžete různě obměňovat. My jsme použili loupaný hrách a drobné bílé fazole, aby byla polévka stravitelnější.

Hrstková polévka

hrách žlutý 2 hrsti
půlený
čočka 2 hrsti
hnědá nebo zelená
fazole bílé 2 hrsti
drobné (viz Něco navíc)
ječné kroupy 2 hrsti
mrkev 2 ks
petržel 2 ks
řapíkatý celer 2 ks
nebo 1 tlustý plátek bulvového, okrájený
cibule 1 ks
malá
rostlinný olej 3 PL
česnek 3 stroužky
drcené
vývar 1.5 l
viz Něco navíc, lze nahradit vodou
sůl
pepř
čerstvě mletý
kmín
mletý
majoránka (drhnutá) 1 ČL
nebo 1 lžíce listků čerstvé, nebo podle chuti
majoránka (čerstvá)
nebo lístky z řapíkatého celeru, na ozdobení

Postup

Hrách, čočku, fazole a kroupy propláchněte a nechte namočené přes noc ve velké míse se studenou vodou. Tím se zkrátí doba vaření a usnadní trávení.

Druhý den nakrájejte oloupanou mrkev a petržel a s nimi i celer na kostičky, cibuli nadrobno. Ve velkém rendlíku či hrnci rozehřejte olej a opečte na něm všechnu nakrájenou zeleninu doměkka, ke konci opékání vmíchejte česnek. Zalijte vývarem nebo vodou a vsypte scezené, propláchnuté a okapané luštěniny s kroupami. Opepřete a vařte vše doměkka, trvá to okolo 45–60 minut. 

Hotovou polévku osolte, opepřete a okořeňte kmínem a majoránkou podle chuti. Podávejte ozdobené čerstvou majo-ránkou a/nebo celerovými lístky.

NĚCO NAVÍC
Dříve bylo třeba luštěniny a obiloviny přebírat, odstraňovaly se přitom kamínky i poškozená semena, dnes už to není nutné, ale je to přinejmenším příjemná meditativní činnost. Můžete použít i jakékoli jiné fazole, ale počítejte s tím, že se nejspíš budou vařit déle, a proto je namočte zvlášť a uvařte do poloměkka, než přidáte ostatní luštěniny a kroupy. Pokud jde o vývar, lze použít jakýkoli včetně zeleninového či z uzeného masa.

Savojský kuřecí řízek a lehký bramborový salát s rajčaty

Suroviny

kuřecí prsa 4 ks
po 150–180 g
sůl
mouka pšeničná hladká
na obalování
vejce 2 ks
mléko 2 PL
řepkový olej
obyčejný, rafinovaný, na smažení
Na bramborový salát
cibule červená 2 ks
jablečný ocet
trocha
brambory 750 g
varný typ A, vydrhnutých
rajčata 4 ks
zbavená semínek a nakrájená na kostičky
sůl
pepř
čerstvě mletý
olivový olej panenský 2 PL
lze použít i za studena lisovaný řepkový olej, nebo víc, podle chuti
polníček 4 hrsti

Postup

Začněte salátem. Cibule nakrájejte nadrobno, nasypejte do misky a zakapejte jablečným octem. Brambory uvařte ve slupce doměkka, pak oloupejte (jakmile se s nimi bude dát pracovat) a nakrájejte na plátky či kostky. V míse je opatrně promíchejte s cibulí a rajčaty. Osolte a opepřete podle chuti, pokapejte olejem, ještě zlehka promíchejte. Zatím odložte.Naklepané a nasolené maso obalte nejdříve v mouce a potom je namočte do vejce důkladně rozšlehaného s mlékem. V pánvi rozehřejte vyšší vrstvu oleje a osmažte v něm řízky z obou stran dozlatova a aby bylo maso propečené. Pánev přitom můžete na chvíli přiklopit. Těsně před podáváním zlehka vmíchejte do salátu polníček.Řízky podávejte se salátem, podle chuti na talíři pokapaným dalším jablečným octem a/nebo panenským olejem. Všechno můžete navrch ještě opepřit.

NĚCO NAVÍC
Řízky je možné rychle osmažit a nechat uvnitř dojít v troubě předehřáté na 180 °C.

Ovocný virgin punč

ostružiny 100 g
čerstvých či mražených
hrušky 200 g
nakrájených na klínky
jablka 250 g
menší jablka, nakrájená na klínky
sušené ovoce 120 g
směs sušených jeřabin, rakytník, aronie a šípků
med 75 g
podle chuti

Postup

Všechno čerstvé i sušené ovoce zalijte v rendlíku 1 litrem studené vody, přiveďte k varu, zmírněte oheň a zvolna vařte 30–45 minut. Přeceďte a podle chuti oslaďte medem a nařeďte dalším až 1 litrem vody – horké či studené, podle toho, jak chcete nápoj podávat. Pijte horké, vlaž-né či vychlazené.

NĚCO NAVÍC
Pokud chcete uvařené ovoce jíst, zbavte před vařením hrušky a jablka jádřinců a celé šípky uzavřete do nerezového čajového ,vajíčka‘ a pak je vyhoďte, protože kvůli chmýří uvnitř se jíst nedají.

 

Švestkové muffiny s mákem (hrnkový recept)

Suroviny

14 porce
    • 2,50hrnek hladká mouka
    • 0,75hrnek cukr krupice
    • 1ks prášek do pečiva
    • 4lžíce mák mletý
    • 1lžička citronová kůra
    • 2ks vejce
    • 0,50hrnek slunečnicový olej
    • 1hrnek jogurt
    • 15ks švestky
  • Na vysypání formy
    • máslo
    • hrubá mouka

Postup přípravy receptu

1Troubu předehřejte na 180 °C.
2Postupně promíchejte všechny igredience kromě švestek. Formu na muffiny vymažte máslem a vysypte moukou. Na dno dejte po lžíci těsta, na něj švestky, zakryjte zbylým testem a navrch opět lehce přitlačte švestky.
3Pečte 20 minut.

Toskánská chlebová polévka ribollita

Původně to byl recept pro chudé. Italská polévka ze zbytků chleba, zeleniny a luštěnin dnes ale klidně zaboduje i na slavnostní tabuli.

Suroviny

4 porce
    • 1ks červená cibule oloupaná
    • 3ks mrkev
    • 2ks řapíkatý celer
    • 5stroužek česnek oloupaný
    • 1plechovka fazole ve slaném nálevu bílé fazole canellini
    • 15g parmazán s kůrou
    • 1plechovka sekaná rajčata konzervovaná
    • 1ks bílý chleba starší
    • 10lžíce olivový olej
    • 3lžička sůl
    • 4ks pepř celý
    • 450ml zeleninový vývar
    • 180g kapusta

Postup přípravy receptu

1Cibuli a česnek oloupeme, mrkev očistíme, dva stonky řapíkatého celeru oloupáním zbavíme tuhých částí. Cibuli nakrájíme nadrobno, mrkev a celer nakrájíme na kostičky. Dva dny starý chléb natrháme na kousky velikosti soust a dáme bokem.
2 V hrnci na polovině oleje zpěníme cibuli a necháme zesklovatět. Pak přidáme mrkev, celer a oloupaný rozmačkaný česnek. Krátce osmažíme, přidáme scezené fazole, konzervovaná rajčata a vývar. Vše společně přivedeme k varu. Osolíme, opepříme. Kapustu zbavíme tuhých košťálů, listy nakrájíme na proužky a přidáme do polévky.Necháme vařit.
3Jakmile je zelenina napůl uvařená, přidáme do polévky kus parmazánu i s kůrou a opět necháme krátce provařit. Nakonec vsypeme přibližně polovinu chlebových kousků, zamícháme a dle potřeby přidáme vodu nebo vývar. Opět krátce povaříme.
4Na hotovou polévku nasypeme zbylý chléb, pokapeme jej olejem a polévku ve vhodné nádobě dáme na 10 minut zapéct do rozehřáté trouby. Poté rozdělíme na porce a ihned podáváme.
 

Houby v sádle s bylinkami

Taky milujete vůni lesa a sbírání hub? Bodejť ne, je to skvělý relax a navíc si při té příležitosti můžeme udělat zásoby do kuchyně na zimu. Třeba právě houby v sádle. Pod dušené maso, nebo pečené kuře budou ideální.

Suroviny

4 porce
    • 1kg houby menší pevné čerstvé
    • 250g sádlo
    • 1lžička sůl
    • 1snítka rozmarýn
    • 1ks snítka tymiánu

Postup přípravy receptu

1Houby očistěte a nakrájejte na plátky, rozložte je na pečicím papíru a nechte 2–3 hodiny zaschnout. Dejte je do hrnce se solí, zalijte hrnkem vody a 15 minut duste, přeceďte a osušte papírovými utěrkami.
2 V širokém kastrolu zahřejte asi 180 g sádla a přidejte houby, nadrobno nasekané bylinky a 5 minut restujte. Horké i se sádlem naskládejte do sklenic. Rozehřejte zbytek sádla, přelijte jím houby, zavíčkujte a 30 minut sterilujte při 100 °C.
 

____________________________________________________________________________________________

Thajské kuře s vaječnými nudlemi

    • 500g kuřecí prsa
    • sůl
    • pepř mletý
    • 1lžíce sojová omáčka
    • 1lžíce ústřicová omáčka
    • 300g asijské vaječné nudle
    • olej
    • 150g mrkev
    • 1stroužek česnek
    • 100g řapíkatý celer
    • 2ks jarní cibulka
    • 2ks červená paprika - menší
    • 2stonek citronová tráva
    • 30g zázvor - čerstvý
    • 1lžička thajská červená kari pasta
    • 100g výhonky mungo - dlouhé
    • zeleninový vývar dle potřeby
    • 100g arašídy
    • 2ks chilli papričky
    • limetková šťáva dle chuti
Kuřecí maso nakrájíme na nudličky, dáme do mísy, osolíme, opepříme, pokapeme polovinou sójové i ústřicové omáčky, promícháme a necháme marinovat.
2,Nudle zalijeme vroucí vodou a necháme pět minut bobtnat, potom je scedíme a promícháme se lžičkou oleje.
3,Mrkev a česnek oloupeme, řapíkatý celer, cibulky a papriky očistíme. Všechno nakrájíme na kousky. Citronovou trávu naklepete tupou stranou nože, aby se při vaření uvolnila chuť a vůně, zázvor oloupeme, opláchneme a nakrájíme na malé kousky.
4,Ve wok pánvi rozpálíme olej a maso ze všech stran orestujeme, přidáme kari pastu, citronovou trávu, zázvor a mícháme, až se pasta rozpustí. Poté přisypeme celer, mrkev, papriku a česnek, vše orestujeme, vmícháme nudle a znovu krátce opečeme.
Nakonec přidáme jarní cibulku, mungo výhonky, trochu vývaru a arašídy. Jídlo ochutíme nadrobno nasekanými chilli papričkami, limetkovou šťávou, solí a zbylou sójovou i ústřicovou omáčkou.

Jahodový sorbet

Osvěžující dezert, který vás potěší především v parném létě. Sorbet má dlouhou historii a mnoho krajových podob - některé se více podobají zmrzlině, jiné se blíží ledové tříšti. Existuje taky řada chuťových variací. Ten náš připravíme z jahod, cukru a bílků.

Suroviny

4 porce
    • 2ks bílek
    • 500g jahody
    • 100g cukr krupice

Postup přípravy receptu

1 Kovovou misku vložte do mrazáku nachladit. Dvě třetiny cukru rozmíchejte ve 200 ml vody a přiveďte k varu. Vařte zhruba 5 minut, až vznikne cukrový rozvar. Ten nechte vychladnout.
2 Omyté jahody nakrájejte na kousky. Vložte do mixéru a spolu s cukrovým rozvarem rozmixujte na pyré. To pak propasírujte přes jemné sítko, aby se zbavilo zrníček z jahod.
3 Bílky se zbylým cukrem ušlehejte na tuhý sníh a opatrně ho promíchejte s jahodovým pyré. Vlijte do nachlazené misky a dejte zmrazit.
4 během mražení po hodině promíchejte. To opakujte asi třikrát, pak nechte domrazit. Před podáváním nechte lehce povolit, pak sorbet naškrábejte lžící.

 

Základní doporučení pro stravu seniorů

  1. Jídla připravovat ze skutečných potravin, přednostně vybírat lokální a sezónní
  2. Zeleninu a ovoce zařazovat každý den a v dobře stravitelné podobě
  3. Preferovat výživově bohatší živočišné bílkoviny a rostlinné zařazovat pro zpestření jídelníčku
  4. Vyhýbat se umělým sladidlům, omezovat cukr. Diabetikům sladit ovocem.
  5. Sestavit jídelníček tak, aby byl vhodný pro všechny diety, popř. pouze s lehkými modifikacemi.
  6. Respektovat potřeby pacientů, komunikovat s nimi, nabízet jídla chuťově a nutričně vyvážená. Nebát se experimentovat.

Složení jídel

Maso, uzeniny, vnitřnosti, vejce

  • kuřecí, krůtí, králičí, vepřové, hovězí, mleté maso
  • ryby – treska (bez kostí), makrela, sardinky, tuňák
  • masové vývary (kuřecí, hovězí, vepřový, uzený)
  • vnitřnosti – játra, prejt, tlačenka
  • vejce jako hlavní pokrm nebo součást pokrmu

Mléčné výrobky

  • smetanový bílý jogurt, tučný tvaroh, zakysaná smetana
  • mléko do pokrmů
  • čerstvé sýry – lučina, gervais, cottage
  • tvrdé sýry – eidam, gouda, niva, hermelín

Přílohy

  • brambory (bramborová kaše, šťouchané brambory, zapečené brambory)
  • houskový knedlík, bramborový knedlík
  • kuskus, pohanka, bulgur, kroupy, jáhly
  • rýže (méně vhodné, pozor na udušení) – vhodná např. rýžová kaše

Zelenina a ovoce – dle sezóny

  • strouhané jablko, hruška, mandarinka, kiwi, banán, jahody, švestky, meruňky …
  • okurka, mrkev, celer, pórek, květák, dýně, rajče, špenát, brokolice …

Tuky

  • máslo, sádlo
  • olivový olej, řepkový olej
  • kokos, mleté ořechy a semínka

Příklady jak zařadit zeleninu a ovoce do jídelníčku

  • dýňová kaše, zapečený květák, květákový mozeček
  • mleté maso s mrkví
  • pomazánky z pečených paprik 
  • bublanina s ovocem

Diety a jejich specifika u seniorů

V LDN v Rybitví jsou celkem 3 (resp 6) terapeutických diet – dieta racionální (3), dieta s omezením tuků (4) a dieta diabetická (9). U každé diety je možnost výběru mleté varianty pro pacienty s omezeným kousáním (označení u čísla diety ML) a mixované stravy pro pacienty s poruchou polykání, omezení kousání nebo většího rizika udušení (označení MIX).

Rozdíly v dietách jsou minimální. Konkrétně je nutné dávat pozor u diety č. 4 na smažené pokrmy, těžká jídla a nadýmavé potraviny. Jinak ale všechny diety dostávají např. stejnou bramborovou kaši z brambor, mléka a másla. Dieta pro diabetiky (9 a 9ML) má specifika v tom, že dostávají méně sladká jídla nebo slazená ovocem (ovocným rozvarem), popř. medem. Hotové pokrmy se pro diabetiky již nedoslazují ani cukrem, ani jinými (umělými) sladidly. 

Příklad jídelníčku v rámci dietního stravování a jejich modifikace

dieta č. 3 a dieta č. 4 – těstoviny s mákem, cukrem a máslem 

dieta č. 9 – těstoviny s mákem, ovocným rozvarem, máslem a tvarohem

Příklad jídelníčku 

Pondělí

Snídaně – tuňáková pomazánka, chléb, rajče

Oběd – fazolová polévka s uzeninou, krůtí maso s cuketou, lilkem a houbami, kolínka

Večeře – studená drůbeží sekaná, chléb, rajčatový salát

Úterý

Snídaně – sýrová pěna s mrkví, chléb

Oběd – krkonošská cibulačka, zabijačkový guláš, houskový knedlík, cibulka

Večeře – krupicová kaše s kakaem, máslem a ovocným rozvarem

Středa

Snídaně – domácí jablečný závin, bílý jogurt

Oběd – zeleninový vývar s kapáním, smažený stehenní řízek, bramborová kaše, okurka

Večeře – zapečené těstoviny se zeleninou a sýrem

Čtvrtek

Snídaně – pomazánka z pečené zeleniny, chléb/veka

Oběd – vepřový vývar s tarhoňou, domácí buchty s povidly

Večeře – domácí játrová paštika, chléb/veka, kyselá okurka

Pátek

Snídaně – vajíčková pomazánka s pažitkou, rohlík

Oběd – žampionová polévka s bramborem, burgundské hovězí ragú, bramborová kaše

Večeře – těstovinový salát se surimi tyčinkami, jogurtový dresink, dalamánek

Sobota

Snídaně – banánová buchta s kokosem + bílý jogurt

Oběd – kmínová polévka s vejcem, vepřová krkovice po selsku, dušený špenát, houskový knedlík

Večeře – pomazánka z nivy, chléb, rajče

Neděle 

Snídaně – hradecká pomazánka, chléb

Oběd – gulášová polévka, zapečená treska se smetanou, pórkem a sýrem, vařené brambory

Večeře – čočka na kyselo, 2 volská oka, cibulka

Dieta č. 4 – s nízkým obsahem tuků

Snídanětvaroh s pažitkou, chléb/veka

Oběd – slepičí vývar s těstovinou, frankfurtská vepřová pečeně, houskový knedlík

Večeře – zeleninové lečo s vejci, vařený brambor

Dieta č. 9 – diabetická

Snídaně – pomazánka z pečené zeleniny a tvarohu, chléb/veka

Oběd – uzený vývar se zeleninou a rýží, zapečené filé s pórkem, smetanou a nivou, bramborová kaše

Večeře – těstoviny s mákem, ovocným rozvarem a tvarohem, přelité máslem (bez cukru)

Příklady receptů:

Játrová paštika

  • 1kg kuřecích jater
  • 250g másla
  • 4 lžíce smetany 33%
  • 3 cibule
  • 3 stroužky česneku
  • sůl, pepř, tymián
  • brusinky

1 porce = 90g = 716kJ/171kCal*
Bílkoviny – 11g
Tuky – 13g
Sacharidy – 4g

Postup:
Cibuli nakrájíme najemno a orestujeme krátce s česnekem na sádle nebo ghí. Přidáme očištěná a nakrájená játra a tymián a restujeme tak, aby játra získaly svoji typickou šedou barvu a byla lehce pružná. Necháme chvilku vychladnout a dáme je do mixéru, kde je rozmixujeme s 200g másla a smetanou. Osolíme a opepříme dle chuti. Hotovou paštikou plníme sklenice a postupně přidáváme i brusinky. Zalijeme 50 g rozpuštěného másla a skladujeme v lednici až 3 týdny.

Zapečené filé s pórkem a smetanou, vařené brambory s máslem

  • 400g tresky bez kostí
  • 100g pórku
  • 60ml smetany ke šlehání 33%
  • 1 vejce
  • 20g sýru (parmazán, gouda, niva..)
  • sůl, kmín, sladká paprika
  • brambory 150g
  • 10g másla

1 porce – 2 190kJ/524kCal

Bílkoviny – 38g
Tuky – 26g
Sacharidy – 32g

Postup:

Do pekáčku vymazaného máslem vložíme tresku, nakrájený pórek, zasypeme sladkou paprikou, kmínem a dáme péct na 180°C cca 20 minut. Mezitím smícháme vejce se smetanou a touto směsí zalijeme tresku, posypeme sýrem a dáme péct ještě na dalších 10 minut. Po upečení podáváme s vařeným bramborem a máslem nebo bramborovou kaší. 

Pomazánka z pečené zeleniny

  • 4 mrkve
  • ½ celeru
  • 4 bílé papriky
  • 2 červené papriky
  • 2 malé cibule
  • 1 palice česneku
  • 2 polévkové lžíce olivového oleje
  • sůl, pepř
  • koření dle chuti – např. uzená paprika

1 porce = 100g = 382kJ/91kCal

Bílkoviny – 2g
Tuky – 5g
Sacharidy – 11g

Postup:

Celer a mrkev oloupeme a nakrájíme na kousky, dáme péct na pečící papír do trouby na 200°C. Po 20 minutách pečení přidáme nakrájené (semínek zbavené) papriky a cibuli. Po dalších 15 minutách přidáme česnek. Za dalších 15 minut máme hotovo, zeleninu necháme vychladnout. Vložíme do mixéru, přidáme olej, sůl a pepř a rozmixujeme na jemnou pomazánku.

5 surovin, které by neměly v květnu chybět na talíři

S květnem nepřichází jen krásné rozkvetlé stromy, ale také nové suroviny, na kterých si můžeme pochutnat. Které to jsou?

V květnu se už jaro rozjelo naplno a v obchodech a na trzích se od farmářů objevují nové potraviny, na které jsme si museli přes zimu počkat, pokud jsme je chtěli opravdu sezónní. Jaké to jsou a co z nich případně připravit?

Chřest -

Čas chřestu začíná už zhruba v polovině dubna a končí tradičně 24. června. Proto jsme ho zařadili na květen, kde zažívá svoje nejlepší období, a to hlavně chřest bílý. Pak existují ještě odrůdy zelené a fialové.Chřest se považuje za afrodiziakum a pomáhá nejen našemu cévnímu systému, ale také paměti, soustředěnosti a čistí organismus.Obsahuje vitaminy E, C, skupiny B, velké množství betakarotenu, kyselinu listovou, draslík, zinek, železo, jód nebo sodík.

Bílý chřest se sýrovou omáčkou

Bílý chřest přelévaný sýrovou omáčkou. Recept na lehký hlavní chod.
2 lžičky sůl
0.3 ks citron
4 špetky cukr krupice
400-500 g bílý chřest

omáčka

  sůl
3 lžíce máslo
100 g ementál
100 g niva
  mletý pepř
2 lžíce hladká mouka
4 dl smetana na vaření
 

Postup přípravy

Chřest oloupeme a odlomíme zhruba 1/3 jeho délky - spodní zdřevnatělou část. U bílého chřestu je dobré oloupat celý povrch.

Očištěné stonky chřestu dáme do vroucí vody, do které jsme nasypali sůl, cukr a přidali kousek citronu. Za mírného probublávání vaříme přibližně 10 minut. Po vyjmutí z vody přelijeme chřest rozpuštěným máslem.

Mezitím si nastrouháme sýry. V kastrolku necháme rozpustit máslo, zasypeme moukou, osmahneme a zalijeme smetanou. Přidáme sýry a vaříme asi 15 minut za stálého šlehání dohladka. Omáčku dochutíme solí a pepřem.

Sýrovou omáčkou na talíři přeléváme kousky uvařeného chřestu. Bílý chřest se sýrovou omáčkou podáváme jako hlavní chod. Dozdobíme čerstvě nasekanými bylinkami.

Hrášek

V květnu také začíná krátká sezóna čerstvého hrášku. Právě hrášek vlastně konzumujeme nezralý, když dozraje, zežloutne. Tato luštěnina pomáhá díky bohatému obsahu vlákniny a bílkovin s vysokou hladinou krevního cukru. 

Právě mladý hrášek obsahuje hodně vitaminu C, vitaminy B1, B2 a B3 a karoteny. Z minerálů zmíníme hořčík, fosfor, vápník nebo měď.

Z hrášku je výborná třeba krémová polévka, ale zvláště ze syrového získáte vše důležité. Pokud ale po jeho konzumaci trpíte nadýmáním, je nejlepší ho tepelně připravit poté, co ho budete dostatečně dlouho namáčet ve vodě.

Hrášková polévka

  • 400 g sterilovaného hrášku
  • 2 lžičky olivového oleje
  • 1 lžíce zakysané smetany
  • 2 dl vývaru
  • 1/2 malé cibule
  • sůl
  • mletý černý pepř

Postup:Cibulku si oloupeme, nakrájíme na jemno a lehce zpěníme na olivovém oleji. Přidáme sterilovaný hrášek i s nálevem, osolíme a opepříme. Přilijeme vývar. Po 10 minutách hráškovou polévku odstavíme a ponorným mixerem rozšleháme dohladka.

polévkaHráškovou polévku servírujeme se zakysanou smetanou, zdobíme petrželkou. Hráškovou polévku podáváme s pečivem nebo topinkami.

Špenát

Špenát nemá rád přílišné teplo a k jeho první sklizni dochází začátkem května. špenátové listy jsou bohatým zdrojem vitaminů A, C, E a K. Z minerálů jsou to železo, jód nebo vápník.

Je také důležitým zdrojem kyseliny listové, ale už po krátkém uvaření se její množství snižuje na polovinu. Proto ho stačí jen krátce spařit. Příznivě působí na cévní soustavu, zpevňuje kosti a zuby, posiluje vlasy a nehty a napomáhá trávení. Podporuje navíc krvetvorbu a pomáhá proti stresu.

Zdravý oběd snadno a rychle: Batátové noky se špenátem krok za krokem

Na batátové noky si připravíme: 500 g batátů, 1 hrnek ricotty nebo Lučiny, ¼ hrnku parmezánu (nebo Grana Padano), 1 lžičku soli, 1,5 hrnku polohrubé mouky 1 balení listového špenátu, 100 ml smetany ke šlehání, 1 stroužek česneku, sůl, pepř a máslo (nejlépe přepuštěné) dle potřeby.

2) Nejprve očistíme batáty a nakrájíme je na kostky. Uvaříme doměkka a slijeme.

3) Do mixéru vložíme uvařené batáty, které jsme co nejvíce zbavili vody, přidáme ricottu (případně Lučinu), sůl, nastrouhaný parmezán a rozmixujeme.Jakmile je směs rozmixována do hladké kaše, přimícháme mouku a vytvoříme těsto.Následně si těsto přemístíme na podsypaný vál, dle konzistence přidáme více mouky, ale jen tak, aby nebylo těsto lepivé. Nepřidáváme mouky zbytečně velké množství, aby nebyly noky tuhé.Z těsta si vždy odkrojíme část, ze které vyválíme hada a ukrajujeme noky, které vaříme po částech ve vroucí vodě.Batátové noky se vaří velmi krátce, jakmile vyplavou, vylovíme je cedníkem. Uvařené noky dáváme do mísy se lžící másla a velmi lehce promícháme. Zabráníme tak slepování. Proces vaření noků opakujeme po várkách, dokud nejsou všechny uvařeny.Nakonec můžeme noky zlehka orestovat na pánvi na kousku másla.

4)V mezičase si připravíme špenát, tedy na lžíci másla zlehka provoníme nakrájený stroužek česneku, přidáme spařený listový špenát, podlijeme smetanou, necháme směs podusit a odpařit přebytečnou vodu. Dochutíme solí a pepřem.

Batátové noky servírujeme společně s připraveným špenátem.

Pampeliška

Zdravé recepty Ano, i pampelišku lze podávat na talíři. Možná i vaše babičky pampelišky sbíraly a pak z nich vyráběly med. Do bylinkového čaje ideální. Není to ale jejich jediné možné využití v kuchyni. 

Zatímco z květů připravíte již zmíněný med či víno, z pampeliškových listů si můžete uvařit polévku, špenát nebo je jen zakomponovat do salátu s chutným česnekovým a hořčičným dresingem. Důležitou třetí částí této bylinky je také kořen, který je vhodný k léčbě ženských obtíží. Pomáhá především předcházet onemocnění prsou, ať už je to rakovina, cysty nebo v případě problémů s kojením. 

Pampeliška obsahuje vitamin C, B, D, beta karoten a také mnoho dalších minerálních látek. Působí pozitivně na metabolismus, na zánět močových cest, ledvinových kamenů, snižuje krevní tlak a pomáhá při léčbě dýchacích cest nebo cukrovky.

Ingredience

2 l voda
2 ks citron
2 kg cukr krystal
400 ks pampeliškové květy
Postup přípravy

Uděláme si procházku a na tom nejčistším místě, které známe, nasbíráme 400 hlaviček rozkvetlých pampelišek. Trvá to asi 10 minut. Pampelišky v rukách po hrstech řádně propláchneme pod studenou tekoucí vodou. Je potřeba vyplavit broučky a nečistoty, takže sítko nebo cedník nejsou vhodné. Smyjeme samozřejmě i pyl, ale ten není důležitý. Důležité jsou silice vyluhované z květů. Omyté květy dáme do 3 litrového hrnce. Pokud nemáme, zvolíme kterýkoliv jiný, ale raději větší než menší. Zalijeme 2 litry vody. Citrony řádně opereme. Špičky z obou stran odřízneme a vyhodíme, zbytek nakrájíme na plátky silné asi půl centimetru. Část citronů ponoříme pod květy a část necháme na hladině. Takto připravený základ přivedeme k varu. Jakmile začne vřít, ztlumíme plotýnku tak, aby jen probublával a vaříme 15 minut bez pokličky. Odstavíme z plotny, necháme zchladnout a louhujeme 24 hodin. Druhý den přecedíme vzniklou šťávu do misky přes plátýnko a pampelišky řádně vymačkáme. Já místo plátýnka použila čistou utěrku. Vymačkanou šťávu vrátíme do čistého kastrolu a přivedeme k varu. Jakmile začne šťáva vřít, nasypeme do ní všechen cukr a mícháme, dokud nebude šťáva zase čirá. Cukr volíme podle svého přesvědčení bílý nebo třtinový. Jakmile začne směs znovu vřít, ztlumíme plotýnku, aby jen jemně probublávala. Takto vaříme bez pokličky 1,5 - 2 hodiny. Podle toho, jak chcete mít med hustý a tmavý. Připravíme si čisté skleničky s uzávěrem na cca 1,5 litru medu. Ihned po uvaření med nalijeme naběračkou do sklenic. Buďte opatrní, med je velmi horký. Sklenice uzavřeme a takto necháme vychladnout. Po vychladnutí sklenice omyjeme, uskladníme a potom si celou zimu pochutnáváme. Pampeliškový med můžeme užívat po lžičkách jako léčivý sirup nebo si ho namazat na chleba, přelít s ním oblíbený dezert jako je medovník, dobrý je třeba na lívance, ale můžeme ho využít i jako sladidlo do čaje horkého i ledového, případně do jakékoliv domácí limonády.

Mangold

Tato prastará zelenina se vrací do módy a může sloužit jako záměna za špenát, kapustu a další druhy listové zeleniny. Je bohatým zdroje vitaminů A, C a P, což jsou bioflavonoidy. Mezi ně patří třeba rutin. Nesmíme zapomenout ani na vápník, draslík, hořčík a železo, díky kterému pomáhá při léčbě anémie.

Působí dobře na naši cévní soustavu, činnost jater a jeho konzumací nastolujeme prevenci rakoviny. Pomáhá navíc při zácpě, chrání cévy, zdraví kostí a ledvin.

Připravujte ho podobně jako špenát - na cibulce. Vynikající je i v polévkové podobě, popřípadě doporučujeme zakomponovat do slaných koláčů.

Mangold na kari

2 lžičky kari
500 g mangold
2 lžíce olivový olej

podle chuti

  sůl
 

Postup přípravy

Mangold očistíme a zbavíme řapíků, budeme potřebovat 500 g čisté váhy. Listy vložíme do mírně osolené vroucí vody a spaříme. Scezený mangold nadrobno nakrájíme.V rozehřátém oleji osmahneme kari koření, přidáme mangold a podusíme.Mangold na kari podáváme jako teplou přílohu nejen k masu.

Pro zdraví i chuť

Jarní bylinky mohou skvěle osvěžit i váš jídelníček. Zkuste třeba netradiční pesto z medvědího česneku či Jarní koláč plný bylinek.

Pesto z medvědího česneku s mandlemi

Skvělé svěží pesto vhodné na těstoviny či francouzskou bagetu.

Medvědí česnek

Budeme potřebovat:
10 listů medvědího česneku
4 lžíce olivového oleje lisovaného za studena
2 lžíce strouhaného parmazánu
2 lžíce loupaných mandlí
špetka mořské soli

Mandle, nemáte-li oloupané, stačí zalít vařící vodou, chvíli počkat a následně zbavit slupky. V hmoždíři či v mixéru zpracujeme listy medvědího česneku spolu s mandlemi a olivovým olejem. Připravujeme-li pesto v hmoždíři, mandle předem ještě nahrubo nasekáme. Následně přidáme strouhaný parmazán, sůl a promícháme.

Bezový sirup

Černý bez zmírňuje bolesti, migrény, hořečnaté stavy a pomáhá nejen při astmatických potížích. Květy na sirup sbírejte ještě nerozevřené, mají totiž v sobě pyl, který skrývá většinu účinných látek.

Černý bez

Na 1l sirupu budete potřebovat:
10 květenství černého bezu
1 l vody
1 kg cukru
30 g kyseliny citronové
šťáva a kůra z 1 citronu

Květenství zbavíme stonkové části a následně je omyjeme a uložíme do větší nádoby. Následně přidáme kyselinu citronovou a šťávu z citronu. Vše důkladně promícháme a nechte odstát. V hrnci přivedeme k varu vodu spolu s cukrem. Po odstavení necháme vodu vychladit na 40 °C a nalijeme ji na květy. Nádobu poté zakryjeme a necháme stát při pokojové teplotě 2 až 3 dny. Po té sirup scedíme a uchováváme v chladu. Osvěžující nápoj si vytvoříme snadno se sirupem, vodou a kapkou citronu. Zajímavá je též kombinace bezového sirupu s perlivým vínem či ginem.

Pro krásu

Fialková maska

Jednoduchá maska z květů fialek, zakysané smetany a vajíčka osvěžuje pleť a zbavuje zimního splínu.

Detail obličeje s jemnou pletí

1 hrst čerstvých fialek
1 vajíčko
100 ml zakysané smetany
staré bavlnění triko

Fialky i se stonky pomačkáme v dlani a smícháme se smetanou. Poté přidáme bílek, máme-li mastnou pleť. V opačném případě (suchá pleť) přidáme žloutek. Ti z nás, kteří mají pleť neutrální si mohou vybrat. Před aplikací vzniklé směsi si vystřihneme masku s otvory na oči a nos z kusu textilu, např. ze starého bavlněného trika. Při nanášení pokrýváme celou pleť, vyhneme se oblasti okolo očí. Následně zakryjeme obličej vystřiženou maskou a necháme působit alespoň 15 minut.

Šampon z hluchavky nejen na mastné vlasy

Šampon z hluchavky bílé je vhodný pro všechny typy vlasů. Při častém používání viditelně snižuje jejich tendenci k maštění. Vyrábět si jej můžete po celou sezónu, od jara do podzimu. Pro voňavé a krásně čisté vlásky.

Kopřiva hluchavka

Na 1 dávku šamponu budeme potřebovat:
1 hrst hluchavky bílé, celá rostlina
25 g sušeného kořene mydlice
500 ml vody

Šampon si připravujeme čerstvý pro každé umytí. Mydlici lékařskou je potřeba připravit vždy 1 den před umytím. Kořeny Mydlice nadrtíme válečkem na nudle, přelijeme vařící vodou a necháme odstát přes noc. Následující den kořeny ve vodě přivedeme k varu, přidáme hluchavky a pozvolna necháme vařit 20 minut. Po vychladnutí tekutinu přecedíme a použijeme k umytí vlasů.

Pro domácnost -Pelyňkový odpuzovač molů

Pelyněk svou silně aromatickou vůní dokáže vypudit moly ze skříně. Sbírat jej a sušit můžete od konce jara až do léta.

Sušený pelyněk

Na 5 odpuzujících balíčku budeme potřebovat:
bílý papír
provaz
nůžky
pelyněk (15 – 20 stonků)

Zelené stonky dlouhé 20–25 cm svážeme do 5 svazků a necháme sušit zavěšené stonky dolů v sušárně či v jiné místnosti vhodné pro sušení. Přibližně po týdnu, kdy uschnou svazky, pelyňky sundáme a vložíme mezi listy tenkého papíru a můžeme umístit do skříně.

Životní styl má největší vliv

Stejně jako v mládí, i ve vyšším věku má na sílu imunity největší vliv náš životní styl. Většina rad odborníků o tom, jak imunitu posilovat, směřuje proto právě ke stravě, spánku, k pohybu či k omezení užívání škodlivých látek (tabák, alkohol, případně intoxikace jinými látkami). Je však snadné něco říct, napsat, ale fungující doporučení pro seniory jsou taková, která se na život dívají jejich optikou. Pojďte si je s námi projít. 
 

Několik rad o jídle 

Mnoho seniorů ztrácí chuť k jídlu, v důsledku čehož hubne a oslabuje svou imunitu. Samozřejmě existuje i skupina seniorů s nadváhou, což je také faktor podlamující imunitu,“ říká Martin Petrík. Jak z toho ven? Pomáhá zavést si pravidelný režim jídel, den za dnem se pomaličku opět naučit jíst ráno (jogurt nebo pečivo), dopoledne (porci ovoce nebo zeleniny), na oběd (alespoň polévku), odpoledne (např. obložený chlebíček) a večer (teplé jídlo). Porce nemusí být velké, spíše naopak. 

Je potřeba si dávat pozor na cukry a tuky (sladké jídlo si dopřejte například pouze v pátek), z masa by měla hrát hlavní roli drůbež a uzené výrobky byste měli omezit na minimum. Naopak, velmi důležitou součástí jídelníčku seniora jsou kyselé mléčné výrobky, které podporují střevní mikroflóru – tolik důležitou pro správné fungování imunitního systému.

Důležité jsou doplňky

Ať už jako senior užíváte denně několik druhů léků, nebo máte to štěstí, že žádné nepotřebujete, je důležité dopřát organismu podpůrné látky, které pomáhají imunitnímu systému a v ideálním případě i eliminují některé vedlejší účinky léčiv. Stále více lékařů doporučuje lidem po 65. roku života užívat přírodní preparáty s obsahem betaglukanu - výtažku z hlívy ústřičné. „Opakovaně se prokazuje, že funguje nejen jako prevence onemocnění, ale pomáhá i imunitnímu systému rychleji zvítězit nad začínajícím onemocněním,“ říká Adrián Doboly. „V mnoha případech se prokázalo, že spolupracuje s dalšími léčivy, pomáhá zlepšovat jejich efekt a redukovat nežádoucí účinky.“ Pro seniory jsou vhodné preparáty s vyšším množstvím betaglukanu a obohacené o důležité vitamíny C a D.  

Zdravý pohyb a dobrý spánek

Přiměřená fyzická aktivita je ve vyšším věku stejně důležitá jako strava. Stačí pravidelná chůze, která dokáže divy. Harvardská studie, které se zúčastnilo více než tisíc mužů a žen, ukázala, že lidé, kteří 5 dní v týdnu věnují chůzi alespoň 20 minut, v průběhu roku stonají až o 45% méně.  „Pro lidi, kteří mají oslabenou imunitu, je každodenní chůze velmi prospěšná. Doporučuje se také lidem s hormonální nerovnováhou, protože už při půlhodinové vycházce dochází ke zvyšování tvorby imunitních buněk a k hormonální rovnováze v krvi,“ vysvětluje odborník na imunitu Adrián Doboly.

Aby měla chůze efekt, je potřeba se jí věnovat alespoň třikrát týdně. I dámy a pánové ve vyšším věku, mající určitá omezení pohybu, si jistě dokáží najít vhodnou pohybovou aktivitu: chůzi, cyklistiku či plavání. Blahodárně působí i otužování a masáže. Pravidelná fyzická aktivita podporuje krevní oběh, posiluje svaly a odbourává napětí, stres i pocity smutku. 

Ideální je, pokud sdílíte pohybovou aktivitu s partnerem nebo celou skupinu lidí. To má mnohonásobně pozitivní vliv - navzájem na sebe dáváte pozor, motivujete se a zároveň máte příjemnou společnost a sociální kontakty - což také posiluje imunitu. Po vhodné pohybové aktivitě se zlepšuje i kvalita spánku, se kterou mívají senioři problém. Na ještě lepší spánek doporučujeme dát si večer šálek uklidňujícího čaje (například z třezalky tečkované) s medem. 

Co posiluje imunitu v seniorském věku? 

1. Pravidelná strava, menší porce, jídlo 3x až 5x denně 
2. Dostatečný pitný režim (voda, čaj, polévka) 
3. Přiměřený pohyb 
4. Dostatek spánku 
5. Vhodné doplňky stravy, které doplní chybějící vitamíny, minerály a minimalizují vedlejší účinky užívaných léků 
6. Sociální kontakty s blízkými a příjemnými lidmi 
7. Dobrá nálada (vždy se najde důvod k úsměvu a pokud ne, usmějte se i tak, pocítíte, že se špatná nálada nebo smutek zmírní) 
8. Slunce (procházky ve slunečných dnech působí blahodárně) 
9. Očkování (tento rok je zvlášť důležité dát se očkovat proti chřipce, případně ještě proti rotavirům (je dokázáno, že riziko nákazy se tak snižuje o 40 až 60%) 

Sýrový chlebíček

Ingredience:

  • bio žitný kváskový chléb (4 krajíce)
  • 250 g sýru eidam v bio kvalitě
  • 100 g bio tvarohu
  • 100 g bio másla
  • tenký plátek bio čerstvého lososa
  • bio salát
  • 2 ks bio vajec uvařených natvrdo
  • 2 čajové lžičky kaviáru
  • sůl

Postup: Na pánvi osmažte plátek chleba se sýrem do té doby, než se eidam rozpustí. Poté si připravte náplň. Smíchejte roztopené máslo s tvarohem a přidejte zeleninu s najemno nakrájenou rybou bez kůže, na kostičky nakrájenými vejci a kaviárem. Vše dobře promíchejte a dochuťte solí a směsí potřete chléb

Chlebíček s vejcem a opečenou slaninou

Ingredience:

  • bio žitný kváskový chléb (4 krajíce)
  • 10 dkg bio slaniny
  • máslo v bio kvalitě na namazání
  • 4 ks bio vajec
  • 1 ks bio červené cibulky
  • ½ bio okurky

Postup:

Na pánvi si připravte volské oko a slaninu. Chléb namažte máslem a přidejte vrstvu na plátky nakrájené okurky a cibule, poté přidejte vejce a na závěr slaninu. Můžete ozdobit polníčkem.

Pečený pstruh s čočkovým ragú

Ryby si nejspíše dopřáváte hlavně během léta a na Vánoce. Proč si je ale nepřipravit třeba právě teď, když jsou také k dostání? Nachystali jsme pro vás recept se pstruhem, protože má lahodnou jemnou chuť a dobře se odděluje maso od kostí. Ryby jsou díky nízkému obsahu tuků bezvadným tipem pro všechny, kteří potřebují zhubnout. A právě rybí tuk je balzám pro naši oběhovou soustavu, protože dokáže snižovat hladinu cholesterolu v krvi. K jednoduchému zpracování pstruha jsme vybrali zajímavou přílohu, a to čočkové ragú s cibulkou a kořenovou zeleninou.

Pstruh 2

Ingredience:

  • 2 větší pstruzi
  • 200 g čočky Beluga
  • 300 g kořenové zeleniny
  • 1 stonek řapíkatého celeru
  • 1 menší cibule
  • 500 ml zeleninového vývaru
  • 40 g másla
  • olej
  • redukce z balzamikového octa
  • máta
  • sůl, černý pepř

Postup:

  1. Čočku dáme vařit na mírném plamenu do zeleninového vývaru lehce osoleného. Mezitím si nakrájíme řapíkatý celer a kořenovou zeleninu na kostičky a do zlatova opékáme v hrnci. Poté přidáme cibuli najemno nakrájenou. S orestovanou zeleninou promícháme uvařenou čočkou.
  2. Zalijeme 1 dl zbylého vývaru. Přidáme 20 g másla a dochutíme solí, pepřem a balzamikovým octem. Nakonec přidáme nasekanou mátu.
  3. Pstruha zbavíme šupin, připravíme z něj čtyři filety bez kosti. Rozpálíme pánev nalijeme dvě lžíce oleje a pečeme na kůži cca 2 minuty. Přidáme zbytek másla, filety otočíme a vypneme sporák. Filety necháme ještě minutu odležet na pánvi.

Pečená dýně, sladké brambory, topinambur, mrkev a mix pražených semínek

Každý z nás má potřebu konzumovat maso úplně jinak. Jestliže patříte mezi lidi, kteří si pochutnají i na bezmasých pokrmech, nebo jste přímo vegetariáni, budete mít z tohoto receptu opravdu radost. Už napohled hraje jídlo lákavými svěžími barvami a úplně vybízí k ochutnání. Je totiž plný pečené dýně, sladkých brambor, mrkve, semínek, bylinek a také topinamburů, které možná znáte pod názvem „židovské brambory“. Jedná se de facto o druh slunečnice, jejíž hlíza je jedlá, a to jsou právě topinambury. Nechte si chutnat!

Pecena zelenina 1

Ingredience:

  • 300 g dýně Hokaido
  • 200 g sladkých brambor
  • 300 g topinambur
  • 200 g mrkve
  • 30 g přepuštěného másla
  • 50 g arašídového másla
  • tymián
  • slunečnicová semínka, dýňová semínka
  • sůl, pepř

Postup:

  1. Zeleninu nakrájíme na větší kousky různých tvarů, dáme ji do pekáče a přidáme arašídové máslo. Osolíme, opepříme a dobře promícháme. Přepuštěné máslo rovnoměrně rozdělíme a nakonec na zeleninu položíme snítky tymiánu.
  2. Zeleninu trošku podlijeme vodou a přikryjeme alobalem a pečeme při 160 °C cca 40 minut. Poté zeleninu odklopíme a pečeme dalších 15 minut, aby se zelenina opekla do světle hněda.
  3. Semínka opražíme na sucho na pánvi a následně jimi posypeme pečenou zeleninu.

Celerové karbanátky s krůtím masem a jogurtovým dipem

Jestliže přemýšlíte, co byste mohli zobat třeba u televize nebo u nějaké společenské hry, pak jste kápli na ten správný recept. Základem našich karbanátků je celer, oblíbená kořenová zelenina známá pro své protizánětlivé účinky a obsah řady vitaminů (B, C, A) a minerálů (draslík, vápník, hořčík, železo). Jedinečná vůně celeru protknutá česnekem a zázvorem a promíchaná s jemným krůtím masem je zkrátka neodolatelná. Samozřejmě vás nemůžeme ošidit o svěží jogurtový dip, který povýší karbanátky na další úroveň.

Karbanatky 2

Ingredience:

  • 700 g krůtích prsou
  • 1 menší celeru
  • 3 stroužky česneku
  • 30 g zázvoru
  • 4 vejce
  • 200 ml selského jogurtu
  • olivový olej, limetka, sůl, pepř, kurkuma

Postup:

  1. Krůtí prso nameleme v mlýnku, celer a zázvor nastrouháme najemno a smícháme s krůtím masem. Přidáme koření, sůl, černý pepř a 50 ml olivového oleje. Směs dobře promícháme.
  2. Karbanátky pečeme na rozpálené pánvi s trochou oleje asi 4 minuty z každé strany.
  3. Dip vyrobíme smícháním jogurtu, olivového oleje, soli a pepře. Můžeme dochutit limetkovou šťávou a kůrou.

Pohanková kaše s mandlovým mlékem a karamelizovanými jablky a hruškami

Určitě jste už někde zaslechli, že je pohanka velmi cenná potravina. Její předností je např. obsah rutinu, který zpružňuje a posiluje naše cévy. Víte ale, jak ji připravit, aby vám zároveň chutnala? Uvařte ji protentokrát na sladko, a to v mandlové alternativě mléka se skořicí. Použijte med a dochuťte ji zkaramelizovanými jablky a hruškami, které dodají pokrmu šmrnc. Protože je pohanka přirozeně bezlepková a klasické mléko jsme nahradili mandlovým nápojem, mohou si na této dobrotě pochutnat i celiaci a lidé trpící alergií na mléčnou bílkovinu nebo laktózovou intolerancí.

Jahlova kase

Ingredience:

  • 300 g pohanky
  • 400 ml mandlového mléka
  • 40 g másla
  • med
  • skořice
  • 3 jablka
  • 3 hrušky
  • cukr krupice

Postup:

Pohanku namočíme do studené vody přes noc. Poté pohanku přecedíme a dáme vařit s mandlovým mlékem a mletou skořicí. Přibližně za 15 minut je pohanka hotová. Můžeme ji nechat vcelku nebo ji můžeme rozmixovat tyčovým mixerem úplně na kaši.

  1. Do kaše přidáme 20 g másla a dochutíme ji medem. Můžeme dát i špetku soli.
  2. Na pánvi nebo v kastrůlku se silným dnem zahříváme cukr. Jakmile začne vytvářet hrudky, protože se nerozpouští rovnoměrně, plamen stáhneme. Cukr dále mícháme, aby se hrudky rozpustily. Karamel ještě párkrát zamícháme, aby se spojil a všechen cukr roztál. Zalijeme trochou vody a necháme karamel odvařit. Do karamelu se zbytkem vody přidáme máslo
    a nakonec v karamelové omáčce prohřejeme jablka s hruškami.
 
 

Jak posílit imunitu: Bylinky, správná jídla a další vědecky ověřené tipy.

Období chřipek a nachlazení je tady. Jestli při setkání s viry onemocníte, nebo ne, záleží především na tom, v jaké kondici je vaše imunita. Přirozená obranyschopnost těla je ovlivňována nejen stravou a pohybem, ale také vaší psychikou a zvyky.

Ke správné funkci imunitního systému přispívají zejména vitaminy C, D, B, z minerálů pak zinek, železo a selen. Než však sáhnete po pilulkách, myslete na to, že je vždy lepší zvýšit jejich příjem z pestré stravy než prostřednictvím doplňků stravy. Potraviny totiž obsahují další zdraví prospěšné látky, které v tabletkách nenajdete. Například doporučená denní dávka vitaminu C je 60–75 mg (což pokryje jeden velký pomeranč), mnozí odborníci ale doporučují denně až 250 mg. Je však třeba dodávat ho tělu v menších dávkách v průběhu dne. Tělo totiž dokáže najednou zpracovat jen malou část, zbytek vyloučí.

1. Správná jídla -

Zdravý a pestrý jídelníček je alfou a omegou. Měl by obsahovat dostatek ovoce a zeleniny, celozrnné obiloviny, luštěniny, kysané mléčné výrobky a fermentované potraviny, kvalitní libové maso, vejce, sýry, semínka, ořechy a ryby alespoň dvakrát týdně. Snažte se o co nejširší výběr kvalitních surovin, tím zvyšujete pravděpodobnost, že tělu dodáte vše potřebné. Například česnek, cibule, křen a zázvor působí antimikrobiálně, takže se v zimním období hodí jako prevence respiračních onemocnění. Nezapomínejte ani na pitný režim. Ideální je vlažná neperlivá voda, z horkých nápojů zelený čaj. 

2. Pohyb

Pravidelný pohyb je pro imunitu zcela zásadní. Kromě tréninku v posilovně si vyberte sport, který budete provozovat na čerstvém vzduchu. Ať už zvolíte běh, jízdu na kole nebo na koni, hlavní je, aby vás to bavilo, tím se zvyšuje šance, že vytrváte.

A jak často cvičit? Ideální je třicet minut fyzické aktivity alespoň třikrát týdně. Lepší je však zařadit pohyb do každodenního programu, i procházka ve svižném tempu se počítá.

3. Spánek

Spánek je klíčový k tělesné rekonvalescenci a správnému fungování tělesných funkcí. Ačkoli je potřeba spánku u každého člověka individuální, běžně se za ideální dobu uvádí sedm až osm hodin. Ale důležitější než počet hodin je kvalita spánku. Dobré je před ulehnutím pořádně vyvětrat, spánek pak bude kvalitnější a hlubší. Vyvarujte se také jídla těsně před spaním, ale zároveň byste neměli jít do postele hladoví. Ideální je večeřet zhruba tři až čtyři hodiny předem. Pokud máte hlad, dopřejte si lehčí druhou večeři.

4. Saunování a otužování

Kromě regenerace a očištění těla má střídavý pobyt v horkém a naopak velmi studeném prostředí pozitivní vliv na odolnost vůči respiračním virózám. Saunování také pomáhá uvolňovat dýchací cesty a odstraňuje stres. Pro posílení imunity je nejlepší klasická finská sauna, kterou navštívíte jednou za týden (ideálně pravidelně každý sedmý den). Jak dlouho se saunovat? Alespoň osm minut, maximálně dvanáct až patnáct minut. Pobyt v prohřívárně a následné ochlazení opakujte třikrát. Při akutní nemoci saunu vynechejte.

5. Relax a radost

Bylo zjištěno, že stresové hormony adrenalin a kortizol působí na imunitní buňky těla, snižují jejich schopnost bojovat proti virům a naopak podporují tvorbu zánětu. Při chronickém stresu tedy trpí nejen vaše psychika, ale i imunita. Pokud to jde, snažte se o odstranění příčin stresu. Pravidelně odpočívejte a dělejte činnosti, které vás baví. Imunitní systém můžete posilovat pomocí pozitivního myšlení a uvolnění. 

6. Probiotika pro zdravý střevní mirkobiom

Imunitu posilují také probiotika. Ve vašem jídelníčku by tedy neměly chybět zakysané mléčné výrobky, jogurty, kefíry či acidofilní mléka a také fermentované potraviny, které dělají dobře našim střevům. Ukazuje se totiž, že střevní mikrobiom hraje v našem fyzickém i psychickém zdraví větší roli, než jsme se dosud domnívali.Obecně se doporučuje denně konzumovat alespoň 100 gramů zakysaného mléčného výrobku obsahujícího jednu miliardu prospěšných živých bakterií mléčného kvašení. Dobré je zdroje

 

Tradiční vánoční menu je u nás velmi zakořeněné a ve většině domácností zcela neměnné. Polévka je rybí nebo hrachová, jako hlavní jídlo se podává smažený kapr s bramborovým salátem, někdo jí vinnou klobásu, nesmí chybět houbový kuba, vánočka a vaječný koňak.

Staročeský kroupový kuba se sušenými houbami

Suroviny (4 porce)

  • kroupy 300 g
  • sušené houby 100 g
  • cibule 1 ks
  • máslo nebo sádlo 3 lžíce
  • drcený kmín 1/2 lžičky
  • sušená majoránka 1/2 lžičky
  • česnek 3 stroužky
  • sůl a čerstvě namletý pepř
  • Večer předem namočte zvlášť kroupy a houby do vody. 
  • Kroupy slijte, propláchněte, zalijte čerstvou vodou, osolte ji a uvařte doměkka. Trvá to asi 30–45 minut. Po 15 minutách slijte houby a přidejte je ke kroupám. 
  • Cibuli oloupejte a nakrájejte nadrobno. Ve velké pánvi rozehřejte máslo nebo sádlo a opečte cibuli dozlatova. Přidejte kmín a restujte 30 vteřin. 
  • Troubu předehřejte na 180 °C, zapékací formu vymažte máslem. Uvařené kroupy sceďte a vsypte k cibuli. Restujte za občasného promíchání 6 minut. Dochuťte solí, pepřem a majoránkou. Česnek oloupejte, prolisujte ke kroupám, promíchejte a opékejte 30 vteřin. 
  • Směs přesuňte do pekáče, uhlaďte povrch a zapečte v předehřáté troubě 15 minut dozlatova. 

PRIMA TIP: Kroupy označují zrna bez obalu, mohou být ječné, ovesné, pšeničné i pohankové. Nejvhodnější a nejdostupnější jsou ječné kroupy, ale vyzkoušet můžete různé druhy. Prodávají se v několika velikostech od celých zrn po lámanku, volte je podle chuti.VV

 
Kuba býval jedním z hlavních jídel štědrovečerní večeře, dnes se jí ve většině rodin spíše k obědu. Tradičně se připravoval z krup a hřibů, ale použít můžete jakékoliv lesní houby. Žampiony se nehodí, chybí jim omamná vůně lesa, která se báječně snoubí s kroupami, majoránkou a česnekem. Ten sloužil jako ochrana před nemocemi i zlými silami, tvrdí blogerka Jana alias Češka z Česka.

Vánoční bramborový salát

Každá rodina má ten svůj, ale i tak občas neuškodí vyzkoušet nový recept. Co myslíte? Tento rok můžete  variaci se šunkou, vejci a pořádnou porcí majonézy!
Každá rodina má ten svůj, ale i tak občas neuškodí vyzkoušet nový recept. Co myslíte? Tento rok můžete dát variaci se šunkou, vejci a pořádnou porcí majonézy!

Suroviny (4 porce)

  • salátové brambory 1 kg
  • mrkev 3 ks
  • celer 1/2 ks
  • petržel 2 ks
  • šalotka 2 ks
  • kyselé okurky asi 10 ks
  • vejce 4 ks
  • dušená šunka v celku 200 g
  • majonéza 9 lžic
  • plnotučná hořčice 1 lžíce
  • sůl a pepř
  • Brambory i se slupkou uvařte na skus. Podle velikosti se čas různí, mě to trvalo asi 40 minut.
  • Slijte a nechte vychladnout. Pak brambory oloupejte a nakrájejte na kostičky.
  • Přendejte je do větší mísy.
  • Oloupejte mrkve, celer a petržele, nakrájejte na menší kostičky a uvařte na skus ve vodě.
  • Poté slijte do cedníku, nechte je okapat a vychladnout. Oloupané šalotky a okurky nakrájejte nadrobno.
  • Uvařte vejce natvrdo, oloupejte a nakrájejte na kostičky. Šunku nakrájejte také na kostičky, asi 1 cm velké. Přidejte do mísy a promíchejte.
  • Zlehka vmíchejte majonézu, hořčici, dochuťte solí a pepřem. Mísu přikryjte potravinářskou fólií a nechte salát v chladu ideálně přes noc uležet.
  • Pak jej ještě promíchejte a případně dochuťte ještě solí a pepřem.

Salát z pečených brambor s jablkem a lučinou

 Otestujte třeba tento nevšední salát z pečených brambor se svěžím jablíčkem, který se hodí nejen ke kaprovi, ale i na silvestrovské chlebíčky.

Suroviny (4 porce)

Recepty na listopad.

Dýňová omáčka
    • 400g dýně očištěná
    • 20g kořen petržele
    • 40g celer
    • 40g mrkev
    • 1ks cibule menší
    • 2lžíce máslo
    • 1lžíce olej
    • 6ks pepř celý kuličky
    • 6ks nové koření kuličky
    • 1ks bobkový list
    • 1dl smetana ke šlehání
    • 2dl zeleninový vývar nebo voda
    • hladká mouka dle potřeby
    • sůl
    • cukr krupice
    • ocet
    • Na rozpuštěném másle s olejem necháme zesklovatět pokrájenou cibuli, přidáme nastrouhanou kořenovou zeleninu s kořením a necháme ji restovat. Pak přidáme na kostky pokrájenou dýni, zalijeme vývarem, osolíme a dusíme pod pokličkou doměkka.
      2
      Když je zelenina měkká, vyndáme kuličky koření s bobkovým listem a vše rozmixujeme (pokud nám nevadí v omáčce zelenina, nemusíme mixovat vůbec). Do omáčky nalijeme smetanu, dle potřeby zahustíme troškou mouky rozmíchané v malém množství vody, hustotu zredukujeme i vývarem dle potřeby, vše necháme provařit a nakonec dochutíme solí, cukrem a octem.
      3
      Dýně na smetaně chutná podobně jako svíčková omáčka. Podáváme s knedlíkem, rýží... a přidat k ní můžeme i plátek vařeného nebo přírodně upraveného masa.
    • Cerelová pomazánka
        • 1ks celer středně velká bulva
        • sůl
        • pepř mletý
        • 1kelímek zakysaná smetana
        • citronová šťáva
        • 1balíček krabí tyčinky
        • Celer oloupeme, očiistíme a nastrouháme nahrubo, zakapeme citronovou šťávou, přidáme na malé tenké proužky nakrájené tyčinky (tyčinku překrojím na 3 díly), přelijeme zakysanou smetanou, osolíme a opepříme. Nakonec promícháme a vychlazené mažeme na pečivo.
        • Popradská roštěnka


            • 1ks červená cibule
            • 2ks jarní cibulka
            • 200g paprika barevné
            • 1ks cuketa malá
            • 4plátek roštěná kvalitní - po 120 g
            • olejsůl
            • pepř mletý
            • 200g párky
            • 4plátek chleba velké
            • 4lžíce kečup - jemný
            • cibuli,
            • cibulky, papriku i cuketu očistíme. Polovinu cibule, cibulky, cukety a papriky pokrájíme na malé kousky. Roštěnky naklepeme a zprudka na oleji opečeme, pak osolíme a opepříme. Do výpeku nasypeme pokrájené párky a zeleninu a orestujeme.
              Chleba opečeme na oleji dozlatova. Na každý krajíc položíme roštěnku, na ni opečenou zeleninu s párky, ozdobíme zbytkem zeleniny a pokapeme kečupem.

Recepty na říjen.

Cibulový čaj

Suroviny

počet porcí: neuvedeno
    • cibule
    • vařící voda
  • Dále dle chuti
    • med , cukr krupice nebo třtinový
    • citron
    • zázvor
    • skořice
    • hřebíček
    • máslo
    • mléko

Postup přípravy receptu

1Cibulový čaj pochází z řady osvědčených "babských" receptů. Znám a dělám dva druhy čaje:
2**I.** Dvě oloupané cibule pokrájíme, dáme do kastrolku, zalijeme půllitrem vody a přivedeme k varu. Na mírném plameni vaříme 10-15 minut. Pak scedíme, cibulový vývar osladíme medem nebo cukrem. Pokud sladíme medem, který by mohl dráždit ke kašli, můžeme zjemnit trochou mléka nebo lžičkou másla, které se v horkém čaji rozpustí. Když nemocnému cibulový čaj nechutná a odmítá ho pít, můžeme během vaření přidat vyvařit skořici nebo hřebíčky, kousek nastrouhaného (nasekaného) zázvoru nebo kůru z chemicky neošetřeného citronu. Citronovou (pomerančovou) šťávou můžeme ochutit i hotový čaj.
3**II.** Dvě oloupané a pokrájené cibule dáme do půllitrového hrnku a po okraj zalijeme vroucí vodou. Necháme louhovat 10-15 minut. Pak scedíme, ochutíme stejně jako v předešlé verzi. Zázvor, kůru, koření zaléváme společně s cibulí.
4 Znám hodně lidí, kteří takto léčí sebe i své blízké, každý si musí najít ten svůj nejlepší způsob přípravy a ochucení. Čaj pomůže nejen proti nachlazení, chřipce, viróze, zánětu průdušek..., ale prý podporuje i růst vlasů a zamezuje jejich vypadávání.

Jogurtový švestkový koláč

Suroviny

12 porce
  • Drobenka
    • 50g máslo
    • 50g moučkový cukr
    • 60g polohrubá mouka
  • Těsto100g hladká mouka
    • 2ks vejce
    • 5lžíce rostlinný olej
    • 1lžička vanilkový cukr
    • 80g hrubá mouka
    • tuk1
    • balíček prášek do pečiva
    • 200ml bílý jogurt
    • švestky
    • 100g cukr krupice

Postup přípravy receptu

1 Jogurt rozšleháme v míse s krupicovým cukrem, vejci a olejem, přidáme mouku prosátou s kypřícím práškem, vanilínovým cukrem a vše lehce promícháme. Těsto nalijeme do vymazané a vysypané koláčové formy, povrch uhladíme tak, aby těsto bylo na okrajích poněkud vyšší, a poklademe půlkami švestek (slupkami dolů). Posypeme drobenkou a upečeme ve středně vyhřáté troubě.
2 Drobenku připravíme tak, že prosátou mouku promneme s cukrem a máslem

 

 

 

 

 

RECEPTY NA ZÁŘÍ

Rakytníkový sirup za studena

    • cukr
    • plody rakytníku

Postup přípravy receptu

1-Ve většině receptů na zpracování rakytníku se uvádí tepelné zpracování, které však zničí spoustu velmi cenných látek. Proto jsem vyzkoušel vlastní postup.
2-Bobule rakytníku propereme ve vodě, necháme okapat a pak propasírujeme. Jde to sice pomalu, ale výsledek stojí za to.
3-Do šťávy přidáme cukr v poměru 1 kg na 1 litr a mícháme až do rozpuštění. To je vše. Hotový sirup je třeba skladovat ve tmě a chladnu. Kdo má chladný tmavý sklípek, úplně postačí, mně v něm sirup vydržel dva roky a nezkazil se. Není-li sklípek, pak zbývá lednička.

Dýňová polévka Hokaido

Suroviny

4 porce
    • 1ks cibule drobně nakrájená
    • 3lžíce máslo
    • sůl
    • 2ks mrkev na kousky
    • 1ks petržel na kousky
    • zakysaná smetana
    • 1ks dýně
    • olej dýňový
    • 1ks knorr bohatý bujón kuřecí nebo zeleninový

Postup přípravy receptu

V hrnci osmahneme na másle lehce dozlatova nakrájenou cibulku, přidáme na kousky nakrájenou dýni a ostatní zeleninu. Vše orestujeme, přidáme sůl, vodu s bujónem a vaříme doměkka.
2Poté vše rozmixujeme ručním mixérem, dochutíme dle chuti ještě kouskem bujónu, eventuelně dosolíme a je hotovo!
3Do talíře s polévkou přidáme lžičku zakysané smetany a pokapeme dýňovým olejem, který polévce dodá skvělé aroma.

Letní osvěžení-

Pochutnat si na sladkých letních plodech se dá i trochu jinak. V osvěžující kombinaci s ledovou minerálkou nebo čajem a čerstvými bylinkami se stanou tekutým hitem vašeho prázdninového posezení s rodinou nebo přáteli.

Jahodová limonáda

Zchlaďte se limonádou z čerstvých jahod, jejichž sezóna právě vrcholí. Část odložte stranou na ozdobu a zbytek rozmixujte s citronovou šťávou. Podávejte vychlazené společně s ledem!   

    • 450g jahody pokrájené
    • 4lžička hnědý cukr + 2 lžíce navíc
    • 4lžíce citronová šťáva čerstvě vymačkané
    • sodovka
    • 2plátek meloun
    • jahody (2 nechte na ozdobu) a 2 lžíce cukru rozmixujte do pyré. Připravte si dvě skleničky a na dno každé dejte 3 lžíce pyré, po dvou lžičkách cukru a 2 lžících citronové šťávy. Promíchejte, zasypte ledem a dolijte sodovkou.
      Podávejte ozdobené jahodami a melounem.
    • Jahodová limonáda Jahodová limonáda 
 

Ledový čaj

Během letních dnů vás nejlépe osvěží čaj. Vhodný je černý, zelený nebo jasmínový, který navíc krásně voní. Zapomenout byste neměli ani na čerstvé bylinky - nejlepší přírodní dochucovadlo.

    • zelený čaj
    • citronová tráva
    • meduňka
    • máta
    • hnědý cukr
    • citron
    • V konvici zpražím ne vroucí vodou zelený čaj, mátu, meduňku a citrónovou trávu. Po cca 3 minutách odstraním čaj a trávu, meduňku s mátou ponechám. Osladím, ocitronuji dle chuti a pořádně zchladím.
      2 V mrazáku mám oddělené chladící destičky na cesty, kterými čaj poměrně rychle zchladím, ale nenaředím. ;-)
      3 Zelený čaj s mátou a citrónem příjemně osvěží, meduňka zklidní v parnu organismus.

Nejlepší letní osvěžení? Ledový čaj! Nejlepší letní osvěžení? Ledový čaj! 

Melounovo-zázvorový fizz

Štiplavý zázvor dodá limonádě ten správný říz! Meloun nezapomeňte vypeckovat, aby nápoj nezhořknul, a následně rozmixujte. Letní fizz je ideální na oslavy a rodinné sešlosti, z půlky melounu připravíte plnou mísu pro všechny.
Melounovo-zázvorový fizz
    • 90g zázvor čerstvý (oloupaný a jemně nastrouhaný)
    • citronová šťáva ze 2-3 citronů
    • limetková šťáva ze 2–3 limetek
    • 100g cukr krupice
    • 1,50kg meloun bez pecek, oloupaný
    • máta lístky (k podávání)
    • pomeranč plátky i s kůrou (k podávání)
Přes jemné sítko vymačkejte ze zázvoru co nejvíc šťávy. Spolu se štávou z obou citrusů a cukrem ji vlijte do kastrůlku s nepřilnavým povrchem a na mírném ohni zahřívejte za stálého míchání, až se cukr rozpustí. Zvyšte plamen a přiveďte k varu. Odstavte, nechte zchladnout a přelijte do servírovací mísy.
V kuchyňském robotu rozmixujte melounovou dužninu a vlijte ji do mísy k citrusovo-zázvorovému základu, přidejte kostky ledu, promíchejte a ozdobte lístky máty a pomerančovou kůrou a párty může začít!

 

Škola zavařování: schovejte si léto do sklenice

  • Až v zimě otevřete sklenici se zavařeninou, možná na vás spolu s lahodnou chutí dýchne i závan léta. My vám poradíme, jak plody léta netradičně zavařit.

  • V zimě díky zavařenému ovoci a zelenině budete mít vitaminy, navíc bez chemických konzervantů. A nejen to. Chladné dny vám při jejich konzumaci proteplí vzpomínky na léto, kdy jste zavařeniny připravovali.

    Aby vám ovoce a zelenina co nejdéle vydržely, musíte při jejich zpracování dodržet některé zásady. Je jedno, jaký druh ovoce a zeleniny dáte dohromady. Můžete zavařovat prakticky cokoliv. Z netradičních kombinací většinou vznikají ta nejlepší jídla. Jednu zásadu však při zavařování musíte dodržet – nikdy nezpracovávejte nahnilé plody. Nestačí, že plesnivou část vykrojíte. Ovoce a zelenina jsou tak jako tak napadeny, tudíž jsou karcinogenní. Počítejte i s tím, že se vám zavařenina nejspíš zkazí a všechna práce bude zbytečná. Zavařované věci musí být také vždy čisté.

    Aby si plody uchovaly co nejvíce vitaminů, je lepší dobu zavařování spíš zkrátit než prodloužit. Pokud se ale při zavařování zapovídáte nebo zakoukáte na televizi, nic se nestane. Nepovedený výtvor určitě nevyhazujte. Dá se využít třeba při přípravě omáček. A když zavařeninu dáte do menší skleničky, víčko ozdobíte látkou, převážete stuhou, budete mít vánoční dárek.

     
 

Broskve v bílém rumu

Na cca 2-3 sklenice po 0,4 l

Příprava: 45 minut + 4-6 týdnů na uležení

* 1 kg pevnějších broskví * 1 citron, bio * 400 g cukru krupice * 350 ml bílého rumu * 1 vanilkový lusk

1. Broskve omyjeme, oloupeme, rozkrojíme a zbavíme pecek. Dužinu nakrájíme na měsíčky. Citron důkladně omyjeme a nakrájíme na plátky. Vanilkový lusk překrájíme podle počtu sklenic.

2. Vyvařené sklenice naplníme broskvemi, plátky citronu a postupně je prosypáváme cukrem. Do každé skleničky dáme kousek vanilkového lusku a necháme přikryté stát, dokud se cukr nevsákne.

3. Potom je zalijeme rumem po okraj a uzavřeme. Necháme měsíc uležet v chladu a ve tmě, aby se ovoce proleželo v alkoholu. Během této doby je několikrát obrátíme dnem vzhůru, aby se cukr lépe rozpustil.

Tip
Místo vanilky přidejte kousky celé skořice nebo badyán a hřebíček. Ovoce můžete promíchat s cukrem a pak teprve plnit do sklenic.

RYBÍZOVÉ ŽELÉ

Na cca 5-6 sklenic po 250 ml

Příprava: 60 minut 

* 1 kg červeného rybízu * 300 ml vody * 500 g želírovacího cukru 2:1 * 2 balíčky vanilkového cukru * 1 balíček kyseliny citronové

1. Rybíz omyjeme a otrháme ze stonků. Plody vložíme do hrnce a rozmačkáme. Přilijeme vodu a za stálého míchání zahřejeme, ne však k bodu varu.

2. Ovocnou kaši dáme na síto nebo do čisté utěrky a necháme z ní vykapat do misky šťávu. Po vychladnutí šťávu změříme, mělo by jí být asi 800-900 ml. Přidáme do ní želírovací cukr a promícháme, poté přimícháme i vanilkový cukr a kyselinu citronovou. Na silném plameni za stálého míchání vaříme asi 30 minut od okamžiku, kdy šťáva začne bublat. Horkým želé naplníme až po okraj vyvařené sklenice, dobře uzavřeme a asi na 10 minut obrátíme dnem vzhůru. Necháme vychladit a uložíme.

BROSKVOVÝ DŽEM

Na cca 4 sklenice po 250 ml

Příprava: 45 minut

* 1 kg broskví * 500 ml bílého vína * 500 g želírovacího cukru 3:1 * 5 větviček rozmarýnu

1. Omyté broskve rozpůlíme, odpeckujeme a nakrájíme na kostičky. Spolu s rozmarýnovými větvičkami a vínem vložíme do hrnce a pod poklicí na středním plameni asi 30 minut vaříme. Přendáme do síta a necháme několik hodin vykapat do misky.

2. Šťávu odměříme a podle naměřené hodnoty přidáme adekvátní množství želírovacího cukru (je uvedeno na sáčku) a jak šťávu, tak cukr vložíme do hrnce. Přivedeme k varu a vaříme za stálého míchání nejméně 3 minuty.

3. Horkou hmotu nalijeme do vyvařených sklenic až po okraj, uzavřeme a aspoň na 10 min. obrátíme dnem vzhůru.

ZELENINOVÉ ČATNÍ

Na cca 4 sklenice po 250 ml

Příprava: 60 minut

* 4 rajčata * 1 červená paprika * 1 zelená paprika * 2 nakyslá jablka * 1 chilli paprička * 3 malé cibule * 2 stroužky česneku * 1/2 lžičky mleté papriky * špetka kardamomu * 7 lžic bílého vinného octa * 60 g cukru * 1/4 lžičky soli

1. Rajčata krátce spaříme, oloupeme, zbavíme semínek a dužinu nakrájíme na kostičky. Papriky omyjeme, očistíme, zbavíme semínek a nakrájíme na malé kousky.

2. Jablka oloupeme, odstraníme jádřince a rovněž nakrájíme na malé kostičky. Chilli papričku omyjeme a rozpůlíme, odstraníme semínka a nakrájíme na tenké proužky. Cibuli a česnek oloupeme a nakrájíme najemno.

3. Veškerou zeleninu vložíme do velkého hrnce, přidáme mletou papriku, kardamom, ocet, cukr a sůl a vše dobře promícháme.

4. Přivedeme k varu a za stálého míchání vaříme asi 50 minut na mírném plameni.

5. Čatní poté naplníme do předem připravených vyvařených sklenic, dobře je uzavřeme a aspoň na 15 minut obrátíme dnem vzhůru.

Tip
Skořici a hřebíček nemusíte dávat jen do sladkých džemů. Tohle koření se dá klidně přidat i do zeleninových zavařenin. Pokud zvolíte tuto variantu, dejte do čatní o něco méně chilli papriky.

CIBULOVÉ ČATNÍ

Na cca 4 sklenice po 250 ml

Příprava: 60 minut

* 300 g červené cibule * 300 g bílé cibule * 1 velké jablko * 250-300 g cukru krupice * 150 ml červeného vinného octa * 150 ml červeného vína * 100 g rozinek (korintek) * 2 lžičky mletého zázvoru * 2 prolisované stroužky česneku * 1 lžička koření garam masaly * špetka skořice * sůl

1. Cibuli oloupeme, rozpůlíme a nakrájíme na plátky. Jablko oloupeme, zbavíme jádřince a nakrájíme na tenké měsíčky. Cibuli a jablka vložíme do kastrolu, zasypeme polovinou cukru a zahříváme, dokud se cukr nerozpustí a cibule nezačne lehce karamelizovat.

2. Potom podlijeme trochou vody a dusíme, dokud cibule a jablka nezměknou, trvá to asi 10-15 minut. Přilijeme ocet, červené víno, přidáme propláchnuté rozinky, zázvor, prolisovaný česnek, garam masalu, skořici, zbylý cukr, uvedeme opět do varu a vaříme do zhoustnutí. Při varu mícháme, a jakmile je čatní dostatečně husté, dochutíme solí.

3. Plníme ihned do dobře umytých sklenic, uzavřeme vyvařenými víčky a otočíme dnem vzhůru, alespoň na 10 minut.

Tip
Vynechejte jablka a použijte jakékoliv sezonní ovoce nebo čatní připravte pouze z cibule a dalšího sušeného ovoce podle chuti, např. meruněk, švestek či brusinek. Nebo místo jablek a rozinek použijte ředkvičky a feferonku.

Horký začátek června a nadcházející letní sezóna si říkají nejen o odlehčený šatník, ale také o lehké menu plné čerstvé zeleniny a kvalitních surovin z našich luhů a hájů. Nechte se inspirovat recepty na pokrmy, které zasytí, ale zbytečně nezatíží.

Pstruh s vídeňským bramborovým salátem

Což takhle dát si pečeného pstruha, jednu ze středně tučných ryb, která se prohání i našimi vodami? Má velmi jemné, chutné libové maso s jemným lístkováním a s vídeňským bramborovým salátem tvoří dvojku, kterou si zamilujete. Vídeňský bramborový salát je navíc velmi lehký a jeho nakyslá chuť k rybě skvěle pasuje.

Ingredience:

  Rozpis na 2 porce:
2 ks celí vykuchaní pstruzi
1 ks stroužek česneku
1 ks červená cibule
1 ks citron
2 hrsti hladkolisté petržele
1 hrst čerstvé nasekané pažitky
300 g brambor
100 ml zeleninového vývaru
1 lžíce vinného octa
  čerstvě mletý pepř
  olivový olej
  sůl

Postup:


  1. Vykuchané pstruhy naplňte posekanou petrželí smíchanou s prolisovaným česnekem a lžící olivového oleje. Zakápněte je citronem a osolte je. Dejte péct na 200 °C na 15 minut.
  2. Očištěné brambory uvařte ve slupce a nakrájejte na kolečka.
  3. Cibuli nakrájejte na kolečka a smíchejte s vinným octem. Vmíchejte do brambor, přidejte vývar a pažitku.
  4. Salát podávejte s rybou, kterou si podle chuti pokapete citronem.
 

Mrkvový krémrkvový krém chutná malým, stejně tak i dospělým a je hotový dřív, než bys řekl mrkvička! Stačí doma najít pár mrkví, cibuli a bramboru a za pár minut máte vydatnou a velmi zdravou polévku, která zahřeje a zasytí.


Ingredience:
  Rozpis na 4 porce:
600 ml zeleninového vývaru
200 ml smetany ke šlehání
1 hrst petrželové natě
4 ks mrkve
1 ks malá brambora
1 ks malá petržel
1 ks malá cibule
1/2 ks stroužku česneku
  čerstvě mletý pepř
  slunečnicový olej
  sůl

Postup:
  1. Na rozpáleném oleji nechte zesklovatět cibuli.
  2. Přidejte na kostičky nakrájenou mrkev, bramboru a petržel, chvíli restujte a přihoďte orestovaný česnek.
  3. Zalijte vývarem a zhruba 15 minut vařte. Přilijte smetanu.
  4. Vše dobře rozmixujte a ochuťte solí a pepřem. Podávejte s nasekanou petrželovou natí.
Doporučení:

Zelenina je nejzdravější v syrovém stavu, u mrkve to však naštěstí tak úplně neplatí. Karotenoidy a lykopeny, přírodní antioxidanty, které se při vaření mrkve uvolňují, může tělo v této podobě přijímat mnohem efektivněji. Vařením se neztratí ani velké množství vlákniny, vitamínů a jiných užitečných látek, z nichž jsou nejdůležitější právě betakaroteny.

Hrnkový jahodový koláč s bílou čokoládou

Jahody jsou jedním z nejoblíbenějších druhů ovoce. A nejlahodnější jsou v období sklizně. Vyrazte proto pro pár hrnků tohoto nízkokalorického ovoce plného vitamínů a minerálních látek a pusťte se do přípravy jahodového koláče s bílou čokoládou podle tohoto vyzkoušeného receptu.
Ingredience:
2 hrnky polohrubé mouky
2 hrnky jahod
1/2 hrnku cukru krupice
1/4 hrnku oleje
1 sáček prášek do pečiva
1 sáček vanilkový cukr
150 ml bílého jogurtu
100 g bílé čokolády
2 ks vejce
  máslo na vytření pekáče
  mouka na vysypání pekáče

Postup:
  1. Dohladka promíchejte jogurt, cukr, vanilkový cukr a vajíčka.
  2. Do směsi přidejte mouku, olej a prášek do pečiva a pořádně promíchejte.
  3. Přidejte na malé kousky posekanou bílou čokoládu.
  4. Těsto vlijte na pekáč vymazaný máslem a vysypaný moukou a naskládejte na něj pokrájené jahody.
  5. Pečte v troubě na 180 °C zhruba 35 minut.

 

Lehká a jemná chuť bezových květů, se nejen perfektně hodí pro letní období, ale také příjemně osvěží.

Voňavý sirup z bezinkových květů

Suroviny

    • 3ks citron 3–4ks, ideálně v biokvalitě nebo přepečlivě omytý
    • 80g kyselina citronová
    • 40ks bezové květy
    • 2kg cukr krupice 1,5–2kg (může být krystalový)

Postup přípravy receptu

1 Květy bezu opatrně opláchněte studenou vodou tak, abyste z nich neomyli všechen pyl – to on určí kvalitu sirupu a předá mu své léčivé poselství! Dvaapůl až tři litry vody nechte přejít varem. Vsypte kyselinu citronovou a poté nechte vychladnout.
2 Květy a na kolečka pokrájený dobře omytý citron (nejlépe v biokvalitě) přelijte v míse zcela vychladlou vodou s kyselinou citronovou, překryjte čistou utěrkou a nechte 24 hodin louhovat.
3 Po této době výluh přeceďte přes jemný cedník vyložený gázou do nerezového hrnce. Vsypte cukr (mělo by ho být tolik, kolik je tekutiny – 1 l tekutiny = 1 kg cukru). Za občasného míchání zahřejte, až se cukr zcela rozpustí a ze dna hrnce začnou k hladině stoupat bublinky.
4 Horkou tekutinu okamžitě vlijte do předem připravených vysterilizovaných sklenic či láhví, uzavřete víkem a dnem vzhůru nechte vychladnout. Pak láhev otočte a uskladněte nejlépe na tmavším a chladnějším místě. Neotevřený vydrží sirup až 365 dní, po otevření skladujte v ledničce maximálně týden.
 

Zapékané brambory se zeleninou

 

Suroviny

počet porcí: neuvedeno
    • 1kg brambory
    • 1špetka sůl
    • 2ks pórek
    • 4ks mrkev
    • 1lžíce olivový olej
    • 160g eidam sýr
    • 1ks zakysaná smetana

Postup přípravy receptu

Brambory ve slupce dáme vařit do velkého hrnce s kmínem a solí. Pórky očistíme a nakrájíme na menší válečky. Brambory necháme zchladnout a oloupeme je. Uvařené a oloupané brambory nakrájíme na kolečka. Mrkev oloupeme a nastrouháme na hrubém struhadle. Mrkev a pórek oblanšírujeme ve vroucí osolené vodě asi 2-3 minuty. Vyjmeme necháme okapat. Troubu předehřejeme na 200 °C. Do vymazané zapékací misky narovnáme brambory, mrkev a pórek. Připravíme směs na zalití. Smícháme kysanou smetanu, mléko a sůl. Pokrm zalijeme a necháme zapéct do zlatova asi 20 minut. Hotový pokrm podáváme se zeleninovým salátem z míchané zeleniny, z krouhaného zelí či hlávkového salátu.


Pórek

Pomáhá se zácpou, s nadýmáním i průjmy, čistí žaludek i střeva od bakterií a kvasinek. Příznivě působí při žilních onemocněních, snižuje hladinu cholesterolu a skvěle chutná nejen v polévce. Potřebujete znát další důvody, proč dát pórku v jídelníčku pevné místo?

Ačkoliv se jedná o typicky podzimní rostlinu, k dostání je dnes prakticky po celý rok. Pór, lidově pórek, je cibulová zelenina s typickým aromatem, jež mu dodávají éterické oleje s obsahem síry. Ke štiplavosti blízké příbuzné cibule má však i přes svou ostrou kořenitost poměrně daleko. Blíží se jí ale svými léčebnými účinky, pro něž byl chován v úctě již starověkými Řeky a Římany. Do světa se rozšířil právě z jižní Evropy a u nás zdomácněl natolik, že se pěstuje ve volné půdě i ve sklenících.

Ochrana před bakteriemi a plísněmi
Přírodní zbraň proti bakteriím a plísním – i tak lze charakterizovat pór, který je skutečnou studnicí velice cenných živin. Jednou z nich je allicin, silice bojující proti bakteriím v žaludku a ve střevech, které mají na svědomí nadýmání, průjmy a střevní koliky. Allicin se přes ledviny vylučuje i do močového měchýře, kde působí antibakteriálně, a může tak ulevit ženám trpícím na časté záněty. Pór prospívá také pacientům s dnou a revmatem, a to pro své močopudné vlastnosti.

 
Ideální potravina (nejen) pro seniory

  • Curry rizoto s kuřecím masem a rajčátky

    • 0,50 hrnek rýže
    • 1ks kuřecí prsa
    • kari
    • provensálské koření
    • bazalka
    • 1ks rajče
    • ementál
    • sůl
    • pepř mletý

Postup přípravy receptu

1Dáme si vařit rýži s curry kořením, bazalkou a provensálským, nezapomeneme osolit. Vaříme cca 15 minut. Nakrájíme si kuřecí maso, stačí půl prsa na jednu porci, záleží na Vás. Osolíme, opepříme a lehce okořeníme provensálským kořením. Vložíme na rozpálenou pánev s olivovým olejem.
 
2Vedle si nakrájíme pokud možno na kostičky menší rajče, posypeme trochou bazalky, až bude maso dostatečně hotové, přidáme na chvíli nakrájené rajče a restujeme. Když už bude rýže hotová, přidáme směs kuřete a rajčete a pořádně promícháme. Můžeme tam hodit i nakrájený ementál nebo jiný sýr dle libosti. Pak už jen naaranžujeme a posypeme sýrem.
 

Quesadillas II.

    • 6 ks tortilla
    • 500g kuřecí maso
    • 200g slanina
    • 300g sýr čedar
    • 6ks cibule
    • 3ks rajčata
    • sůl
    • pepř mletý
    • tymián
    • zakysaná smetana
    • olivový olej
    • chilli
    • koriandr není nutný

Postup přípravy receptu

1Kuřecí maso si nakrájím na kostičky, slaninu jakbysmet. Cibuli (2 ks) nahrubo. Cheddar (pokud se vám zdá cheddar moc drahý, prosím, nedávejte tam eidam; kupte si cihlu goudy, která cheddar krásně zastoupí) nastrouhám.
2 Do rozehřáté pánve si hodím slaninu a nechám si ji hezky rozkřupatět. V tomhle momentu si začínám dělat salsu. Čerstvou cibuli (4 ks) a rajčata nakrájím najemno, v misce smíchám cibuli, rajčata, tymián, sůl, pepř a chilli. Výborně se do salsy hodí čerstvý koriandr! Samozřejmě tak i chilli papričky.
3 Slanina by měla být již krásně propečená, dám do misky stranou a na pánev dám cibuli. Mezitím, co se připravuje cibule, si na plechu potřeném oliv. olejem rozprostřu 6 tortill, kam nanesu zlehka již připravenou salsu. Zlatavou cibuli přihodím do misky ke slanině.
4 Na pánvi, kde by mělo být ještě dost tuku ze slaniny (pokud ne, dáme oliv. olej), si začnu smažit kuře, které jsem si předtím osolil, opepřil, přidal koření (zde záleží na vašich chutích; já mam rád hodně spicy, takže hodně chilli a pepře, dále tymián, grill koření...).
5 Na tortilly, kde již mám rozprostřenou salsu si začnu rozprostírat slaninu a cibuli. Když přijde moment, kdy kuře mám krásně udělané, tak ho přidám na tortilly, dále všechny posypu sýrem a přiklopím tortilly, takže mám teď na plechu 6 půlměsíčků, ještě zlehka pomažu vršek tortill oliv. olejem a dám do rozehřáté trouby na 160°C. Necháme 10-15 minut. Do mističky si připravím zakysanku, kterou se tortilly potírají při jídle, zbytek salsy a guacamole, když si koupím (doporučuju) nebo si ho můžete udělat.
6 Variací na quesadillas je mnoho, výborné jsou hovězí, či si tam ještě můžete přidat kukuřici či špenát.

Ovocný koláč z žitné mouky

    • 2 hrnek žitná mouka
    • 3 ks rozšlehané vejce
    • 0,50 hrnek med můžete nahradit jiným sladidlem
    • 0,50 balíček prášek do pečiva
    • 0,50hrnek mléko nízkotučné můžete nahradit mandlovým, kokosovým či jiným
    • 0,30hrnek slunečnicový olej Také můžete nahradit kokosovým či jiným
    • 1balení ovoce já použila zhruba 250g červeného rybízu
    • 250 g nízkotučný tvaroh

Postup přípravy receptu

1 Nejdříve si předehřejeme troubu na 180 stupňů.
2 Pak smícháme rozšlehaná vejce s medem či jiným sladidlem až vznikne "pěna". Do té přidáme zbylé ingredience kromě tvarohu a ovoce. Ovoce, já použila červený rybíz, promícháme se sladidlem - já použila stévii, aby to nebylo úplně kyselé, ale záleží jak moc sladký chcete mít koláč.
3 Tvaroh předáme do misky, kde ho rozmícháme se 2 lžícemi mléka či bílého jogurtu, aby se nám lépe roztíral.
4 Připravené těsto nalijeme do vymazané formy na koláč :), potřeme tvarohem, posypeme ovocem a dáme na 10 minut do trouby.
5 Mezitím co se nám koláč peče si přichystáme drobenku. Já opět použila zhruba 100g žitné mouky, 50g třtinového cukru a 100g másla. Většinou drobenku, ale dělám od oka.
6 Po 10 minutách vyjmeme koláč z trouby, posypeme drobenkou a dáme opět péct dozlatova :). Hotový koláč necháme cca 2 hodiny vychladnout.
 

 

Jak se stravovat v únoru.

Ledvinám udělá dobře čaj ze zlatobýlu, žlučník potěší předjarní půst.

Teoreticky by v období Vodnáře (do 19. února) měla vrcholit zima, proto se stále stravujeme nejlépe teplým vařeným jídlem, abychom měli dostatek síly a energie. Je třeba posilovat ledviny, které jsou sídlem životní energie a potřebují dostatečný příjem tekutin (vhodný je čaj ze zlatobýlu nebo z kopřiv či brusinková šťáva) a teplé oblečení.

salát

Pěstujte řeřichu, vařte játra

Konzumujeme především potraviny bohaté na hořčík, rybí pokrmy, ořechy, listovou zeleninu, maso, celozrnné pečivo a potraviny bohaté na vitamin A, tzv. retinol, který najdeme v játrech, špenátu, nebo karotce. Vhodné jsou také pokrmy z čekanky, silné vývary slepičí či hovězí, či obohacení jídelníčku řeřichou, kterou si snadno vypěstujeme v kuchyni a můžeme nasekanou přidat na chleba či k přílohám.

vyvar

Vodnáři milují sladké a vychutnají si bohatou hostinu i skromnější krmi.

Uvařme si: jablečný koláč, omelety, čekankový salát, brukvovou polévka, celerovou polévku, polévku z červené řepy

Pozor na žlučník

Období od 20. února již přísluší Rybám. Ryby jsou vodní znamení, proto se s tímto obdobím pojí i ryby, mořské řasy a plody moře. Blíží se předjaří a podle toho je vhodné přistupovat ke svému stravování a tělu obecně, stravu odlehčit a tělo po zimních hodech detoxikovat.

V tomto období je třeba čistit a posilovat žlučník, tedy co nejvíce omezit živočišné tuky - plnotučné potraviny, sýry, žloutky, máslo a červené maso. S obdobím Ryb se pojí také předvelikonoční půst, kdy bychom se měli vyhýbat stravě s nadbytkem chemických konzervantů a vyloučit těžce stravitelná jídla.

caj

Vhodnými potravinami jsou ovoce a zelenina, především ředkvičky a saláty, ořechy, celozrnné obiloviny, mladé jehněčí a kůzlečí maso, tmavá rýže, pohanka, k pití čaj z pampeliškového kořene, zeměžluči, pelyňku či ostropestřce mariánského.

dzus

Ryby někdy jídlem zahánějí smutek, rády vaří a nejsou vybíravé.

Uvařme si: hovězí s mrkví, mrkvový dort, králíka s jarní zeleninou, čínský salát z drůbežího masa

7krát o zimním stravování podle přirozeného rytmu

 Začátek roku si mnoho z nás spojuje s nutností odlehčit stravu. Zhubnout, vyvážit vánoční přejedení, vyhlásit novoroční předsevzetí... Z pohledu některých odborníků to však není dobrý nápad. Ačkoli slyšíme o dietách ze všech stran, doporučují zachovat si selský rozum a na společenský tlak zapomenout.

„Podle Barbory Hernychové potřebuje tělo v zimním období v zásadě dvě hlavní věci: zahřát a odpočívat. Odlehčení stravy doporučuje také, ale vnímá ho jako omezení průmyslově zpracovaných potravin – čipsů, polotovarů, hamburgerů, bílého cukru, bílé mouky a nekvalitních sladkostí.

Zahřejte se - zevnitř!

V zimě náš organismus přirozeně volá po zahřátí, proto je přirozené péct, vařit i smažit. Dopřejte si pečenou zeleninu, luštěniny, polévky, kaše a také obilniny jako pohanku, jáhly či vločky. Organismus, kterému je zima, má mimo jiné mnohem větší hlad a nutí vás snít víc, než skutečně potřebujete.

Nebojte se jít proti proudu

Myslíte si také, že sníst o Vánocích, co nám přijde pod ruku, a prvního ledna vyhlásit hladovku, nedává smysl? Nenechte se strhnout zažitými trendy. Radikální opatření většinou nevedou k dlouhodobému výsledku a přinesou tělu více škody než užitku. Dejte si práci najít pro sebe vyvážený jídelníček, podle kterého vás bude těšit jíst po celý rok.  Pravidelně jíst pro někoho může znamenat dvakrát denně, pro jiného pětkrát. Důležité je nejíst kontinuálně celý den, uzobávat drobnosti a ztratit přehled o tom, co vlastně jíme.

Snídejte v klidu

Ideálně teplé kaše či vločky, zkrátka cokoli, co po ránu váš organismus zahřeje. Zapomeňte na studený jogurt s exotickým ovocem. Dopřejte si hrnek teplého nápoje a klid. Pokud nemáte možnost snídat doma, můžete si kaši či přes noc namočené vločky vzít s sebou ve sklenici do práce a nasnídat se v klidu tam. Investovaný čas a klid vám tělo vrátí tím, že se budete cítit více v pohodě a spokojeně. 

Jezte spolu

Pokud není reálné, abyste se u stolu sešli s rodinou či partnerem ráno, alespoň společně večeřte. A ne-li denně, tak třeba o víkendu. Když nebude každý člen rodiny chodit do ledničky kdykoliv jen tak, ušetříte spoustu jídla, které se sní mimochodem.  A společně strávený čas u rodinného stolu přinese důležitý čas bytí spolu, povídání a naslouchání.

Obědvejte beze spěchu

Nebo se o to alespoň pokuste. I během dní nabitých prací většinou zvládneme udělat si 15 minut času bez počítače či telefonu a vychutnat si dobré jídlo. Takový zážitek nás občerství a pomůže hlavě na chvíli si odpočinout. Je vyzkoušeno, že v klidu a soustředěně sníme o mnoho méně, než když myslíme na jiné věci a konzumujeme „mimoděk“.

Dbejte na kvalitu

250g levného sýra za sníženou cenu, nebo 100g zralé goudy od konkrétního ekologického farmáře? Znáte ten rozdíl?  Koupit si méně znamená moci si dovolit něco lepšího. Kvalitní jídlo je chuťově plnější, bohatší na výživové látky a přináší větší požitek. Nasytí nás už v menším množství, protože neobsahuje žádnou zbytečnou výplň.

Zajímejte se o původ potravin

Vybírat kvalitní lokální potraviny, ideálně v bio kvalitě a pocházející z ekologického zemědělství, nás postupně naučí zamyslet se nad tím, kolik toho opravdu potřebujeme nakoupit a sníst. Víte, že celosvětově se třetina jídla vyhodí? A jsme zpátky u přírody. Každá utracená koruna je naším nejsilnějším volebním lístkem. Hlasujte pro to nejlepší jídlo vyprodukované bez chemie co nejblíž od vašeho domova. Kromě vlastního zdraví tím podpoříte kousek zdravé půdy a krajiny kolem sebe. I za to vám vaše tělo poděkuje.

Vařte si co nejvíc sami

Pusťte si do kuchyně život. Nakupte skvělé suroviny, ideálně české a bez chemie a začněte pro sebe chystat ta nejchutnější a nejzdravější jídla. Naučte se využívat celozrnné obilniny, či luštěniny, zapékejte, vařte a smažte je na mnoho způsobů. Nasytí vás a zároveň vás nezaplní zbytečnými kaloriemi.  Vyberte si pro začátek jeden, dva jednoduché recepty a naučte se je vařit pravidelně. Už s prvním skvělým jídlem pocítíte radost z úspěchu.

 

 

 

Očistný jídelníček na leden 2020

Jak se stravovat, abyste se zbavili povánočních kil a cítili se opět energicky a zdravě? Máme pro vás tip na lednový detoxikační jídelníček.

Správný detox těla neznamená bláznivou dietu s vynecháváním klíčových surovin. Naopak – bez půstu a omezování dosáhnete dlouhodobých výsledků.

8 tipů pro zdravý detox

  1. Jezte potraviny co nejblíž jejich přirozenému stavu – sezónní ovoce a zeleninu, drůbež z volných chovů, ryby z řek a moří nebo celozrnné produkty.
  2. Zbavte se návykových látek – především kofeinu, cukru a lepku.
  3. Pijte čistou vodu a zelený čaj. Tipem je horká voda s citronem – uvolňuje toxiny i bakterie z pokožky.
  4. Spěte dobře a dlouho. S usínáním pomůžou levandulové koupele. Klid ve spánku dodají klapky na oči a špunty do uší.
  5. Každé jídlo si vychutnejte pomalu a bez rozptylování. Snáze tak poznáte, kdy jste sytí a nesníte zbytečně víc.
  6. Zbavte se napětí pohybem. Nemusíte podávat maratonské výkony. Stačí 20minutová procházka nebo lehký jogging.
  7. Omezte stres. Jakmile jste ve stresu, tělo nezvládá bojovat s toxiny. Denně věnujte chvilku sobě. Využijte ji třeba ke čtení, sledování příjemného filmu nebo poslechu huby.
  8. Dodržujte cca 3hodinové rozestupy mezi jídly. Když tělo pořád něco tráví, nemá klid k odbourání všech škodlivin.

Pondělí

Snídaně: Míchaná vejce 2–3ks, šunka, cibulka, celozrnný chléb s lučinou a rukola

Svačina: Jablečno-mrkvové muffiny s tvarohem

Oběd: Zapečené jáhly s brokolicí a tempehem

Svačina: Hummus, mrkev a řapíkatý celer na proužky

Večeře: Steak z tuňáka se zelenými fazolkami

zapečené jáhly s brokolicí a tempehem

Úterý

Snídaně: Celozrnný chléb s tuňákovou pomazánkou, paprika

Svačina: Bílý jogurt, jablko a lněná semínka

Oběd: Pohanka s houbami, špenátem a parmazánem

Svačina: 3 knäckebroty se sýrem light, okurka

Večeře: Salát s krůtími kousky, kukuřicí a sušenými rajčaty, medová zálivka, celozrnné krutony

pohanka s houbami, špenátem a parmazánem

Středa

Snídaně: Pohanková kaše s banány a skořicí

Svačina: Žitný sendvič s tvarohovou pomazánkou, šunkou a římským salátem

Oběd: Pečený steak z lososa, bramborová kaše a brokolice

Svačina: Kefírové mléko, hrst malin

Večeře: Kuskusový celozrnný salát s jogurtovým dresinkem, tempehem a zeleninou dle chuti

Čtvrtek

Snídaně: Žitný chléb s lučinou, krůtí šunkou, paprika

Svačina: Bílý jogurt, domácí granola, pomeranč

Oběd: Celozrnná pizza s mozzarellou light, rajčaty a bazalkou

Svačina: Cottage sýr, 3 knäckebroty a okurka

Večeře: Hovězí nudličky s lesními houbami a celozrnnou rýží, zeleninový salátek

hovězí nudličky s lesními houbami a celozrnnou rýží

Pátek

Snídaně: Tvarohová miska s ovocem a vlašskými ořechy

Svačina: 3 knäckebroty s čočkovou pomazánkou, paprika

Oběd: Kuřecí roláda se sýrovou nádivkou a pečenými bramborami ve slupce, salát

Svačina: Kefírové mléko, jablko

Večeře: Kari z červené čočky s vejcem a okurkou

kuřecí roláda se sýrovou nádivkou

Sobota

Snídaně: Celozrnný chléb s avokádem a volským okem, paprika

Svačina: Ovocný salát s bílým jogurtem

Oběd: Domácí burger s celozrnnou houskou a salátem

Svačina: 3 rýžové chlebíčky s 20% sýrem a rajčetem

Večeře: Salát s falafelem, paprikami, cuketou a celozrnným toustem

celozrnný chléb s avokádem a volským okem

Neděle

Snídaně: Ovesná kaše s jablky a kakaem

Svačina: Žitný dalamánek s vaječnou pomazánkou a okurkou

Oběd: Zapečené brambory s houbami, rajčaty, kuřecími prsy a špenátem

Svačina: Chia pudink s ořechy a banánem

Večeře: Celozrnné špagety s hovězím masem a rajčatovou omáčkou

chia pudink s ořechy a banánem

 

 

Zdravý bramborový salát s jogurtem

Tohle je asi nejznámější recept na zdravý bramborový salát! Protože největším problémem je majonéza, jednoduše ji vyměníme za omáčku z jogurtu. Ochutíme ji solí, pepřem a klidně nějakým kořením, které máte rádi. Do jogurtu můžete také přidat lžičku hořčice a pokud chcete omáčku hustší, přidejte trochu najemno nastrouhaného parmazánu. Jogurt také můžete napůl namíchat se zakysanou smetanou.

Doporučujeme vyměnit klasický junior salám za vysokoprocentní šunku.


Podzimní salát se sýrem a medovou zálivkou

Suroviny
3 porce
    • 3ks hrušky
    • 3ks jablka
    • 0,50ks ledový salát
    • 150g sýr niva nebo Hermelín, Čedar...
  • Zálivka
    • 2,50 lžíce med
    • 4lžíce citronová šťáva nebo limetková
    • 1lžíce rostlinný olej

Postup přípravy receptu

 
1
Jablka a hrušky oloupeme, odstraníme jádřince a pokrájíme na kostičky. Salát omyjeme a natrháme nebo pokrájíme. Sýr nakrájíme na malé kostičky. Vše smícháme.
2
Z medu, citronové šťávy a oleje vymícháme zálivku, kterou hotový salát přelijeme a dáme vychladit. Podle kyselosti (sladkosti) hrušek a jablek můžeme přidat nebo ubrat med a citronovou šťávu.
3
Sýr volíme pikantnější.

 

Cibulový čaj proti kašli a nachlazení

Suroviny
počet porcí: neuvedeno
    • cibule
    • vařící voda
  • Dále dle chuti
    • med , cukr krupice nebo třtinový
    • citron
    • zázvor
    • skořice
    • hřebíček
    • máslo
    • mléko

Postup přípravy receptu

 
1
Cibulový čaj pochází z řady osvědčených "babských" receptů. Znám a dělám dva druhy čaje:
2
**I.** Dvě oloupané cibule pokrájíme, dáme do kastrolku, zalijeme půllitrem vody a přivedeme k varu. Na mírném plameni vaříme 10-15 minut. Pak scedíme, cibulový vývar osladíme medem nebo cukrem. Pokud sladíme medem, který by mohl dráždit ke kašli, můžeme zjemnit trochou mléka nebo lžičkou másla, které se v horkém čaji rozpustí. Když nemocnému cibulový čaj nechutná a odmítá ho pít, můžeme během vaření přidat vyvařit skořici nebo hřebíčky, kousek nastrouhaného (nasekaného) zázvoru nebo kůru z chemicky neošetřeného citronu. Citronovou (pomerančovou) šťávou můžeme ochutit i hotový čaj.
3
**II.** Dvě oloupané a pokrájené cibule dáme do půllitrového hrnku a po okraj zalijeme vroucí vodou. Necháme louhovat 10-15 minut. Pak scedíme, ochutíme stejně jako v předešlé verzi. Zázvor, kůru, koření zaléváme společně s cibulí.
4
Znám hodně lidí, kteří takto léčí sebe i své blízké, každý si musí najít ten svůj nejlepší způsob přípravy a ochucení. Čaj pomůže nejen proti nachlazení, chřipce, viróze, zánětu průdušek..., ale prý podporuje i růst vlasů a zamezuje jejich vypadávání.
5
Na zdraví! :-)

 

Podzimní houbové dobroty na říjen

Houbová sezona bez kulajdy není ta pravá! My pro vás přichystali recept s čerstvými houbami. Uvidíte, zamilujete si ji na první ochutnání.

Ingredience pro:4 porce
Na kulajdu potřebujete:
  • 2 lžíce hladké mouky
  • 3 lžíce másla
  • 6 brambor
  • 200 g čerstvých hub
  • 2 bobkové listy
  • 4 kuličky celého nového koření
  • sůl
  • pepř
  • 1 lžička kmínu
  • 1 kelímek zakysané smetany
Na dochucení:
  • ocet 8%
  • cukr
K podávání:
  • čerstvý kopr
  • 4 vejce

Postup

Krok 1: Z hladké mouky a másla usmažte světlounkou jíšku. Zalijte asi 600 ml vody nebo kuřecího vývaru a prošlehejte, aby nevznikly hrudky.

Krok 2: Přidejte na kostičky nakrájené brambory, na kousky pokrájené houby a koření. Patnáct minut vařte doměkka, pak koření vyndejte a vmíchejte smetanu.

Krok 3: Dochuťte cukrem a octem a podávejte posypané koprem a se ztracenými vejci.

 Vyzkoušejte jednoduchý houbový guláš.

Ingredience pro:4 porce
Na guláš potřebujete:
  • 500 g čerstvých hub
  • 2 cibule
  • 75 g sádla
  • 8 g gulášové mleté papriky
  • 1 lžička drceného kmínu
  • 2 lžíce hladké mouky
  • 700 ml drůbežího vývaru
  • sůl
  • pepř
Na dochucení potřebujete:
  • 2 stroužky česneku
  • majoránka

Postup

Krok 1: Houby očistěte a nakrájejte na kousky. Cibuli nakrájejte najemno.

Krok 2: V hrnci rozehřejte sádlo a cibuli s houbami na něm osmahněte. Zaprašte paprikou, kmínem a moukou a nechte koření rozvonět a pustit barvu. Podlijte vývarem, osolte, opepřete, důkladně promíchejte a uvařte houby doměkka.

 

 

Květáková polévka s ořechy

Doba přípravy30 minut
Doba vaření
40 minut
Náročnost
nízká

Pokud milujete polévky, připravte si lahodnou krémovou varianatu plnou chutí. Dozdobená smaženými růžičkami květáku a ořechy chutná dokonale! Ingredience pro 6 porcí

Na polévku

1 květák,1 lžíce másla,1 lžička mletého římského kmínu,1 stroužek česneku,150 g celeru,1 l zeleninového vývaru,sůl,pepř,1 cibule,100 ml smetany ke šlehání 30%

Na dohotovení
  • hladká mouka na obalování
  • strouhanka na obalování
  • vejce na obalování
  • vyloupané vlašské ořechy
  • olivový olej
  • olej na smažení

Postup

Krok 1: Květák rozeberte na růžičky, celer nakrájejte na kousky. Cibuli a česnek nasekejte nadrobno. V hrnci nechte rozpustit máslo a orestujte na něm cibuli. Po chvíli přidejte česnek, kmín, vše promíchejte a nechte provonět. Do základu pak přidejte květák a celer.

Krok 2: Ještě krátce vše orestujte a nakonec vše zalijte vývarem. Polévku osolte, opepřete a přiveďte k varu. Když je květák měkký, odeberte z něho asi jednu třetinu a nechte stranou. Polévku pak rozmixujte. Přiveďte opět k varu, vmíchejte smetanu a stáhněte z ohně. Podle potřeby ještě dosolte.

Drobenkový hruškový koláč s vločkami a slaným karamelem

Doba přípravy
20 minut
Doba vaření
1 hodina
Náročnost
nízká

Suroviny na tyto drobenkové řezy nemusíte vážit, těsto je z ovesných vloček, uvnitř najdete voňavou náplň z hrušek, skořice a slaného karamelu a navrchu zase křupavou drobenku. Tu navíc připravíte rovnou ze stejného těsta jako korpus! Můžeme začít?

Ingredience pro:1 plech 20 × 30 cm
Na těsto & drobenku
  • 1/2 kostky másla
  • 1/2 hrnku hnědého cukru
  • 1 špetka soli
  • 1.5 hrnku hladké mouky
  • 1 hrnek jemných ovesných vloček
  • 2 vejce
  • 1/2 lžičky jedlé sody
  • 1 hrst ořechů
Na karamel & hrušky
  • 1/2 hrnku cukru krupice
  • 1 kelímek smetany ke šlehání 30%
  • sůl
  • 1 lžička mleté skořice
  • 4 hrušky
  • 2 lžíce hladké mouky
Článek

Postup

Krok 1: Nejprve si připravte karamel: 1/2 hrnku cukru (používám 250ml hrnek) s asi 1/4 hrnku vody svařte na zlatavý karamel. S vodou sice karamel trvá déle, ale nehrudkuje a nepálí se tak rychle.

 

Část karamelu si můžete schovat na ozdobu (respektive ujídání, než se koláč dopeče)

Krok 2: Opatrně (bude to prskat) přilijte 180 ml ohřáté smetany, podle chuti osolte (soli dávám skoro půl lžičky) a ještě pět až deset minut povařte do zhoustnutí. Nechte vychladnout.

Krok 3: Hrušky pokrájejte na kostky a smíchejte s moukou a skořicí.Voňavá ovocná vrstva s karamelem a skořicí připomíná chutí hrušková povidla

Krok 4: Teď si připravte těsto. Změklé máslo utřete s cukrem, solí, vejcem, moukou, sodou a vločkami, jen ořechy nechte zatím stranou. Zhruba 3/4 těsta natlačte do pekáčku vyloženého pečicím papírem, posypejte hruškami a přelijte karamelem. Do zbylého těsta přimíchejte nahrubo posekané ořechy (dala jsem pekanové, ale dobré budou i vlašské nebo mandle). Tímto ořechovým těstem posypte koláč jako drobenkou.

Smetanová omáčka z hub

Doba přípravy
15 minut
Doba vaření
30 minut
Náročnost
nízká

Milujete houby? Pak je zkuste v této vynikající omáčce. Skvěle se hodí k houskovým knedlíkům. A ani nemusíte přidávat žádné maso, i tak se stane vaší nejoblíbenější variací...Ingredience pro4 porce

Na omáčku potřebujete:

  • 75 g másla
  • 250 g lesních hub
  • 1 cibule
  • 1 lžíce hladké mouky
  • sůl
  • pepř
  • drcený kmín
  • 250 ml smetany ke šlehání 30%

Postup

Krok 1: Na jedné lžíci másla osmahněte houby pokrájené na kousky.

Krok 2: V jiné nádobě zpěňte na zbytku másla najemno nakrájenou cibuli. Zaprašte moukou, osolte, opepřete, přidejte drcený kmín a usmažte hnědou jíšku.

Krok 3: Zalijte smetanou a metličkou prošlehejte, aby se neudělaly hrudky.

Krok 4: Vložte houby a provařte doměkka. Podávejte s houskovým knedlíkem.

Tip: Jestliže je vám pouhá houbová omáčka málo, nebojte se k tomu přidat třeba ještě plátek vepřového. Anebo rovnou vyzkoušejte vepřové na houbách.

 

 

Co jíst v srpnu?

Náš jídelníček by měl být maximálně pestrý a barevný! složený převážně z čerstvého ovoce a čerstvé zeleniny. Utržené ovoce má první tři hodiny nejsilnější energii pro vzpruhu našeho těla. Jezte ho dopoledne a odpoledne si dopřejte hojnost zeleniny. Nezatěžujte se masem! Na večeři je vhodné si upéct rybu pokapanou kvalitním rybím olejem s organickým jódem. Dopřejte si panenské oleje z černého kmínu, makový, konopný, avokádový, nefiltrovaný olivový, kokosový.

Jakým jídlem se v srpnu ochladit?

Přirozeně se můžete v teplých dnech ochladit kozím kefírem, podmáslím, jogurtem, čerstvým sýrem. Nezapomínejte na vhodné obiloviny, které vám dodají důležité minerální látky a vitamíny. Doporučují se jíst jáhly, čirok, naturální jakákoliv rýže, ječmen, žito. Z luštěnin fazole (udělejte si fazolovou polévku – viz. obrázek).

Fazolová polévka

Solte himalájskou solí nebo mořskou nerafinovanou, ať si takto zajistíte dostatek minerálů.

Nejsilnější energie termoregulačního systému nastává večer od 21. – 23. hodiny. V tuto dobu doporučuji si přečíst něco hodnotného, budete si to pravděpodobně pamatovat.

Užívejme si plně a ve zdraví tyto voňavé dny plné líbivých zvuků přírody a barevných terapií všude kolem nás.

Sezóna švestek vrcholí a já konečně přicházím s receptem na švestkovou nutelu. Švestky jsou nedílnou součástí české kuchyně, jsou velmi chutné, zdravé a obsahují vysoký podíl vlákniny. Letošní úroda švestek se vydařila. A tak pokud už nevíte co s nimi, a chcete vyzkoušet něco jiného než klasická povidla a nebo kynuté knedlíky, vyzkoušejte tuto zdravou variantu švestkové nutely. Pojďte si ještě více oblíbit toto modrofialové ovoce!

Suroviny

  • švestky sladké 2 kg
  • datle 400 g
  • čokoláda 150 g (min 70%)
  • kakao 100 g
  • špetka soli

Postup

Vypeckované švestky rozmixuji, rozvařím a odstavím. Datle bez pecek vložím do rozvaru a nechám několik hodin odstát dokud nezměknou. Pak vše opět rozmixuji. Vařím za neustálého míchání až se voda ze švestek odpaří a masa zhoustne. Přisypu kakao a nalámanou čokoládu. Opět chvilku povařím. Plním do horkých skleniček, podobně jako džem.

Sezóna švestek vrcholí a já konečně přicházím s receptem na švestkovou nutelu. Švestky jsou nedílnou součástí české kuchyně, jsou velmi chutné, zdravé a obsahují vysoký podíl vlákniny. Letošní úroda švestek se vydařila. A tak pokud už nevíte co s nimi, a chcete vyzkoušet něco jiného než klasická povidla a nebo kynuté knedlíky, vyzkoušejte tuto zdravou variantu švestkové nutely. Pojďte si ještě více oblíbit toto modrofialové ovoce!

Suroviny

  • švestky sladké 2 kg
  • datle 400 g
  • čokoláda 150 g (min 70%)
  • kakao 100 g
  • špetka soli

Postup

Vypeckované švestky rozmixuji, rozvařím a odstavím. Datle bez pecek vložím do rozvaru a nechám několik hodin odstát dokud nezměknou. Pak vše opět rozmixuji. Vařím za neustálého míchání až se voda ze švestek odpaří a masa zhoustne. Přisypu kakao a nalámanou čokoládu. Opět chvilku povařím. Plním do horkých skleniček, podobně jako džem.

Zapečené papriky

Často se mě ptáte co rychlého uvařit na večeři. V letních měsících, kdy dozrávají rajčata, jednoznačně vítězí pečená rajčata s mozzarelou. Fakt rychlovka. Dostala jsem na vyzkoušení koření od Sonnentoru a tak jsem si řekla, že tento recept s použitím jejich grilovacího koření ještě vylepším, aby se z něj stala luxusní záležitost lahodící i oku. Myslím, že se povedlo. Čekáte navštěvu, chcete ji překvapit, nevíte co s přezrálými rajčaty? Milujete fetu a dobré koření? Recept je váš, tak ho vyzkoušejte! A příloha? Třeba tzatziky.

Suroviny

Postup

Rozpůlím a vydlabu papriky. V misce smíchám na kousky nakrájená rajčata, fetu, mozzarelu, grilovací koření, popřípadě dosolím. Směsí naplním papriky, poliji olejem a dám zapéct do trouby na horký vzduch. Na závěr pustím na pár minut gril.

Malinové raw košíčky

Tyto paleo nepečené malinové košíčky mají v sobě hladkou a krémovou náplň z kešu oříšků a kokosu. Jsou plné zdravého tuku a chutí připomínají tvarohové koláčky. Tu tvarohovou chuť dělají právě kešu ořechy. Takže pokud jste milovníky kokosu a kešu, tak si je budete užívat. Určitě se mohou stát vhodným a především zdravým dezertem .

Suroviny

Spodní část

  • kokos strouhaný 25 g
  • kešu 70 g
  • med cca 1/2 PL
  • sůl

Náplň

  • kešu 110 g
  • olej kokosový 80 g
  • krém kokosový 30 g(z plechovky kokosového mléka vezmu tu nejhustší smetanu)
  • med 2-3 PL
  • maliny cca 125 g
  • šťáva citrónová 2 PL
  • sůl

Postup

Kešu namočím buď přes noc a nebo aspoň na pár hodin do vody. Všechny suroviny pro spodní část košíčku vložím do mixéru a mixuji dokud se nespojí, popřípadě přidám trochu vody. Z tohoto množství jsem měla 9 kousků a do každého silikonového košíčku jsem dala cca 14 g této hmoty. Suroviny na náplň musí mít pokojovou teplotu, jinak se vám náplň srazí. Nejlépe je všechny malinko zahřát. Pak mixuji až je směs úplně hladká. Naliji do košíčků a nechám v lednici vychladit. Nazdobit můžete jakoukoli šlehačkou, čokoládou atd.

svěžující recepty na letní saláty

Během prosluněných letních měsíců nemá člověk náladu připravovat složité pokrmy a nejraději by v kuchyni trávil co nejméně času. Navíc na horké jídlo nemá ani pomyšlení a shání pokrm, který by ho co nejvíce osvěžil. Myslíte si, že grilované kuřecí maso do salátu nepatří? Mýlíte se. Grilované kuře naopak dokáže přidat výraznou chuť a lze si pohrát i s různými marinádami. Nejvhodnější jsou kuřecí prsa, která neobsahují tolik tuku a neznehodnotí tak dietní potenciál každého salátu. Kuře můžete přidat buď v horkém stavu těsně před servírováním, nebo ho nechat vychladnout a do salátu naporcovat později.

Salát s hrozny, špenátem, nivou a grilovaným kuřecím

Ingredience:

  • 200 g Kuřecích prsou
  • 150 g Bílého hroznového vína
  • 100 g Nivy
  • 1x Řapíkatý celer
  • 1x Jablko
  • ½ dl Bílého vína
  • Čerstvý listový špenát
  • Olivový olej
  • Pepř mletý
  • Citron
  • Sůl
  • Cukr

Postup:   

Zeleninu a ovoce pečlivě omyjeme. Jablko a řapíkatý celer nakrájíme na jemné plátky. Přidáme hroznové víno a listový špenát. Vše jemně promícháme. Přidáme špetku soli a pepře a na špičku lžičky trochu cukru. Zalijeme bílým vínem, zakápneme olivovým olejem a znovu promícháme. Nakonec přidáme naporcovanou nivu a grilovaná kuřecí prsa. Dle chuti můžeme ještě přidat pár kapek šťávy z citronu.

Grilované kuřecí prso s rukolovým salátem

Ingredience:

  • 200 g Kuřecích prsou
  • Čerstvá rukola
  • 5x Cherry rajčata
  • Pár lístků čerstvé máty
  • ¼ Červené cibule
  • Limetka
  • Olivový olej
  • Pepř mletý
  • Sůl

Postup:         

Zeleninu pečlivě omyjeme a rukolu propereme. K rukole přidáme na půlky pokrájená cherry rajčata. Červenou cibuli nakrájíme na jemné plátky a posypeme jimi salát. Ochutíme dle potřeby solí a pepřem a zakápneme olivovým olejem. Grilované kuřecí maso položíme na salát a ozdobíme několika lístky čerstvé máty. Přidat můžeme pár plátků nakrájené limetky.

 
 

 Co pít v létě?

Citronáda

Ano, začnu docela obyčejnou limonádou čili citronádou (kromě ní existuje také oranžáda, ale tu si jistě zvládnete sami odvodit, když část citronů nahradíte pomeranči). Na jeden litr citronády budete potřebovat 3-4 citrony, což vás samo o sobě na chvíli zaměstná jejich vymačkáváním. Další zdržení vás čeká při rozpouštění cukru.

Abyste se tomu vyhnuli, můžete si předem připravit větší množství cukrového rozvaru, který posléze vydrží v lednici po celou vaši citronádovou sezónu. Odolejte však pokušení koupit si citronový koncentrát, z něj sice osvěžující pití připravíte také, ale propad v chuti oproti čerstvým citronům je značný.

Na 1 litrový džbánek:
šťáva z 3-4 citronů
cukrový rozvar* podle chuti
1 celý citron

Citronovou šťávu nalijte do džbánku a zalijte 800 ml čerstvé, studené vody. Oslaďte podle chuti cukrem nebo cukrovým rozvarem.

Zbývající citron dobře opláchněte a nakrájejte na osminky nebo na plátky. Polovinu jich rozdělte do skleniček, zbytek vhoďte do džbánku. Nechte 10 minut v chladu marinovat, kůra z celého citronu příjemně posílí chuť. Podávejte s ledem pro větší pocit ochlazení.

*Cukrový rozvar
500 g pískového cukru

Cukr zalijte takovým množstvím vody, aby sahala 1 cm nad cukr, a začněte zahřívat. Občas promíchejte a vařte jen tak dlouho, dokud se všechen cukr beze zbytku nerozpustí. Přelijte do čisté lahve, uzavřte víčkem a nechte vychladnout na pokojovou teplotu. Nakonec uložte do lednice.

Pětiminutový ledový čaj

Když vás náhle přepadne chuť na ledový čaj (ano, mnohem lepší, než kupovaný), nezoufejte, že jste si předem neuvařili silný čaj a nenechali ho vychladit v lednici. Existuje trik, díky kterému bude váš ledový čaj připraven během pěti minut, ať už máte rádi černý, zelený, bylinkový nebo ovocný. Jediné, co potřebujete, je dostatek ledových kostek a jeden sáček s vaším oblíbeným čajem.

Na 1 skleničku ledového čaje:
1 sáček s vaším oblíbeným čajem
cukr nebo ovocný sirup
1/4 citronu

Sáček čaje vložte do skleničky nebo hrnku, ve kterém budete ledový čaj podávat. Zalijte pouze 100 ml vroucí vody, to je jen trochu vody na dně hrnku nebo sklenky, a nechte 3-5 minut vyluhovat. Musí vzniknout velmi silný a aromatický čaj, jinak bude výsledek slabý a mdlý.

Vyjměte sáček s čajem a čaj oslaďte cukrem o něco víc, než jste zvyklí si běžně sladit čaj v objemu odpovídajícímu použité skleničce nebo hrnku. Dáváte-li si obvykle jednu lžičku cukru, nyní použijte dvě. Namísto cukru můžete použít ovocné sirupy, například pro ovocný čaj se skvěle hodí jahodový sirup, pro bylinkový čaj bezová šťáva, pro černý čaj citronová.

Do horkého sladkého silného čaje nyní nasypte 5-6 kostek ledu, aby byla sklenka plná ze dvou třetin, a dobře promíchejte dlouhou lžičkou. Led se téměř zcela rozpustí a čaj rázem získá teplotu pár stupňů nad nulou a umírněnější chuť. Přidejte citron nakrájený na osminky a trochu ho přitom vymačkejte do čaje. Na závěr do čaje opět vhoďte 5-6 kostek ledu, ale už nemíchejte. Pokud chcete, můžete čaj ozdobit čerstvou bylinkou.

Ledový čaj recept

 

Staročeská couračka

  • Kyselé podmásli (1,5 litru)
  • Hladká mouka (40 g)
  • Kysané zelí (300 g)
  • Brambory (8 menších kusů)
  • Sůl

Celkem 0 kJ

Postup:

V trošce podmáslí rozkvedláme mouku a zavaříme ji do zbývajícího mléka. Přidáme pokrájené zelí, brambory a ochutíme solí. Vaříme doměkka.

Těstoviny s hráškem a klobásou

Těstoviny s hráškem a klobásou 2 Foto: Připravte si jednoduché, ale skvělé těstoviny. Ještě lepší chuť jim dodá příprava v silném a voňavém kuřecím vývaru.
 
 

Postup

  1. Rozehřejte si středně velký kastrol na středním plameni. Vlijte olej, přisypejte mrkev a restujte asi 3–4 minuty.
  2. Přidejte klobásku a restujte dalších pár minut. Poté do kastrolu přidejte těstoviny, vývar, hrášek, bobkové listy a vařte asi 15–20 minut, dokud se skoro všechna tekutina nevypaří.
  3. Vmíchejte petrželku a podávejte posypané parmazánem.
 

Zeleninová pomazánka s uzeným sýrem

Suroviny (8-10 porcí)

 

Postup

  1. Do větší misky najemno nastrouhejte mrkev, ředkvičky a uzený sýr. Najemno nakrájejte jarní cibulky.
  2. Přimíchejte nízkotučný tvaroh, majonézu a hořčici, dochuťte solí.
  3. Pořádně promíchejte a mažte na dobrý chleba.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Salát s lososem

Svět zdraví recept Salát s lososem

  • 3porce
  • 20minut
  • snadné
  • 1716 kJ / porce

Slavnostní večeři si můžeme dopřát nejen dnes, ale kdykoliv během roku. Připravte si lehký salát plný vitaminů ze samých chutných ingrediencí.

  • 200 g avokáda (1 ks)
  • 40 g červené šalotky (1 ks)
  • 200 g zeleného jablka (2 menší ks)
  • 10 ml olivového oleje (1 PL)
  • 10 g hrubozrnné hořčice (1 PL)
  • chilli (dle chuti)
  • 100 g baby špenátu
  • malý svazek čerstvého koriandru
  • šťáva z ½ limetky
  • 200 g uzeného lososa
  • čerstvě mletý pepř
  • 10 g slunečnicových semínek

Avokádo, šalotku a jablko nakrájíme na malé kostičky a vložíme do větší mísy.

V menší míse smícháme olej, chilli, hořčici, nahrubo nasekaný koriandr a vymačkanou šťávu z limetky.

Přelijeme nakrájené ovoce a přidáme hrst umytých a usušených lístků baby špenátu.

Salát doplníme kousky uzeného lososa, opepříme a posypeme slunečnicovými semínky, která můžeme předem na sucho opražit.

Poznámka: Avokádo je ovoce a je nejtučnější ze všech druhů. Obsahuje velké množství vitaminu B6 a vitaminu E. Je vhodným zdrojem bílkovin a tuků pro ženy v těhotenství i pro kojící ženy. Zmírňuje ekzémy, a proto se hojně využívá nejen v kuchyni, ale i v kosmetice.

TIP: Pokud neupotřebíme avokádo celé, potřeme ho citrónovou šťávou a zabalíme do potravinové fólie, aby nezhnědlo a obsažené tuky v něm nezoxidovaly.

  • 3 porce, doba přípravy 20 minut, 5148 kJ
  • 409 kcal / 1716 kJ na 1 porci
  • Bílkoviny: 21 g
  • Sacharidy: 16 g
  • Tuky: 29 g
  • Vláknina: 6,7 g
  • Vhodné pro celou rodinu, sportovce a diabetiky, bez lepku, zdroj bílkovin a vlákniny

Svět zdraví recept Salát s lososem

Svět zdraví recept Salát s lososem

 

 

Zeleninové placičky a bramborovo-celerová kaše

  • 2porce
  • 30minut
  • snadné
  • 1677 kJ / porce

Jeden recept na vegetariánskou večeři s mnoha možnými variacemi. Stejně jako můžeme vyzkoušet různé obměny placiček, tak lze vyzkoušet i další kombinace kaše. Místo celeru přimícháme k bramborám třeba kořenovou petržel, dýni nebo brokolici.

  • 250 g zeleniny (cuketa, květák, brokolice nebo mražená zeleninová směs s hráškem)
  • 100 g tofu natural
  • 110 g slepičích vajec (2 ks velikosti M)
  • 40 g mouky (4 PL) (pohanková, špaldová celozrnná nebo rýžová)
  • 25 g cibule (šalotka, žlutá cibule nebo jarní cibulka)
  • 1 g majoránky (½ ČL)
  • 10 ml tuku (1 PL) (řepkový, kokosový nebo olivový olej nebo přepuštěné máslo/ghí)
  • 60 g brambor (1 menší ks)
  • 250 g celeru (½ bulvy)
  • 5 g másla (1 ČL)
  • 100 ml mléka (polotučné kravské, ovesné nebo sójové)
  • 10 g čerstvé petrželky (hrst)
  • sůl
  • pepř

Na plotnu dáme ve větším hrnci vařit vodou. Brambory s celerem očistíme a nakrájíme na kostky, které pak vložíme do vroucí osolené vody a necháme vařit cca 15 minut do změknutí.

Zeleninu na placičky si musíme upravit na malé kousky. Cuketu nastrouháme najemno, jinou zeleninu rozmixujeme v mixéru. Zeleninu lehce osolíme a necháme chvilku ležet.

Mezitím nahrubo nastrouháme i tofu a cibulku nakrájíme na kostičky. V míse rozšleháme vidličkou vejce s trochou soli a pepře a majoránkou. Poté k vaječné směsi přidáme mouku a dobře prošleháme.

Ze zeleniny vymačkáme přebytečnou tekutinu a spolu s tofu a šalotkou také přidáme k vaječné směsi. Vše dobře promícháme, aby se vše spojilo v těstíčko. V případě, že je těsto příliš husté, přilijeme maličko vody. Pokud se zdá být příliš řídké, tak přidáme trochu mouky.

Z těsta pak tvoříme placičky a opékáme na rozehřátém tuku na pánvi přibližně 2 minuty z každé strany.

Uvařené brambory s celerem slijeme, přidáme mléko a máslo, vrátíme na plotnu a necháme ještě chvilku zahřát. Pak směs nahrubo rozmačkáme a poté vyšleháme robotem nebo metlou na kaši.

Na talíři ozdobíme kaši nasekanou petrželkou a podáváme s placičkami.

  • 2 porce, doba přípravy 30 minut,  799 kcal / 3354 kJ, 399 kcal / 1677 kJ na 1 porci
  • Bílkoviny: 21 g
  • Sacharidy: 40 g
  • Tuky: 18 g
  • Vláknina: 7 g  
  • Vhodné pro vegetariány, děti a sportovce, zdroj bílkovin, bez lepku

TIP: Stejně jako můžeme vyzkoušet různé variace placiček, tak lze vyzkoušet i další kombinace kaše. Místo celeru lze použít i kořenovou petržel, dýni nebo brokolici.

Cibulový čaj proti kašli a nachlazení 

    Cibule,    vařící voda

Dále dle chuti :

    med , cukr krupice nebo třtinový

    citron, zázvor, skořice, hřebíček, máslo, mléko,

Postup přípravy receptu 1

Cibulový čaj pochází z řady osvědčených "babských" receptů. Znám a dělám dva druhy čaje:

Dvě oloupané cibule pokrájíme, dáme do kastrolku, zalijeme půllitrem vody a přivedeme k varu. Na mírném plameni vaříme 10-15 minut. Pak scedíme, cibulový vývar osladíme medem nebo cukrem. Pokud sladíme medem, který by mohl dráždit ke kašli, můžeme zjemnit trochou mléka nebo lžičkou másla, které se v horkém čaji rozpustí. Když nemocnému cibulový čaj nechutná a odmítá ho pít, můžeme během vaření přidat vyvařit skořici nebo hřebíčky, kousek nastrouhaného (nasekaného) zázvoru nebo kůru z chemicky neošetřeného citronu. Citronovou (pomerančovou) šťávou můžeme ochutit i hotový čaj.

2 ,Dvě oloupané a pokrájené cibule dáme do půllitrového hrnku a po okraj zalijeme vroucí vodou. Necháme louhovat 10-15 minut. Pak scedíme, ochutíme stejně jako v předešlé verzi. Zázvor, kůru, koření zaléváme společně s cibulí.

Znám hodně lidí, kteří takto léčí sebe i své blízké, každý si musí najít ten svůj nejlepší způsob přípravy a ochucení. Čaj pomůže nejen proti nachlazení, chřipce, viróze, zánětu průdušek..., ale prý podporuje i růst vlasů a zamezuje jejich vypadávání.

 

Kuře s rýží na kari                       

1balení kuřecí maso

1ks cibule

grilovací koření, provensálské koření, pepř mletý

250ml smetana na vaření

1balení rýže

1lžíce máslo

Postup přípravy receptu

Kuřecí maso nakrájíme na malé kousky, zalijeme lžící oleje. Směs promícháme s provensálským kořením, grilované kuře, a lžíci kari. Necháme přes noc odležet. Na pánvi opečeme cibulku a směs orestujeme do měkka. Po chvilce přidáme máslo a 250 ml smetany na vaření. Počkáme až smetana zhoustne a přidám ještě lžíci kari. Podáváme s rýží.

Vánoční kapr

Jedna možnost, jak ochutit maso kapra před smažením v trojobalu, je například dochucení třeným česnekem, kmínem a trochou zázvoru. Varianta, která po usmažení krásně ovoní kapří maso je muškátová. Stačí do masa spolu se solí vetřít muškátový květ. Další určitě zajímavou možností jsou různé bylinky. Lze připravit kapra s majoránkou, rozmarýnem či tymiánem nebo bylinkovou solí.

RADA: Jak připravit ryby?
2
Samostatnou kapitolou při smažení kapra o Vánocích je těstíčko. To samo o sobě nabízí nepřeberné množství variant. Základem těstíčka jsou vejce, mouka a smetana. Z těchto ingrediencí vymíchejte těstíčko, osolte ho a doplňte drceným či mletým kořením.
3
Zkuste třeba drcený kmín, mletý zázvor a muškátový květ a oříšek nebo směs kari, sladkou papriku a koriandr.
4
Aby těstíčko bylo křupavější můžete do něho přidat škrobovou moučku a místo smetany či mléka použít víno nebo pivo. Například vinné těstíčko s kokosem nebo pivní s nastrouhaným parmazánem.
Zařazení: Maso Rybí Večeře Smažení Slovník pojmů

Zdroj: https://www.recepty.cz/recept/kapr-vanocni-variace-18950

Vánoce se blíží a tak něco málo nánadů na Vánoční stůl.

Vánoční chlebíček     

BLOG Markéta v troubě Vánoční chlebíček

Na těsto:

  • 140 g ořechů
  • 140 g másla
  • 140 g třtinového cukru
  • 2 lžičky skořice
  • 2 lžičky mletého hřebíčku
  • 4 velké lžíce kakaa
  • 1 lžička citronové kůry
  • 70 g strouhanky
  • ½ kypřicího prášku
  • 1 vršek rumu
  • 6 vajec

Na ozdobu:

  • 200 g hořké čokolády 70%
  • Něco na posypání - sušené ovoce, mandle…
 

Postup:

Ze všeho nejdříve si do dvou větších misek rozdělíme žloutky a bílky. Bílky vyšleháme se špetkou soli na sníh a misku dáme bokem. Do misky se žloutky přidáme cukr a vyšleháme. Přidáme změklé máslo a opět prošleháme.

Poté mícháme sypké suroviny, tedy rozmixované či pomleté ořechy najemno, strouhanku (lze nahradit pohankovou moukou), pokropíme rumem, půlku kypřicího prášku, skořici, kakao, mletý hřebíček (pomeleme celé hřebíčky v mlýnku na pepř) a citronovou kůru. Promícháme vidličkou a přidáme do misky se žloutky a prošleháme. Úplně na závěr lžící opatrně vmícháme po částech sníh z bílků.

Těsto přemístíme do máslem vymazané a mletými ořechy vysypané formy na srnčí hřbet či chlebíček.

Pečeme ve vyhřáté troubě na 175 °C asi 20-30 minut. Zkusíme špejlí propečenost. Pokud nám peče trouba více, asi po deseti minutách můžeme přikrýt alobalem a dopéct do hotova, aby se moučník shora nepřipaloval a nehořkl, zároveň bude těsto propečené a nevysušené.

Po upečení necháme 5 minut volně stát vytažené z trouby, poté vyklopíme z formy. Polijeme rozpuštěnou čokoládou, případně můžeme libovolně něčím posypat, vhodné je například sušené ovoce či plátky mandlí.

Vánoční chlebíček podáváme nakrájený na plátky, případně můžeme doplnit zakysanou smetanou či šlehačkou.

Mrkvové vánoční cukroví

Mrkev nebývá úplně běžnou součástí vánočního cukroví. Někteří z nás se s ní však již možná potkali jakožto ingrediencí při přípravě osvěžujících moučníků. Mrkvové vánoční cukroví patří do kategorie zdravého mlsání.

  • 180 g jemně nastrouhané mrkve
  • 300 g celozrnné mouky
  • 250 g tuku
  • kypřicí prášek do pečiva (použijeme půl sáčku)
  • moučkový cukr s vanilkou na obalení
  • mandle na plátky

Tuk utřeme s nastrouhanou mrkví. Mouku prosetou s práškem do pečiva vmícháme a vytvoříme těsto. To posléze vyválíme a vykrájíme libovolné tvary. Hezky vypadají jak obyčejná kolečka či čtverečky, tak můžeme i zaexperimentovat a pustit se do tvarů vyloženě vánočních – stromečky, hvězdy, zvonečky apod. Vykrájené kousky ozdobíme plátky mandlí. Poté pečeme v troubě cca 10 minut při teplotě 180°C. Horké mrkvové vánoční cukroví ještě obalíme v moučkovém cukru.

Rozinková srdce

  • 30 g celozrnné pšeničné mouky
  • 80 g rozinek
  • 70 g ořechů
  • 50 ml citronové šťávy
  • 1 vaječný bílek
  • 1 vaječný žloutek na potření

Rozmixujeme rozinky s ořechy, přidáme mouku, bílek a citronovou šťávu. Těsto hněteme do té doby, než se bude lepit k míse. Poté ho ještě v míse překryjeme potravinářskou fólií a necháme chladit v ledničce do dalšího dne. Těsto vyválíme a vykrajujeme z něj srdíčka či jiné tvary dle naší fantazie. Hotové potřeme rozšlehaným žloutkem. Cukroví pečeme při teplotě 180°C po dobu asi 10 minut. Hotová rozinková srdíčka můžeme ozdobit polevou z hořké čokolády, lehce pocukrovat nebo ho nemusíme vůbec zdobit.

Mendiants zdravě

  • 100 – 120 g kvalitní hořké čokolády (min. 70% kakaa) – lze použít i bílou čokoládu
  • trochu másla
  • 150 g směsi sušeného ovoce a ořechů (např. banán, rozinky, meruňky, para ořechy, dýňová semínka)

Do většího hrnce dáme vodu a do menšího kousky čokolády. Hrnce by neměly do sebe zapadat. Čokoládu rozpustíme s máslem pomocí páry. Činíme tak za stálého míchání a čokoládu pomaličku rozpouštíme. Podle potřeby přidáme máslo, ne však příliš, protože čokoláda by i po rozpuštění měla být husté konzistence. Na plech vyložený pečícím papírem naléváme lžící rozpuštěnou čokoládu a každou porci poté posypeme směsí sušeného ovoce a oříšků. Pečeme v troubě po dobu 10ti minut při 180 °C. Necháme vychladnout a teprve poté můžeme s jednotlivými kousky manipulovat.

Horké nápoje, které prohřejí vaše podzimní odpoledne a večery

  0:06
Nenechte se rozházet tím, že se kvůli změně času dříve stmívá. Využijte delší večer k tomu, že si zabalíte nohy do měkoučké deky, otevřete si knížku nebo si pustíte pěkný film a k tomu si připravíte něco pro zahřátí. Tyto drinky jsou hotové za chvilku a u jednoho stěží zůstanete.

Zázvorový životabudič

Ingredience na 1 hrnek:

Zázvorový životabudič
  • 2-3 cm čerstvého zázvoru
  • celá skořice
  • celý badyán
  • 1/2 bio citronu
  • med na doslazení

Pracovní postup:

  1. Zázvor oloupeme a nakrájíme na plátky. Vložíme ho společně se skořicí a badyánem do hrnku nebo do konvičky a zalijeme vroucí vodou.
  2. Necháme několik minut vyluhovat.
  3. Pak přidáme na kousky nakrájený omytý citron a dosladíme medem.

Jablečný punč se skořicí

Ingredience na 1 hrnek:

Jablečný punč se skořicí
  • 1 menší jablko
  • 150 ml jablečného moštu
  • špetka mleté skořice
  • 4 cl calvadosu
  • celá skořice a křížaly na ozdobu
  • cukr podle chuti

Pracovní postup:

  1. Jablko omyjeme, zbavíme jádřince a nakrájíme na plátky. Vložíme do ho hrnku nebo konvičky.
  2. Jablečný mošt svaříme s mletou skořicí a nalijeme na jablka.
  3. Přidáme calvados a ozdobíme celou skořicí, na kterou jsme navlékli křížaly. 
  4. Podle chuti dosladíme.

Tip: Místo moštu můžete použít jablečný cider.

Masala Chai a Chai Latté

CAFE LATTE obsahuje totéž, co latte macchiatto, ale liší se nejen tím, že ho...

Kombinaci silného čaje a plnotučného mléka, kterou výrazně doplňuje směs vybraného koření si získává příznivce i mimo české čajovny. Nejčastěji se používá kardamom, který má aromatickou, jemně pikantní chuť, mezi obvyklé přísady však patří také skořice, zázvor nebo hřebíček. Užívané koření se lišilo i v samotné Indii, odkud Chai Latté pochází, v každém regionu se nápoj koření jinak.

Jako základ pro domácí výrobu poslouží kvalitní černý nebo zelený čaj, který svaříte s kořením, následně i s mlékem a poté přecedíte. Nápoj můžete dosladit třtinovým cukrem nebo medem. Pro latté verzi mléko nejprve napěňte a poté přidejte k přecezenému čaji.

Káva a kardamon

Káva s kořením

Do mleté kávy přidejte několik semínek kardamomu a nechte směs odležet alespoň jeden den v uzavřené nádobě, aby se koření rozleželo. Poté připravte jako klasickou kávu. Chuť a vůně kardamomu je silná a kafrovitá, v českém prostředí ji známe třeba z perníkového koření. Na Středním východě jej používají především do čaje, v Egyptě pak do kávy.

Káva a chilli

Marmelada z chilli papricek

Pokud máte rádi ostřejší chutě, rozhodně zkuste kávu s chilli. Příprava je velmi snadná. Nasekejte jednu až dvě chilli papričky, podle chuti, do namleté kávy před spařením horkou vodou. Do kávy můžete pro výraznější chuť přidat ještě čtvereček hořké čokolády nebo skořici. Chilli zahřívá tělo, podporuje chuť k jídlu a ve větším množství působí jako přírodní afrodisiakum.

 

Nechceme si to připustit, ale přichází čas, kdy si člověk při návštěvě trhu říká: chtělo by to nějaké recepty z dýně. Dýně právě dozrávají a čím blíž k podzimu, tím víc nám budou skákat do cesty.

Dýňové noky

Jelikož dýně se v kuchyni tak trochu chová jako brambory, sluší jí také úprava v podobě noků. Podávat je můžete nejen jako přílohu, ale také v samostatné úpravě jako hlavní těstovinový chod. Třeba se slaninou a parmazánem, jako v tomto receptu. Přidejte vajíčko a dostanete noky ve verzi carbonara.

dýňové noky

Pro 3-4 osoby:
500 g očištěných brambor (tj. asi 5 středně velkých)
500 g očištěné máslové dýně
150 g polohrubé mouky
150 g hladké mouky
1 vejce
lžička soli
špetka muškátového oříšku

k podávání:
150 g slaniny
strouhaný parmazán

1. Oloupané a nakrájené brambory nechte uvařit doměkka. Zvlášť uvařte i dýni. Obojí slijte a nechte dobře vychladnout, nejlépe přes noc.
2. Větší hrnec naplňte vodou, osolte a začněte zahřívat, aby voda přišla k varu dříve, než dokončíte noky.
3. Brambory a dýni prolisujte lisem na brambory nebo nastrouhejte na jemném struhadle. S ostatními surovinami smíchejte na jemné, nelepivé těsto. Pokud se lepí příliš, přidejte více hladké mouky. Pracujte rychle a zbytečně přípravu těsta neprodlužujte, jinak povolí.
4. Vypracované těsto rozdělte na čtvrtiny, každou vyválejte na váleček silný asi jako palec a nakrájejte na centimetr široké špalíčky. Lehce je poprašte moukou, aby se k sobě neslepily. Na speciálním dřevěném prkénku můžete vytlačit drobné rýhy, anebo letmo narýhujte nočky vidličkou, anebo nic z toho nemusíte dělat. Všechny noky najednou pak vhoďte do vroucí vody a po chvíli promíchejte, abyste je odlepili ode dna. Jakmile vyplavou, vařte už jen minutu, pak je ihned děrovanou lžící nebo cedníkem vylovte.
5. Zatímco se noky vaří, nakrájejte slaninu a zvolna ji ve velké pánvi osmahněte dozlatova. Uvařené a scezené noky vhoďte do pánve ke slanině a ještě zprudka půl minuty až minutu orestujte. Rozdělte na nahřáté talíře a posypte strouhaným parmazánem.


Dýňáky (dýňové bramboráky)

Podělím se s vámi o jeden z mých nejoblíbenějších dýňových receptů – dýňové bramboráky, které u nás už dostaly familierní pojmenování dýňáky. Pojímá v sobě to nejklasičtější z klasiky a rozhodně se nesnaží dění v kuchyni komplikovat nesmyslnými doporučeními.

Na velkou mísu dýňáků (zhruba 20 malých kousků):
500 g očištěné dýně hokaido (bez semínek, slupku však ponechte)
200 g salátových brambor
1 velká cibule
4 stroužky česneku
4 vajíčka
100 g polohrubé mouky
1 lžička maizeny (kukuřičného škrobu)
sůl podle chuti, přibližně jedna lžička
pepř
sádlo na smažení

1. Dýni umyjte a i se slupkou nastrouhejte na jemném struhadle. Brambory oškrábejte a také nastrouhejte, cibuli oloupejte a nakrájejte nadrobno, česnek prolisujte, a všechny ingredience kromě sádla společně promíchejte. Nenechte směs stát a ihned ji zpracujte dál.
2. Lžičku sádla rozehřejte v pánvi. Část těsta přeneste na pánev, lžící rozetřete na sotva centimetr vysokou vrstvu a na středně silném plameni osmahněte po obou stranách dozlatova, celkem asi 3-4 minuty. Vyjměte a nechte na papírové utěrce okapat přebytečný tuk. Dýňáky můžete podávat nejen samotné, ale také jako přílohu k dušenému masu.


Krémová dýňová polévka

Je to prosté a snadné. Nejlepší krémové polévky vzniknou, když zeleninu podusíte na másle a potom vaříte společně s vývarem a šlehačkou. Jako bonus navíc získáte i krásný, napěněný vzhled polévky.

dýňová polévka

Kromě semínek můžete k ozdobení dýňové polévky použít i ušlehanou smetanu, kopeček smetany zakysané anebo třeba nakrájená jablka. Pokud máte po ruce dýňový olej typicky tmavé barvy, rozhodně ho k zakápnutí polévky využijte.


Známe to všichni – večer se nám nechce připravovat svačinu na druhý den a ráno to nestíháme. Zaručujeme vám, že příprava lehkého jídla do práce zabere jen pár minut. A bude vás to i bavit.

► Vegetariánská tortilla
Přísady:
 1 tortillová placka
 ½ balení čerstvého sýra (lučina, žervé)
 1 menší paprika
 hrst polníčku
 2 plátky sýru

Příprava: Na placku rovnoměrně rozetřeme čerstvý sýr. Papriku nakrájíme na proužky a poklademe doprostřed. Přisypeme polníček a nakonec vše přikryjeme plátky sýra. Zatočíme do ruličky a zabalíme do potravinářské fólie.

► Salát s kuskukem
Přísady:
 6 lžic kuskusu
 zeleninový vývar
 5 cherry rajčátek
 hrst kukuřice
 10 ks zelených nebo černých oliv bez pecky
 2 lžíce rajčatového pesta
 sůl
 pepř

Příprava: Kuskus nasypeme do misky a zalijeme vroucím zeleninovým vývarem tak, aby byl celý ponořený a nad sebou měl ještě asi půl centimetru vody. Přikryjeme pokličkou a necháme nasáknout. Mezitím nakrájíme rajčata a olivy na menší kousky. Kuskus slijeme, přidáme nakrájená rajčata a olivy. Dále kukuřici, sůl, pepř a pesto. Promícháme.

 

Cuketa se stává stále více oblíbenou zeleninou na našem jídelníčku. Obsahuje 90% vody, vlákninu, mnoho vitaminů a stopových prvků a svým nízkokalorickým složením (20 kcal na 100 gramů) je to ideální potravina na hubnutí. Recepty z cukety však využijete nejen při redukční dietě.

Historie a pěstování cukety

Cuketa je teplomilná rostlina pocházející z Mexika a střední Ameriky. Počátky pěstování a zpracování cuket se datují do soby 7 000 let před naším letopočtem. Její pěstování je nenáročné, může se zasadit i do chudších půd, potřebuje však slunce a dostatečnou zálivku.

Zdravotní účinky cukety

Cuketa je potravinou, která je vhodná k detoxikaci a pročištění těla. Draslík, který cuketa obsahuje, pomáhá vyloučit toxiny a přebytečnou vodu z organizmu. Proto by recepty z cukety měli využívat především lidé nemocní dnou, revmatismem, cukrovkou a lidé trpící obezitou a bolestmi kloubů. Plody cukety pomáhají čistit trávící trakt, jelikož jsou bohaté na vlákninu. Také příznivě ovlivňují činnost ledvin. Cuketa má lehce projímavé účinky, je tedy vhodná pro lidi trpící zácpou.

ak cuketu připravit

Tato zelenina se dá připravit skoro na všechny způsoby, recepty z cukety proto můžete obmněňovat dle libosti a nikdy se vám "nepřejí". Lze ji smažit jako řízky, dusit, přidávat do polévek, na pizzu nebo jako přílohu k masu. Cuketa je vhodná i do guláše, můžeme ji použít jako náhražku brambor nebo z ní připravit "zelí", přidává se také do koláčů a buchet. Mladé cukety nemusíme loupat, konzumujeme je syrové, například v salátech nebo v pomazánkách. Cukety se mohou konzumovat zapečené, plněné, grilované, dají se konzervovat jako okurky, hodí se do čalamád i do marmelád. Jemně nastrouhané se používají k zahuštění omáček a polévek. Cuketa se dochucuje aromatickým kořením, například provensálským, dále tymiánem, zázvorem, bazalkou, oreganem a výborně chutná s česnekem, s kari a s cibulí. Níže naleznete inspiraci na oblíbené i méně známé recepty z cukety, které obohatí váš jídelníček.

TIP: Před přípravou cuketu zakápněte trochou olivového oleje, aby se z ní uvolnilo více vitaminu A, který je nepostradatelný pro látkovou přeměnu v buňkách.

  • CUKETA NARYCHLO

Suroviny: 1 cuketa, 3 lžíce hladké mouky, 1 lžička papriky, 1/2 lžičky pálivé papriky, 1/2 lžičky mletého pepře, 1/2 lžičky mletého kmínu, lžička soli, 1 lžička Horalky

Příprava: Cuketu nakrájíme na 1/2 cm plátky. Necháme asi 1/2 hodiny odpočinout (můžeme potřít s prolisovaným česnekem se solí). Smícháme hladkou mouku, mletou papriku, mletý pepř, mletý kmín, sůl a vše promícháme. Rozpálíme olej a cuketu z obou stran obalíme v ochucené mouce oklepneme přebytečnou mouku, aby se nepřipalovala a rychle dáváme na rozpálený olej. Smažíme tak 1-2 minuty po obou stranách. Výborná příloha je tatarská omáčka a rajčatový salát.

  • PLNĚNÁ CUKETA

Suroviny: 1 cuketa, 250 g mletého vepřového masa, sůl, pepř, 3 stroužky utřeného česneku, menší cibule, koření čubrica - 1 lžička

Příprava: Mleté maso rozmícháme se všemi ingrediencemi. Cuketu podélně v jedné třetině nakrojíme a vydlabeme vnitřek. Cuketu naplníme masovou směsí, dáme na pekáč, pokapeme olejem(rostlinným), a trochu podlejeme vodou. V troubě zapékáme 30-45 minut

 

Rybízový nepečený dort  

1,5 kg červený rybíz - hodně zralý
    voda
    300 g cukr krupice dle chuti, cca 200 -

    3ks vanilkový pudink
    300 dětské piškoty nebo cukrářské,                          

Dohotovení
    šlehačka
    zakysaná smetana
    červený rybíz

Postup přípravy receptu
Vložit do kuchařky
1
Červený rybíz na cedníku propláchneme, není nutné ho obírat z větviček, takže ho okapaný můžeme přesypat rovnou do hrnce s cca 200 mililitry vody, kde ho pod poklicí krátce povaříme (5-8 minut stačí) a pak přes cedník propasírujeme šťávu do jiného hrnce, doplníme jí vodou na 1,5 litru tekutiny, ze které odebereme trochu na zamíchání vanilkových pudinků. Šťávu osladíme dle chuti, přivede k varu, zalijeme rozmíchanými pudinky a za stálého míchání provaříme dle návodu na obalu pudinků.
2
Misky, dortovou formu nebo větší mísu vytřeme olejem, aby se nám vychladlý pudinkový dezert dobře vyklápět. Střídavě plníme nádoby vrstvou piškot a vrstvou pudinku až do jeho spotřebování.
3
Rybízový pudink necháme zchladnout a dáme proležet do chladna přes noc.
4
Před podáváním dozdobíme dle chuti šlehačkou, kopečkem zakysané smetany, čerstvým rybízem...

Rybízový koláč

0,5 šálek cukr                                                                                             
3 vejce                                            
1balíček prášek do pečiva
0,5hrnek olej - méně
0,5 hrnek mléko - může být i kyselé
2 hrnek polohrubá mouka
Vajíčka utřeme s cukrem do pěny, přidáme ostatní suroviny a dobře zamícháme. Těsto dáme na vymazaný a moukou vysypaný plech. Navrch posypeme rybízem a drobenkou. Dáme péci.

   Rybízový koláč II.

    2    hrnek špaldová mouka
    1    hrnek třtinový cukr
    3    ks žloutek
    120    g máslo
    0,5    hrnek mléko polotučné
    0,5    ks prášek do pečiva
    3    ks bílek
    2    šálek rybíz
    moučkový cukr k podávání

Drobenka

    80    g máslo
    100  g špaldová mouka
    70    g třtinový cukr jemný
    2    ks vanilkový cukr
    1    špetka badyán

Prsty uhněťte suroviny na drobenku. Do prosáté mouky přidejte cukr a utvořte důlek, do kterého vlijte žloutky, rozpuštěné máslo a vlažné mléko. Promíchejte s práškem do pečiva.

2
Ušlehejte tuhý sníh a postupně ho zapracujte, pak těsto nechte 1 hodinu odpočinout. Troubu zahřejte na 200 °C, plech vyložte pečicím papírem.
3
Těsto pomocí stěrky namáčené do vody rozetřete na plech; je-li příliš tuhé, přidejte trochu mléka. Posypejte rybízem a drobenkou a vložte do trouby.
4
Po 10 minutách snižte teplotu na 160 °C a dopečte dozlatova. Před podáváním pocukrujte.
 


 

Vanilkový pudink s mascarpone a ovocem

Ingredience na 4-6 porcí:

Vanilkový pudink s mascarpone a ovocem
  • 500 ml mléka
  • 4 lžičky krupicového cukru
  • 1 sáček vanilkového pudinku
  • 150 g mascarpone
  • 250 g jahod
  • 1/2 hrnku borůvek
  • mátové lístky na ozdobu

Pracovní postup:

  1. Nejdříve si uvaříme vanilkový pudink tak, že do hrnce se silným dnem dáme vařit 400 ml mléka. Zbylých 100 ml smícháme v hrnečku s pudinkovým práškem.
  2. Do mléka na sporáku přisypeme krupicový cukr a ještě předtím, než se začne vařit, zašleháme mléko s pudinkovým práškem.
  3. Přivedeme za stálého míchání k varu a na mírném plameni vaříme asi dvě minuty do zhoustnutí. Odstavíme a necháme vychladnout. Občas promícháme, aby se netvořil škraloup.
  4. Jahody omyjeme, očistíme a asi třetinu jich nakrájíme na malé kousky.
  5. Do vychladlého pudinku zašleháme mascarpone a nakrájené jahody. Rozdělíme do pohárů nebo misek a dozdobíme zbylými jahodami a borůvkami. Nakonec do každé misky zapíchneme lístek máty.

Krupicové flameri s borůvkami

Ingredience na 4 porce:

Krupicové flameri s borůvkami
  • 300 ml mléka
  • 1 sáček vanilkového cukru
  • 3 lžíce dětské krupičky
  • 2 lžičky krupicového cukru
  • 250 g plnotučného měkkého tvarohu
  • borůvky na ozdobu

Pracovní postup:

  1. Mléko dáme vařit do hrnečku se silnějším dnem, vsypeme oba cukry a ještě před tím, než se začne vařit, vsypeme tenkým pramínkem krupičku. Přitom stále mícháme.
  2. Za stálého míchání přivedeme k varu a vaříme asi pět minut, až vznikne hustší krupicová kaše.
  3. Odstavíme a necháme zcela vychladnout. Nakonec do kaše vmícháme měkký tvaroh a rozdělíme do skleniček nebo misek. Posypeme borůvkami a podáváme.